AW-11362371499
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Akın Tezel
Akın Tezel
Giriş Tarihi : 22-06-2023 12:53

İsimler, İsimler, Yeni İsimler

Geçtiğimiz yazımızda yerel yönetim seçimlerinde ortaya çıkabilecek isimlerden söz etmiştik. Devam ediyoruz.
Önce Gelecek Partisinden başlayalım. Artık bir geleceği kalmadı ama orada bir Selahattin Kayaman Abimiz var. İlerlemiş yaşına rağmen tüm Muğla ilinde partinin hem İl başkanı, hem üyesi, hem de seçmeni gibi çalıştı. Gerçi partisi bir oy alamadı, fakat CHP'nin sırtından Muğla'dan bir milletvekilini meclise sokmayı başardılar. Kanımca Selahattin Bey yoruldu artık. Bu dönem istirahata çekilir diye düşünüyorum.
MHP'yi unutmayalım. Herkesin baraj altında kalır dediği bu parti yurt çapında oylarını önemli ölçüde artırdı. Fethiye'de ise azalma var. Biz bu azalmayı üç nedene bağlıyoruz. Birincisi şu ki Behçet Bey henüz ülkücü kesimde gündemden düşmedi. Onun ismi bir kıpırdana yapmaya yetiyor. Behçet Bey başka yerde olduğu için oyların bir kısmı da ona gitti derim. İkinci neden ise yılların siyasetçisi Cengiz Çay'ın ikinci sırada oluşu diye düşünüyoruz. Cengiz Bey'in ismi ne kadar akıllarda olursa olsun MHP'nin oylarını iki milletvekili çıkarmaya taşıyamaz. Ve öyle oldu.
Biraz da Özlem Balcı Hanım'dan söz edelim. Bir adayı liste başına koymak için iki neden vardır. Bunlardan birincisi o adayın mutlaka kazanmasını istersin. Örneğin o isim usta bir siyasetçidir, onu mecliste başkan yapmayı planlarsın. Seçilebilmesi için de liste başına oturtursun. Veyahut o kişi siyaset açısından fazla etkin olmasa bile sanatçı veya bilim adamı gibi ülke çapında tanınmış önemli bir isimdir. Onu liste başına oturtursun. Seçmen o ismi görünce partinin amblemine bile bakmadan mühürü üstüne basar.
Şimdi bildiğimiz kadarıyla Özlem Hanım'ın etkin bir siyasi örgüt geçmişi yok. Önceki seçimlerde Ak Parti'den aday olmak istemişti. Kendisiyle o zaman tanışıp, el sıkışmıştık. Bu seçimde baktık MHP'den liste başı olmuş. Mesleki hayatını inceledik, kendi halinde bir sinema sanatçısı. Kameranın hem önünde, hem de arkasında duran çok yönlü birisi. Ama ülke çapında bir tanınmışlığı yok, yani isim olarak listeyi sürükleyemez. Fethiye'nin bir köyünde dünyaya gelmiş olması da ona fazla bir ayrıcalık getirmez. O halde neden liste başı?
Duyduğumuz kadarıyla Belediye seçimlerinde de Fethiye veya Seydikemer'den aday olması düşünülüyormuş. Bize göre yöneticiler bir kere daha düşünsün derim. Hiç belediyecilik  tecrübesi olmayan birini aday yapmak ne kazandırır ki.
MHP'de belediye'de gerçekten yararlı olabilecek bir isim varsa o da Kamil Mutlu Demirtaş'tır. Şu an Fethiye Belediye Meclisinde görev yapıyor. Siyasi tecrübesi var. Örgütçülüğü de ileri düzeyde. Önceki yıl Fethiye Esnaf Odası seçimlerini son gece kendisine kurulmuş olan bir komplo ile kaybetti. Bunun nedenlerini iyice araştırmış, safını ona göre belirlemiş olması gerekir şu günlerde. Bilmem kendisi bir göreve talip midir? Ancak iş adamlığından da gördüğümüz kadarıyla önüne konulan görevi layıkıyla yapacak birisine benziyor.
Gençleri unutmadık tabii. ABD'den gelme Salih Eroğlu duruyor karşımızda. Eski kurt siyasetçilerden Erdal Eroğlu'nun Amerika'da eğitim görmüş oğlu. Kendisiyle tanıştık, görüştük. Çok sevecen, iyi niyetli bir arkadaşa benziyor. Henüz belirli bir siyasi partide ismi öne çıkmış değil. Ama Fethiye hakkındaki projeleriyle ilk anda göze çarpıyor.
Ne yazık ki Salih Bey'in biraz daha siyasi deneyim kazanması gerekiyor. İnsanlarla görüşürken güler yüzlü yaklaşım kuşkusuz iyi bir şey, ancak her konuya hemen atılmak olumsuz tepkilere neden olabilir. Örneğin seçim gecesi Ak Partililer ile CHP liler arasında sokakta bir tartışma yaşanırken, ve her iki partinin yetkilileri olayı yatıştırmaya çalışırken ileri atılıp tartışmaya katılmaya çalışmak ve oradaki bazı insanları suçlamak biraz yersiz oluyor. Bir de geçtiğimiz Ocak ayında Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca'nın gazeteciler günü nedeniyle bir kısım gazetecilere verdiği yemeği eleştirmiş. Benzer yemeklere biz Behçet Bey devrinde yirmi yıl boyunca katıldık. İçkili veya içkisiz olması başka bir tartışma konusu. Ama hiçbir gazeteci arkadaşımız Behçet Bey'in bir kadeh rakısını içti diye onun kulu kölesi olmadı, bildiği doğru yolda yürüdü. İçen içti, içmeyen içmedi, ama hep birlikte konuştuk, olayları değerlendirdik ve en önemlisi yeni dostluklar kazanmış olduk. Biz diyoruz ki bu yemekler eskisi gibi daha geniş katılımlı olsun, hep birlikte birbirimizi tanıyıp, öğrenmeye çalışalım.
Bir isim de ben atayım ortaya; Ak Parti Fethiye gençlik kolu başkanı Sinan Cengil. Dün kendisiyle konuştuk, önümüzdeki seçimde kesinlikle bir yere adaylığı söz konusu olmadığını söyledi. Sadece Ak Parti'de İlçe Yönetim kurulu üyesi olarak kalmak isteği varmış. Kendisine başarılar dileriz. Aslında istikbal vaad eden bir siyasetçi, yavaş, fakat emin adımlarla ilerliyor. Birden kendini kurtlar sofrasına atmıyor. Kuyruğu, kulağı kaptırmak da var işin içinde. Bakalım önümüzdeki yıllar bu isimden çok konuşacağız gibime geliyor.
Yine söylüyorum, gönlünde adaylık yatanlar, ortaya çıkıp da bizim göremediklerimiz, ses versin. Onlara da satırlarımızda yer verelim. Hepinize başarılar.

NELER SÖYLENDİ?
@
Akın Tezel

Akın Tezel

DİĞER YAZILARI Newsweek Ne Diyor Ağır Ağır Çıkacaksın Bu Merdivenlerden Karamsarlık ve Yılgınlık Tosun Gibi Maşallah Seçim Mitingi Mi, Aday Tanıtım Toplantısı Mı? "Nedir bu Atatürk ilkeleri? Emperyalizmin Dini Yoktur Athena Bir Başkadır Fethiye'nin Sonbaharı Ortanın Solu Filistin İsrail Savaşı Nereye? Filistinde Neler Oluyor Rüzgâr Gibi Geçti İmama Kızıp Oruç Bozmak Küresel Isınma, Yanlışlar ve Doğrular Müşteri Kızıştırma Besmeleyi Unuttuk Milli Eğitim Faciası Ne Zaman Son Bulacak? Önce Kendimizi Eleştirelim Sesi Çıkmayan Siyasetçiler Rahat Bırakın Kızları Ne Kadar Da Sevinmiştik Türkiye Anadolu'dan Büyüktür (II) Türkiye Anadolu'ya Sığmayacak Kadar Büyüktür Villakondu Bizden Hatırlatması Kültürel Saldırı Altındayız Elbette Bir Bildiği Vardır Sıcaklarda Ne Yapmalıyız Sağlam Giren, Hasta Çıkar Örgüt Yöneticileri Nasıl Olmalı Örgüt Yöneticileri Nasıl Olmalı Gökkuşağı Cenazeyi Taşıyan Başka, Gömen Başka Karasinek mi, Sivrisinek mi? Cenazeyi Taşıyan Başka, Gömen Başka Karasinek mi, Sivrisinek mi? İsimler, İsimler, Yeni İsimler İsimler, İsimler, İsimler... Matematik Ne Diyor? Yüzde Elli İki Yetmez Bu Adamlara Devlet Teslim Edilmez Mozart'ın Kapı Gıcırtısı Konçertosu Okçular Tepesinde Ne Oldu Bu Seçim Farklı Seçim "Megri, megri" Böl ve Yönet Kıyamet Erken Koptu Üretici Kazandı Bu Ne Biçim Sol Kime Propaganda Yapalım Boş Atıp Dolu Tutmak Allah Akıl Versin "AKP'lilerin İzmir'de işi yok. Burası Atatürkçü'lerin." Seçim Toto Biraz Da Gülelim Sonunda Oldu "Başbakan Erbakan, Şakadan" Siyasi Parti Mi, İşçi Bulma Kurumu Mu? Soğanın Cücüğü Kızılay AHLAKIN FAY HATTI: Müteahhitler Günah Keçisi Oldu "Yaşadığımız Tek Sorun Yağmacılık Değil Yalancılıktır" Muhalefet Nasıl Yapılır Rıfkı Nereye Kayboldu? Sokak Köpekleri Üzerinden Siyaset Tasarruf Etmeyi Öğrenelim Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Fethiye’de Nasıl Bir Siyasetçi İstiyoruz Asgari Ücret Efsanesi Anlayamadıklarım Oyun İçinde Oyun Aspirin Medyanın Gücü Bu Da Mı Gelecekti Başıma? Babadağ'ın Babası Göründüğün Gibi Ol, Olduğun Gibi Görün LGBTI'yi Konuşmak Yasakmış Tunç Soyer Neden Böyle Konuştu Tatil-i Eşgal Enflasyon Ayıp Ettin Osman Abi
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1FENERBAHÇE1437
 • 2GALATASARAY1437
 • 3BEŞİKTAŞ1426
 • 4MONDİHOME KAYSERİSPOR1426
 • 5YUKATEL ADANA DEMİRSPOR1423
 • 6TRABZONSPOR1423
 • 7KASIMPAŞA1421
 • 8ÇAYKUR RİZESPOR1421
 • 9BITEXEN ANTALYASPOR1420
 • 10ATAKAŞ HATAYSPOR1418
 • 11VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK1417
 • 12MKE ANKARAGÜCÜ1417
 • 13EMS YAPI SİVASSPOR1415
 • 14GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ1415
 • 15TÜMOSAN KONYASPOR1414
 • 16SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL1413
 • 17RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ1412
 • 18YILPORT SAMSUNSPOR1411
 • 19CORENDON ALANYASPOR1411
 • 20İSTANBULSPOR148
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA