AW-11362371499
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Akın Tezel
Akın Tezel
Giriş Tarihi : 01-09-2023 12:38

Ne Kadar Da Sevinmiştik

2019 yılı Mart ayı sonlarında ılık, yağmurlu bir geceydi. İnsanlar Fethiye'nin yeni Belediye Başkanı Âlim Karaca'nın seçim zaferini kutluyorlardı. Beşkaza Meydanındaki kutlamalar gece geç saatlere kadar sürdü. İnsanlarda yeni bir umutdan doğan yeni bir coşku vardı. Artık herşey güzel olacaktı. Kumluova'da dört yıl başkanlık yapmış, bu beldeyi eli yüzü düzgün bir hale getiriş, sevecen, çalışkan, milliyetçi bir başkan gelmişti Fethiye'ye.

Zaman geçti, fazla bir şeyler değişmedi Fethiye'de. Vatandaş beklemeye devam etti. Yeni seçilenler henüz koltuğa ısınmadı, yavaş yavaş olur dediler ilk başta. Sonra bir sabah bir haberle sarsıldı ortalık. Başkan Karaca trafikte bir vatandaş ile tartışmış, hatta bununla da yetinmemiş onu izleyerek bir kavşakta sıkıştırmış ve karısının yanında ona hakaret etmiş. Olay şöyle gelişmiş; Başkanla tatilci bir vatandaş çarşı içinde dar yolda yol verme yüzünden tartışmışlar. İddiaya göre başkan adamın arabasını da bu arada tekmelemiş. Öğrenildiğine göre kendisi biraz alkollüymüş. Sonra onu Hastane kavşağında sıkıştırıyor. Karakolluk oluyorlar. Orada haber yapmak için bulunan medya mensupları görevliler tarafından engelleniyor. Yol boyundaki güvenlik kameraları belediye yetkilileri tarafından siliniyor. Sonunda da iş mahkemeye intikal ediyor. Daha ilerisi meçhul. Her halde adamı bir şekilde memnun edip işi kapatmışlardır sonra.

Ben şaşırdım. Dedi kendi kendime. Aynı durumda ben ne yapardım. Belki ben de adamla tartışır, itişip kakışırdım. Olur, hem alkol,hem sıcak, hem yorgunluk insana çok şey yaptırır. Ama biraz ayılıca adamın peşinden gider "Arkadaş, bir hata ettik, olur böyle şeyler. Gel barışalım. Şuraya gidip istersen cilalayalım" der, işi kapatmaya çalışırdım. Ya da "Kusura baka, yarın bendensin. istersen bir hafta daha Fethiye'de misafirim ol" diyerek işi kapatırdım. Ne kendimi reklam eder, ne medyayla ters düşer, ne de mahkemelik olurdum. Hatta bu davranışım nedeniyle tarafsız bir anket kuruluşu tarafından yılın belediye başkanı bile seçilirdim. Ama ne yapalım, olmadı.

Aradan zaman geçti,unuttum milli bayramların birinde Âlim Bey otobüsün üzerine çıkmış, vatandaşa bayrak dağıtıyor. Bu arada bayraklardan bir kısmı yere düşüp ayaklar altında ezilip parçalanıyor. Muhalif basın hemen başladı "Bayrak düşmanı başkan, şanlı bayrağımızı ayaklar altına alıyor". Biz bu hücümlara katılmadık. Biliyorduk bu Başkan en az bizim kadar milliyetçi ve bayrak sevdalısıdır. Olanlar da bir kazadır. Ama düşünmeden de edemedik, biz olsaydık ne yapardık. Hemen aracı durdurur, bayrakları elimize alır, yürüyerek dağıtmaya çalışırdık. Görevlilere de söyler, yere düşen bayrakları toplattırırdık. Hadi diyelim Başkan bu kargaşa arasında akıl edemedi, yanındakilerden bir tanesi bile çıkıp onu uyarmadı mı? Onları neden yanında taşıyor o zaman?

Sonra bir gün yine bir haber "Başkan telefonda bir vatandaşa ana avrat küfür etti". Adama küfür etmenin de bir raconu vardır. Öyle ulu orta kimseye küfür edemezsin. Hemen bir şahit bulur seni mahkeme kapılarında süründürür. Bu işi yapacaksan yavaşça kulağına eğilir, söyleyeceğini söylersin. Adam kendini tutamaz, sana döner. O zaman da başlarsın bağırıp çağırmaya "Ey ahali gördünüz mü, yanından geçiyordum, selam verdim adam bana çatmaya başladı". Üstelik şimdi elektronik çağı, uykuda sayıklaman bile kayda geçiyor icabında. İşte bizim adam da böyle yapmış. Bir alacak verecek meselesinden dolayı Başkanla arası bozukmuş. Açmış telefonu Başkana, başlamış saymaya. Bu arada cihaz da kayıttaymış. Başkan dayanamamış, o da ana avrat küfürlü cevaplar vermiş. Tık kayıt başladı. Ertesi gün bütün Fethiye telefondaki sesleri duymuş. Mahkemelik olmuşlar. Sonunda adam Başkanla barışıyor, dava da düşüyor. Kardeşim sen hiç mi delikanlılık yapmadın. Sağına soluna bakmadan, hele bu elektronik çağında nasıl bağıra bağıra küfür edersin. Bana birisi aynı tezgahı kursa adamla on dakika Osmanlıca konuşurum, sinirleri bozulur, telefonu kırıp gider.

Her neyse gelelim son olaya. Bir gece yol kenarındaki elektrik direklerine üstünde Başkanın resmi olan Türk Bayrağı posterleri yapıştırılmış. Biliyorsunuz Türk Bayrağının üzerine başka bir resim ve yazı yapıştırmak yasaktır. Her neyse, bunu yerel basın görmüş, ulusal basın görmüş, Muğla Valiliği görmüş. Sonunda Valilik Fethiye Kaymakamlığına haber vererek bu afişlerin toplattırılmasını sağlamış. Bu arada Fethiye belediyesi de olaydan haberdar edilmiş. Belediye açıklamasında diyor ki "Bu direkler Aydem'e aittir. Şirket bunları reklam ajansına kiralar. Ajans da istediği afişi bu direklere asar. Demek ki reklam şirketi bir jest yapmak istemiş, haberimiz olmadan bu afişleri asmış". Arkadaş, sen ne biçim bir reklam şirketiyle çalışıyorsun. Sahibine sormadan, hem de böyle ciddi bir konuda resimlerini şehrin orasına burasına asıyor. Bu ne samimiyet. Bunu yapan şirket yarın daha neler yapmaz. Hadi bırakalım, o kadar direğe bu afişler yapıştırılırken, herkes bunları görmüş, Belediye yetkilileri neredeymiş, meclis üyeleri, zabıtalar, memurlar. Bir tanesi çıkıp da hayrola başkan, bizim bundan haberimiz yok, ne zaman oldu bu iş dememiş mi. Şimdi birileri çıkıp da şehirdeki su depolarına zehir katsa insanlar ölmeye başladıktan sonra mı haberi olacak belediyenin.

Olmadı Âlim Bey, umutlarımız köreldi gitti.

NELER SÖYLENDİ?
@
Akın Tezel

Akın Tezel

DİĞER YAZILARI Newsweek Ne Diyor Ağır Ağır Çıkacaksın Bu Merdivenlerden Karamsarlık ve Yılgınlık Tosun Gibi Maşallah Seçim Mitingi Mi, Aday Tanıtım Toplantısı Mı? "Nedir bu Atatürk ilkeleri? Emperyalizmin Dini Yoktur Athena Bir Başkadır Fethiye'nin Sonbaharı Ortanın Solu Filistin İsrail Savaşı Nereye? Filistinde Neler Oluyor Rüzgâr Gibi Geçti İmama Kızıp Oruç Bozmak Küresel Isınma, Yanlışlar ve Doğrular Müşteri Kızıştırma Besmeleyi Unuttuk Milli Eğitim Faciası Ne Zaman Son Bulacak? Önce Kendimizi Eleştirelim Sesi Çıkmayan Siyasetçiler Rahat Bırakın Kızları Türkiye Anadolu'dan Büyüktür (II) Türkiye Anadolu'ya Sığmayacak Kadar Büyüktür Villakondu Bizden Hatırlatması Kültürel Saldırı Altındayız Elbette Bir Bildiği Vardır Sıcaklarda Ne Yapmalıyız Sağlam Giren, Hasta Çıkar Örgüt Yöneticileri Nasıl Olmalı Örgüt Yöneticileri Nasıl Olmalı Gökkuşağı Cenazeyi Taşıyan Başka, Gömen Başka Karasinek mi, Sivrisinek mi? İsimler, İsimler, Yeni İsimler Cenazeyi Taşıyan Başka, Gömen Başka Karasinek mi, Sivrisinek mi? İsimler, İsimler, Yeni İsimler İsimler, İsimler, İsimler... Matematik Ne Diyor? Yüzde Elli İki Yetmez Bu Adamlara Devlet Teslim Edilmez Mozart'ın Kapı Gıcırtısı Konçertosu Okçular Tepesinde Ne Oldu Bu Seçim Farklı Seçim "Megri, megri" Böl ve Yönet Kıyamet Erken Koptu Üretici Kazandı Bu Ne Biçim Sol Kime Propaganda Yapalım Boş Atıp Dolu Tutmak Allah Akıl Versin "AKP'lilerin İzmir'de işi yok. Burası Atatürkçü'lerin." Seçim Toto Biraz Da Gülelim Sonunda Oldu "Başbakan Erbakan, Şakadan" Siyasi Parti Mi, İşçi Bulma Kurumu Mu? Soğanın Cücüğü Kızılay AHLAKIN FAY HATTI: Müteahhitler Günah Keçisi Oldu "Yaşadığımız Tek Sorun Yağmacılık Değil Yalancılıktır" Muhalefet Nasıl Yapılır Rıfkı Nereye Kayboldu? Sokak Köpekleri Üzerinden Siyaset Tasarruf Etmeyi Öğrenelim Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Fethiye’de Nasıl Bir Siyasetçi İstiyoruz Asgari Ücret Efsanesi Anlayamadıklarım Oyun İçinde Oyun Aspirin Medyanın Gücü Bu Da Mı Gelecekti Başıma? Babadağ'ın Babası Göründüğün Gibi Ol, Olduğun Gibi Görün LGBTI'yi Konuşmak Yasakmış Tunç Soyer Neden Böyle Konuştu Tatil-i Eşgal Enflasyon Ayıp Ettin Osman Abi
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1FENERBAHÇE1437
 • 2GALATASARAY1437
 • 3BEŞİKTAŞ1426
 • 4MONDİHOME KAYSERİSPOR1426
 • 5YUKATEL ADANA DEMİRSPOR1423
 • 6TRABZONSPOR1423
 • 7KASIMPAŞA1421
 • 8ÇAYKUR RİZESPOR1421
 • 9BITEXEN ANTALYASPOR1420
 • 10ATAKAŞ HATAYSPOR1418
 • 11VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK1417
 • 12MKE ANKARAGÜCÜ1417
 • 13EMS YAPI SİVASSPOR1415
 • 14GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ1415
 • 15TÜMOSAN KONYASPOR1414
 • 16SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL1413
 • 17RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ1412
 • 18YILPORT SAMSUNSPOR1411
 • 19CORENDON ALANYASPOR1411
 • 20İSTANBULSPOR148
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA