AW-11362371499
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Akın Tezel
Akın Tezel
Giriş Tarihi : 28-08-2023 16:57

Türkiye Anadolu'dan Büyüktür (II)

Suriye'den söz ederken Irak'ı unutmak olmaz. Bu her iki devlet de Arap yarımadasındaki diğer devletçikler gibi 1916 yılında İngiliz ajanı Bayan Gertrude Bell adlı şahsın bir gece viskiyi fazlaca çektikten sonra çizdiği sözde haritalara göre kurulmuştur. Günümüzde bir Suriye ulusundan söz etmek mümkün olmadığı gibi Irak ulusu diye bir millet yoktur. Şu an Irak'ın kuzey bölgesinde Kürdistan özerk yönetimi kurulmuş, ayrı ordusu ve devlet örgütü ile birlikte Irak'a bağlı görünmekle beraber bir çeşit bağımsız ulus devlet halini almıştır. Irak'ın diğer kesimlerinde kuzeyde Kerkük'te Türkmenler Türkiye ile olan bağlarını koparmamakta, yine Musul yöresindeki Arap aşiretleri Türkiye'ye olan bağlılıklarını her fırsatta ilan etmektedirler. Daha güneyde ise Araplar ikiye, hatta üçe bölünmüştür, bir kısım Araplar Sünni inanışını sürdürürken, diğerleri Şii inancına sahiptir. Şii Araplar da aralarında İran yanlısı, Irak yanlısı diye ikiye bölünmüşlerdir. Sözün kısası devlet boşluğu Irak'ta da devam etmektedir.

Bu ortada İran'ın Şii ve Nusayri kesimler üzerindeki etkisi tartışılmaz olmakla beraber diğer kesimleri toparlayabilecek ve burada bir barış ortamı yarattıktan sonra güneye, diğer Arap ülkelerine ve Afrika'ya açılabilecek tek güç olarak Türkiye görülmektedir. İşte bunun için ülkemizdeki Suriyelilerle kavga etmemiz istenmekte, hatta Trabzona gelen ve hiçbiri de Suriyeli olmayan Arap turistleri göstererek Trabzon işgal altında diyebilecek kadar anlamsız kışkırtmalar yapılmaktadır. Müşterilerin yarıdan fazlasının Arap olduğu bazı güney şehirlerimizde CHP'li belediyeler Arapça işyeri tabelalarını sökerek sözde milliyetçilik gösterisi yapmaktadırlar.Suriyeliler çalıştıkları işyerlerinde sigorta primi ödemekte ve bunun karşılığında diğer sigortalı çalışanlar gibi sağlık hizmeti almaktadır. Ama birileri devletin Suriyelilere baktığı yalanının sürekli tekrarlamaktadır.

Gelelim Doğu Akdeniz'e. Türkiye'yi Akdeniz'e çıkamaz hale getirmek için çok çaba gösterilmiştir. Yunan karasuları Meis Adasını da ana kara kabul etmek suretiyle tüm Akdeniz' i kapsayacak şekilde genişletilmiş, devletimiz buna cevap olarak Libya ile münhasır bölge anlaşması yaparak bu oyunu boşa çıkarmıştır. Libya ile yaptığımız bu anlaşmanın bir başka yararı daha olmuş, İsrail'in Doğu Akdeniz'den çıkardığı gazı Akdeniz altından bir boru hattı ile Yunanistan üzerinden Avrupa'ya taşıma hayali suya düşmüştür. Zira böyle bir proje için Türkiye'nin onayını almak durumunda kalacaklardı. Üstelik bu projenin çok masraflı olması nedeniyle şimdi İsrail çıkardığı gazı Ceyhan üzerinden Avrupa'ya gönderme planları yapmaktadır. Böylelikle İsrail-Yunanistan ve tabii ki Fransa ve ABD'nin ortak olacağı bir birliktelik doğmadan ölmüştür. İlginçtir ki Suriyeliler gitsin diye bağıranlar bu sefer de Libya'da ne işimiz var, Mehmetçik Libya çöllerinde ölüme gidiyor diye seslerini yükseltmişlerdir.

Gelelim şimdi hiç gündemden düşmeyen Ege Adaları meselesine. Bu konuda önüne gelen konuşuyor. Ama işin aslını bilen yok. Biz Ege Adalarının bir bölüm olan 12 adaları 1912 Türk-İtalyan savaşı sonunda kaybettik. Bu adalar İtalyanlara verildi. Ege denizindeki diğer adalar ki, kaya parçaları ile birlikte sayılarının 125 bin civarında olduğu söyleniliyor, peyderpey elimizden çıkmış, Yunanlıların eline geçmişti. Şimdi ortalıkta birileri konuşuyor : "Biz Kurtuluş Savaşında Yunanı denize döktük, ama adaları onlara bıraktık". Onlara soralım : "Bizim asker yüzerek mi gidip o adaları Yunanlılardan alacaktı?" diye. Kaldı ki o sıralarda İngiliz ve Fransızlar Boğazları ellerinde tutuyorlardı. Onların güvenliği içinde İngiliz donanması adalarda cirit atıyordu.

1923 yılında yapılan Lozan Anlaşmasıyla adalar sorunu çözüldü. Zaten İtalyanların elinde olan 12 ada mülkiyeti Milletler Cemiyetinde kalmak üzere İtalyan idaresine bırakıldı. Diğer Ege adaları ise İmroz ve Bozcaada dışında Yunanistanın oldu. Türkiye'nin üzerinde çok az sayıda Türk yaşayan bu adalar için de fazla bir talebi olmadı. Ancak Anadolu için tehlike olacağı gerekçesiyle bu adaların silahlandırılmasına yasak koyuldu.

Ancak bir sorun kalıyordu. Adalar Yunanistan'a bırakıldığında bunların doğal uzantısı olan ve üzerinde yerleşim bulunmayan, ekonomik değeri de olmayan adacıklar da uluslararası deniz hukukuna göre Yunan toprağı sayılıyordu. Bu durumda Ege Denizinin tamamı Yunan karasuları olarak kabul edilecekti. Karadeniz ile Akdeniz arasındaki su yolunu Yunanistan'ın insafına bırakacak bu durumu hiçbir ülke kabul etmedi. Sonunda bir orta yol bulundu. Bu ufak adacıklar sahipsiz bırakılacak, böylece Ege'de deniz trafiğine açık iki adet uluslararası kanal oluşturulacaktı.

Yunanistan uzunca bir süredir bu adacıkların üzerine sahip çıkacakmış görüntüsü veren bir takım inşaat malzemeleri yığıyor, ara sıra gidip bazılarına bayrak dikiyor, papazlar yollayıp takdis ediyor. Tabi ki bu hareketlerinin hukuki değeri olmadığı gibi fiili bir sonucu da yok. Amaç kışkırtmak. Fakat bu arada on binlerce ABD ve Fransız askeri ve tonlarla malzeme sınırımızın dibinde Yunanistan'ın Dedeağaç kentine yığıldı. Ne olmuştu? Yunanistan'a bir tehdit vardı da bizim haberimiz mi yoktu?

Yine bir süredir Türkiye'de belirli bir grup adaların elimizden gittiğini, Yunanlıların bütün adalara sahip çıktığını, yakında bu adalar üzerinden tüm Türkiye'yi işgal edeceğini söyleyerek hükümete sesleniyor : "Ne duruyorsunuz, adalar elden gidiyor, yakında Anadolu'da elden gidecek". Resmi görmemek için aptal olmak gerek. Önce Türkiye'yi Yunanistan'a karşı kışkırtacaksın. Türkiye oltaya gelip de Yunanistan'a saldırırsa Dedeağaç'ta bekleyen ABD ve Fransız kuvvetleri barışı sağlamak için İstanbul'a doğru yürüyüşe geçecek, Batı Sevr ile beceremediği Anadolu işgalini tamamlayacak.

Bir soru: "Suriyeliler gitsin, Libya'da ne işimiz var?,Ne duruyorsunuz, adalar elden gidiyor" diyenler neden hep aynı kişiler acaba?

NELER SÖYLENDİ?
@
Akın Tezel

Akın Tezel

DİĞER YAZILARI Newsweek Ne Diyor Ağır Ağır Çıkacaksın Bu Merdivenlerden Karamsarlık ve Yılgınlık Tosun Gibi Maşallah Seçim Mitingi Mi, Aday Tanıtım Toplantısı Mı? "Nedir bu Atatürk ilkeleri? Emperyalizmin Dini Yoktur Athena Bir Başkadır Fethiye'nin Sonbaharı Ortanın Solu Filistin İsrail Savaşı Nereye? Filistinde Neler Oluyor Rüzgâr Gibi Geçti İmama Kızıp Oruç Bozmak Küresel Isınma, Yanlışlar ve Doğrular Müşteri Kızıştırma Besmeleyi Unuttuk Milli Eğitim Faciası Ne Zaman Son Bulacak? Önce Kendimizi Eleştirelim Sesi Çıkmayan Siyasetçiler Rahat Bırakın Kızları Ne Kadar Da Sevinmiştik Türkiye Anadolu'ya Sığmayacak Kadar Büyüktür Villakondu Bizden Hatırlatması Kültürel Saldırı Altındayız Elbette Bir Bildiği Vardır Sıcaklarda Ne Yapmalıyız Sağlam Giren, Hasta Çıkar Örgüt Yöneticileri Nasıl Olmalı Örgüt Yöneticileri Nasıl Olmalı Gökkuşağı Cenazeyi Taşıyan Başka, Gömen Başka Karasinek mi, Sivrisinek mi? İsimler, İsimler, Yeni İsimler Cenazeyi Taşıyan Başka, Gömen Başka Karasinek mi, Sivrisinek mi? İsimler, İsimler, Yeni İsimler İsimler, İsimler, İsimler... Matematik Ne Diyor? Yüzde Elli İki Yetmez Bu Adamlara Devlet Teslim Edilmez Mozart'ın Kapı Gıcırtısı Konçertosu Okçular Tepesinde Ne Oldu Bu Seçim Farklı Seçim "Megri, megri" Böl ve Yönet Kıyamet Erken Koptu Üretici Kazandı Bu Ne Biçim Sol Kime Propaganda Yapalım Boş Atıp Dolu Tutmak Allah Akıl Versin "AKP'lilerin İzmir'de işi yok. Burası Atatürkçü'lerin." Seçim Toto Biraz Da Gülelim Sonunda Oldu "Başbakan Erbakan, Şakadan" Siyasi Parti Mi, İşçi Bulma Kurumu Mu? Soğanın Cücüğü Kızılay AHLAKIN FAY HATTI: Müteahhitler Günah Keçisi Oldu "Yaşadığımız Tek Sorun Yağmacılık Değil Yalancılıktır" Muhalefet Nasıl Yapılır Rıfkı Nereye Kayboldu? Sokak Köpekleri Üzerinden Siyaset Tasarruf Etmeyi Öğrenelim Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Fethiye’de Nasıl Bir Siyasetçi İstiyoruz Asgari Ücret Efsanesi Anlayamadıklarım Oyun İçinde Oyun Aspirin Medyanın Gücü Bu Da Mı Gelecekti Başıma? Babadağ'ın Babası Göründüğün Gibi Ol, Olduğun Gibi Görün LGBTI'yi Konuşmak Yasakmış Tunç Soyer Neden Böyle Konuştu Tatil-i Eşgal Enflasyon Ayıp Ettin Osman Abi
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1FENERBAHÇE1437
 • 2GALATASARAY1437
 • 3BEŞİKTAŞ1426
 • 4MONDİHOME KAYSERİSPOR1426
 • 5YUKATEL ADANA DEMİRSPOR1423
 • 6TRABZONSPOR1423
 • 7KASIMPAŞA1421
 • 8ÇAYKUR RİZESPOR1421
 • 9BITEXEN ANTALYASPOR1420
 • 10ATAKAŞ HATAYSPOR1418
 • 11VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK1417
 • 12MKE ANKARAGÜCÜ1417
 • 13EMS YAPI SİVASSPOR1415
 • 14GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ1415
 • 15TÜMOSAN KONYASPOR1414
 • 16SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL1413
 • 17RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ1412
 • 18YILPORT SAMSUNSPOR1411
 • 19CORENDON ALANYASPOR1411
 • 20İSTANBULSPOR148
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA