AW-11362371499
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Akın Tezel
Akın Tezel
Giriş Tarihi : 22-06-2023 12:55

Cenazeyi Taşıyan Başka, Gömen Başka

Büyükşehir yasası tartışılırken birçok maddesine karşı çıkmıştık. Ama sonunda hükümetin dediği oldu, kendi görüşlerine uygun bir yasayı önümüze koydular. 2014 yılında Muğla büyükşehir oldu. Yasaya göre ilçe belediyelerinin çoğu yetkisi Muğla Büyükşehire devredildi. 2014-19 arası Osman Gürün ile Behçet Saatcı arasındaki paylaşım kavgalarıyla günler geçip gitti. Sonunda paylaştılar ama bu sefer de yeni seçimler geldi, Fethiye Belediyesi Osman Gürün'e yakınlığı ile bilinen Âlim Karaca'ya geçti. 2019'dan beri Fethiye'yi Âlim Bey yönetiyor, aslında o yönetiyor, Osman Abi'nin şube müdürü olarak idare diyor. Kavga, gürültü, sürtüşme yok, günler akıp geçiyor.
Ya bir de sürtüşme olsaydı diye düşündüm. Aklıma birden cenaze işleri geldi. yasaya göre cenazeyi kaldırmak ilçe belediyesine ait, ama gömmek büyükşehirin görevi. Dedi, ki, ilçe yöneticileri ile büyükşehir yöneticilerinin arası bozulmuş. Bu ayrılık cenaze işlerine de yansımış. İlçe belediyesi görevli aracı aldığı cenazeyi mezarlığın kapısına getirmiş. Mezarcı tutturmuş "ben sizin belediyenin getirdiği cenazeyi gömmem" diye. Al başına belayı. Vallahi cenaze ortada kalıp gider.
İktidar arada bir Büyükşehir  Yasasının aksayan yerlerini değiştireceğim dediyse de şimdiye kadar harekete geçmedi. Ancak önceki hafta sevindirici bir haber aldık, MHP lideri Devlet Bahçeli Cumhuriyetin 100. yılına 100 il ile gireceğimiz müjdesini verdi. Derin bir oh çektik, artık Muğla'nın vesayetinden kurtuluyor, kendi kendimiz idare edebilmek hakkını yeniden elde ediyorduk.
Fethiye'nin il olma lafı ilk olarak rahmetli Özal tarafından ortaya atılmıştı. O tarihlerde Fethiye gibi ilçelerde devlet hizmetlerinin birçoğu verilemiyordu. İnsanlar ufak bir evrak imzalatmak için Muğla'ya gitmek zorundaydı. Ama Fethiye il olunca tüm devlet hizmetleri gelecek bu da büyük bir kolaylık sağlayacaktı. Bu nedenle il olma düşüncesi coşkuyla karşılandı. Özal'ın ömrü yetmedi, arkasından rahmetli Demirel de aynı konuyu ortaya attı, Fethiye mutlaka il olacaktı. Sözler tutulmadı, il hayali suya düştü.
O zaman da söyledik, şimdi yineliyoruz. Fethiye'nin il olması Fethiye'ye birşey kazandırmaz. Şu anda hemen tüm devlet hizmetleri Fethiye'den görülebiliyor. İl olunca da bunlara fazla bir ek olmayacak. Belki birkaç yüz memur kadrosu  oluşturulacak. Devlet kapısında kuyruk bekleyen diplomalı işsizlerin bir bölümü iş bulacak. Bunun yanı sıra küçük ilçelerden işlerini görmeğe gelen vatandaşlar günü birlik bir hareketlilik sağlayacak, o kadar. Turizm artmaz, tarımda patlama olmaz, ama kiralar ve konut fiyatları patlar. Oluşabilecek belki de % 1lik nüfus artışı mülk sahiplerine yeni zamlar yapmak için yeni bir heyecan, yeni bir cesaret verir, o kadar.
Olaya bu açıdan bakınca pek heyecan verici gözükmüyor. Ancak bir de büyükşehirden kurtulma sorunu var, esas kıyamet orada kopacak. Şimdiye kadar Muğla Fethiye'nin tüm gelirine el koydu. Bunun en çarpıcı örneği su ücretleri. Fethiye'nin suyu hiçbir işlem yapılmadan yer çekimiyle kaynağından geliyor. İlaçlandıktan sonra abonelere dağıtılıyor. Öte yandan Bodrum'un suyu barajlardan ve kuyulardan geliyor. Zaten yetersiz olan su yaz aylarında nüfusun olağanüstü artması nedeniyle iyice azalıyor. Şebekenin de kaçaklarla dolu olması nedeniyle sıkıntı iyice büyüyor. Buna çözüm olarak da Büyükşehir su fiyatını her yıl katlayarak artırıyor. Ama Bodrum'daki su fiyatı Fethiye'deki su fiyatı ile aynı. Bu demektir ki her su kullandığımızda cebimizden birkaç kuruş Bodrumlulara aktarılmış oluyor. Neden?
İmar planları Fethiye ile Muğla arasında gidip geliyor. Bu ise hem zaman hem para kaybına neden oluyor. Ören yerleri sahipliği sürekli tartışma konusu oluyor. Bu ve bunun gibi sıkıntılar Fethiye'nin Muğla'dan bağımsızlığını kazanmasında önemli gerekçelerdir diye düşünüyorum.
 Bir de akıllara gelen bir soru var. Eskiden Fethiye'nin il olması gündeme geldiğinde bütün sivil toplum örgütleri, odalar, dernekler ayaklanır, hepsi desteklemek için kuyruğa girerdi. Şimdi bakıyoruz hiç kimseden ses çıkmıyor. Neden? Yoksa birşeyler kaybetmekten mi korkuyorlar. Biliyoruz ki devlet büyükşehir belediyelerine hizmet yapması için çok büyük fonlar aktarıyor. Bu fonlar hangi doğrultuda kullanılıyor, hizmet hangi kesimlere yapılıyor. Bu fonların kullanımında terazinin ibresi nereye doğru kayıyor? Bunların cevabı verilmeli.
İşin siyasi yönü de var. Fethiye'ye ve diğer il olacak ilçelere bağlanacak köyler, bunlara ek olarak ilçeler arası yer değiştirmesi düşünülebilen bir kısım köyler hep birlikte ele alındığında o ilin siyasal yapısını değiştirme sonucunu da doğurabilir. Örneğin Seydikemer, Kaş, Dirmil, Çameli, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz toplamında muhalefetin çıkarabileceği milletvekili sayısı düşer. Acaba bizim odalar ve sivil toplum bundan mı çekiniyor. Bakalım, göreceğiz.
 

NELER SÖYLENDİ?
@
Akın Tezel

Akın Tezel

DİĞER YAZILARI Newsweek Ne Diyor Ağır Ağır Çıkacaksın Bu Merdivenlerden Karamsarlık ve Yılgınlık Tosun Gibi Maşallah Seçim Mitingi Mi, Aday Tanıtım Toplantısı Mı? "Nedir bu Atatürk ilkeleri? Emperyalizmin Dini Yoktur Athena Bir Başkadır Fethiye'nin Sonbaharı Ortanın Solu Filistin İsrail Savaşı Nereye? Filistinde Neler Oluyor Rüzgâr Gibi Geçti İmama Kızıp Oruç Bozmak Küresel Isınma, Yanlışlar ve Doğrular Müşteri Kızıştırma Besmeleyi Unuttuk Milli Eğitim Faciası Ne Zaman Son Bulacak? Önce Kendimizi Eleştirelim Sesi Çıkmayan Siyasetçiler Rahat Bırakın Kızları Ne Kadar Da Sevinmiştik Türkiye Anadolu'dan Büyüktür (II) Türkiye Anadolu'ya Sığmayacak Kadar Büyüktür Villakondu Bizden Hatırlatması Kültürel Saldırı Altındayız Elbette Bir Bildiği Vardır Sıcaklarda Ne Yapmalıyız Sağlam Giren, Hasta Çıkar Örgüt Yöneticileri Nasıl Olmalı Örgüt Yöneticileri Nasıl Olmalı Gökkuşağı Karasinek mi, Sivrisinek mi? İsimler, İsimler, Yeni İsimler Cenazeyi Taşıyan Başka, Gömen Başka Karasinek mi, Sivrisinek mi? İsimler, İsimler, Yeni İsimler İsimler, İsimler, İsimler... Matematik Ne Diyor? Yüzde Elli İki Yetmez Bu Adamlara Devlet Teslim Edilmez Mozart'ın Kapı Gıcırtısı Konçertosu Okçular Tepesinde Ne Oldu Bu Seçim Farklı Seçim "Megri, megri" Böl ve Yönet Kıyamet Erken Koptu Üretici Kazandı Bu Ne Biçim Sol Kime Propaganda Yapalım Boş Atıp Dolu Tutmak Allah Akıl Versin "AKP'lilerin İzmir'de işi yok. Burası Atatürkçü'lerin." Seçim Toto Biraz Da Gülelim Sonunda Oldu "Başbakan Erbakan, Şakadan" Siyasi Parti Mi, İşçi Bulma Kurumu Mu? Soğanın Cücüğü Kızılay AHLAKIN FAY HATTI: Müteahhitler Günah Keçisi Oldu "Yaşadığımız Tek Sorun Yağmacılık Değil Yalancılıktır" Muhalefet Nasıl Yapılır Rıfkı Nereye Kayboldu? Sokak Köpekleri Üzerinden Siyaset Tasarruf Etmeyi Öğrenelim Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Fethiye’de Nasıl Bir Siyasetçi İstiyoruz Asgari Ücret Efsanesi Anlayamadıklarım Oyun İçinde Oyun Aspirin Medyanın Gücü Bu Da Mı Gelecekti Başıma? Babadağ'ın Babası Göründüğün Gibi Ol, Olduğun Gibi Görün LGBTI'yi Konuşmak Yasakmış Tunç Soyer Neden Böyle Konuştu Tatil-i Eşgal Enflasyon Ayıp Ettin Osman Abi
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA