AW-11362371499
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000

Akın Tezel
Akın Tezel
Giriş Tarihi : 13-02-2023 16:40

Rıfkı Nereye Kayboldu?

 

Rıfkııı... Nerdesin? Geldiysen masaya üç kere vur. Bu Rıfkı da bana dert oldu. Bir kere naklen yayında ABD'den bizlere el salladı, sonra kaybolup gitti. O yayından da çok kimse bir şey anlamamış. Sonuna kadar izleyenler diyor ki "Adam kuşkusuz bilgili birisi, ama bizim gibi sıradan siyasetçi topluluğuna o kadar bilimsel bir dille derdini anlatamazsın. Üstelik yayın da çok amatörce yapılmış, ses gidip geliyor, vesaire".

Rıfkı dediğimiz ABD'li bir iktisatçı. Esas ismi Rifkin, biz samimiyetimizden Rıfkı diyoruz kendisine. CHP bu şahsı ekonomik konularda danışman olarak görevlendirmiş. Sanki Türkiyede iktisattan anlayan kimse yokmuş gibi. Bir de bilmem kaç bin dolar aylık alacakmış. Bu para da bizim seçmenin cebinden çıkıyor sonunda. Dedik ki Rıfkı gelir, görür, kendisiyle tanışırız. Ama adam iki aydır yok ortalarda, sesi soluğu kesildi. Biz de merak ettik acaba kovuldu mu diye.

Neyse, bizim sorunumuz Rıfkıyla değil, esas merak ettiğimiz Millet İttifakının cumhurbaşkanı adayı kim olacak. Gerçi şimdi Kılıçdaroğlu ön planda görülüyor ama belli olmaz. Belki altı-yedili masa aralarında anlaşamaz, ortaya başka adaylar da çıkar. Adayların ilanı için yasal süre yakında doluyor, o zamana kadar sabredelim, bakalım kimler çıkacak karşımıza. Vatana, millete hayırlı olsun der, işimize bakarız.

Gerçekte bizi merakta bırakan adayın kim olacağından çok aday belirleme sürecinin yöntemi. Altılı masa toplantı üstüne toplantı yapıyor, ama aday ortada yok. Sorduğumuz zaman, gerçi kime soracağız, bu masanın sözcüsü kim, o da belli değil. Biz de önümüze hangi başkan çıkarsa soruyoruz :"Efendim aday kim?". Cevap : "kem, küm". Adayımızı şu tarihte belirleyeceğiz deyin, biz de susalım.

Aday belli değil ama çeşitli kimseler adaymış gibi ortada dolaşıyor. Başta CHP lideri Kemal Bey. Ben adayım demiyor ama aday değilim de demiyor. Bize göre de Kemal Bey'in aday olması en doğru seçenek. İttifakı oluşturan en büyük partinin genel başkanı olarak öne çıkmalı. Gerçi şimdiye kadar çok seçim kaybetti ama ne olacak bir tane daha kaybeder. Kemal Bey'in ismi ortaya çıktığında başta Meral Hanım olmak üzere itirazlar başlıyor. Meral Hanım bu itirazlı kendi dillendirmiyor, dolaylı olarak başkalarına söyletiyor. Bu arada ipler geriliyor.

Söylentiye bakılırsa Meral Hanım İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun aday olmasını istermiş. Ekrem Bey'de sanki adaymış gibi İstanbuldaki işini, gücünü bırakıp Anadolu'da bir dizi miting tertipliyor. Bu arada umreye gitmeyi de unutmuyor, kimi kandıracaksa. Aklıma şu geldi, diyelim ki Ekrem Bey aday oldu. İstanbul Belediye Başkanlığından istifa etmesi gerek. O zaman da Belediye meclisi toplanıp kendi arasından bir aday seçecek. Çoğunluk Cumhur ittifakında olduğuna göre büyük bir olasılıkla Ak Partili birisi başkan seçilecek. Bu ne biçim bir parti üyeliğidir ki garantisi olmayan bir iş için İstanbul'u Ak Partiye teslim edeceksin. Buna CHP yönetimi neden ses çıkarmaz, o da başka bir soru.

Başkan adayı bir tarafa seçmen henüz bu ekibin ne yapacağını, daha doğru ne yapmayacağını yeni öğrendi. Mutabakat Muhtırası diye bir belge yayınladılar, iktidara geldiklerinde yapacaklarından çok neyi öncelikle yıkacaklarını anlatıyorlar. Hayrettir, muhtıranın bu bölümü izleyen CHP'li taraftardan en çok alkış alıyor. Bu insanlar iki sözün birinde Osmanlı ve Osmanlıcaya karşı olduklarını söylerler ama seçim bildirilerini iki Osmanlıca sözcükle oluşturmuşlar. Bu da bir başka gariplik örneği.

Biz bütün bu çarpıklıkları bir araya toplayınca kuşkuya düşüyoruz. Zira muhalefeti oluşturan kadrolar siyasette oldukça tecrübeli. Bu kadar hatayı birlikte nasıl yapıyorlar. Aralarından biri çıkıp biz şurada şöyle yanlış yaptık demiyor mu? Bir de bunların Rıfkısı var, gerçi o iktisatçı ama, okyanus ötesinden bunlara fısıldayanlardan bir uyarı gelmiyor mu? Yoksa onların da mı kafası karışık? Adamlar Ukrayna'nın başına bir aptal getirip Ruslarla savaşa sürdüler, arkasından Rusya'ya bir dizi yaptırım uyguladılar. Düşündüler ki Rusya birkaç ay içinde çökecek, orada bir turuncu devrim yapar, başlarına adamımızı getiririz. Ama tam tersi oldu, başta Avrupa olmak üzere kendileri sıkıntıya düştü, Rusya daha da kuvvetlendi.

Aklımıza bir başka şey de geliyor. Acaba bu Altılı Masa bize oyun mu oynuyor. Adaylarını çoktan belirlediler de yıpranmasın diye ortaya sürmekten mi çekiniyorlar. Özellikle Abdullah Gül hiç ortalarda görünmüyor, kendisini unutturuyor. Bir ihtimal bir sabah uyanınca onu aday diye karşımızda görmeyelim.

Not: Kahraman Maraş ve Gaziantep'te meydana gelen depremde çok sayıda vatandaşımız öldü veya yaralandı. Binlerce bina da yıkıldı veya hasar gördü. Ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Devletimiz her türlü yarayı saracak kudrettedir. Hepimize geçmiş olsun. Bu arada gözümüze çarpan enkaz görüntülerinde bir bina camları dahi çatlamamış, sağlam dururken, yanındaki yerle bir olmuş. Devletimizin özellikle yap satçılara daha ciddi bir denetleme uygulaması gerek diye düşünüyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
Akın Tezel

Akın Tezel

DİĞER YAZILARI İran Cumhurbaşkanı Öldü Bir Zamanlar İlçenin Birinde Bir Komünist Başkan Vardı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz gün şöyle konuştu: Hangi Hastaneye Gitsek Bütün Kabahat Müfredatta Mı? 108 Yıllık Sınır Paramparça Toplu Çılgınlık Seçmen Yeni Seçilen Belediye Yöneticilerinden Ne Bekliyor Filimi Geriye Saralım Seçimleri Kim Kazandı ? Şimdi Ne Olacak ? Hüzünlü Gemi Behçet Saatcı'nın Yolu Açılıyor Vatandaş Yasalara Uymuyor, Biz de Yasaları Vatandaşa Uydururuz Fethiye Neden Fethiye Oldu? Muğla Seçimlerinin Sosyo Politiği Bugün Ne Yazsam Acaba? Bana Göre Hava Hoş İngiltere 3-Türkiye 0 Herkes Safını Belirlesin Fethiyeli Ak Parti Seçmeni Endişeli Aaa... Adama Bak, Dama Çıkmış Atlayacak Elektrik Direklerinin Dili Olsa Osman Abiyi Uğurlarken Newsweek Ne Diyor Ağır Ağır Çıkacaksın Bu Merdivenlerden Karamsarlık ve Yılgınlık Tosun Gibi Maşallah Seçim Mitingi Mi, Aday Tanıtım Toplantısı Mı? "Nedir bu Atatürk ilkeleri? Emperyalizmin Dini Yoktur Athena Bir Başkadır Fethiye'nin Sonbaharı Ortanın Solu Filistin İsrail Savaşı Nereye? Filistinde Neler Oluyor Rüzgâr Gibi Geçti İmama Kızıp Oruç Bozmak Küresel Isınma, Yanlışlar ve Doğrular Müşteri Kızıştırma Besmeleyi Unuttuk Milli Eğitim Faciası Ne Zaman Son Bulacak? Önce Kendimizi Eleştirelim Sesi Çıkmayan Siyasetçiler Rahat Bırakın Kızları Ne Kadar Da Sevinmiştik Türkiye Anadolu'dan Büyüktür (II) Türkiye Anadolu'ya Sığmayacak Kadar Büyüktür Villakondu Bizden Hatırlatması Kültürel Saldırı Altındayız Elbette Bir Bildiği Vardır Sıcaklarda Ne Yapmalıyız Sağlam Giren, Hasta Çıkar Örgüt Yöneticileri Nasıl Olmalı Örgüt Yöneticileri Nasıl Olmalı Gökkuşağı Cenazeyi Taşıyan Başka, Gömen Başka Karasinek mi, Sivrisinek mi? İsimler, İsimler, Yeni İsimler Cenazeyi Taşıyan Başka, Gömen Başka Karasinek mi, Sivrisinek mi? İsimler, İsimler, Yeni İsimler İsimler, İsimler, İsimler... Matematik Ne Diyor? Yüzde Elli İki Yetmez Bu Adamlara Devlet Teslim Edilmez Mozart'ın Kapı Gıcırtısı Konçertosu Okçular Tepesinde Ne Oldu Bu Seçim Farklı Seçim "Megri, megri" Böl ve Yönet Kıyamet Erken Koptu Üretici Kazandı Bu Ne Biçim Sol Kime Propaganda Yapalım Boş Atıp Dolu Tutmak Allah Akıl Versin "AKP'lilerin İzmir'de işi yok. Burası Atatürkçü'lerin." Seçim Toto Biraz Da Gülelim Sonunda Oldu "Başbakan Erbakan, Şakadan" Siyasi Parti Mi, İşçi Bulma Kurumu Mu? Soğanın Cücüğü Kızılay AHLAKIN FAY HATTI: Müteahhitler Günah Keçisi Oldu "Yaşadığımız Tek Sorun Yağmacılık Değil Yalancılıktır" Muhalefet Nasıl Yapılır Sokak Köpekleri Üzerinden Siyaset Tasarruf Etmeyi Öğrenelim Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Fethiye’de Nasıl Bir Siyasetçi İstiyoruz Asgari Ücret Efsanesi Anlayamadıklarım Oyun İçinde Oyun Aspirin Medyanın Gücü Bu Da Mı Gelecekti Başıma? Babadağ'ın Babası Göründüğün Gibi Ol, Olduğun Gibi Görün LGBTI'yi Konuşmak Yasakmış Tunç Soyer Neden Böyle Konuştu Tatil-i Eşgal Enflasyon Ayıp Ettin Osman Abi
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1GALATASARAY3799
 • 2FENERBAHÇE3796
 • 3TRABZONSPOR3764
 • 4RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ3758
 • 5BEŞİKTAŞ3756
 • 6KASIMPAŞA3753
 • 7CORENDON ALANYASPOR3751
 • 8EMS YAPI SİVASSPOR3751
 • 9ÇAYKUR RİZESPOR3750
 • 10BITEXEN ANTALYASPOR3748
 • 11YUKATEL ADANA DEMİRSPOR3744
 • 12YILPORT SAMSUNSPOR3743
 • 13MONDİHOME KAYSERİSPOR3742
 • 14GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ3741
 • 15TÜMOSAN KONYASPOR3741
 • 16MKE ANKARAGÜCÜ3740
 • 17ATAKAŞ HATAYSPOR3738
 • 18VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK3737
 • 19SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL3737
 • 20İSTANBULSPOR3716
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Fethiye Türk Gazetesi 5674.Sayı
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA