AW-11362371499
DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Akın Tezel
Akın Tezel
Giriş Tarihi : 29-01-2024 13:01

Behçet Saatcı'nın Yolu Açılıyor

Son günlerde Muğla siyasetinde olan gelişmeler Behçet Saatcıya Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı yolunu açacak gibi görünüyor. Tabii kendisinin önce aday olmaya karar vermesi gerekir.
Şöyle bir geriye dönüp bakalım. Bundan üç, dört ay kadar önce Muğla'da Cumhur İttifakı ile CHP ve yandaşları arasında başa baş bir seçim yarış geçeceği düşünülmekteydi. Aday belirleme için son kulvara girildiğinde beklenmedik bir şey oldu. Cumhur İttifakı büyükşehir adayı olarak Prof. Aydın Ayaydın gösterildi. Hem de teşkilatların görüşüne baş vurulmadan.
Biz o tarihlerde eleştirimizi yapmıştık. Ayaydın Muğla teşkilatına ve seçmenine yabancıydı. Ayaydın'ın geçmiş belediyecilik tecrübesi yoktu. Ayaydın'ın siyasi çizgisi belirsizliklerle doluydu. Evet dürüst, prensip sahibi bir kişiydi. Kaçak inşaatlara göz yumup, bundan nemalanarak servet elde etmek gibi bir düşüncesi olamazdı. Ama yine de biz bu tercihe bir anlam verememiştik. O zaman bize şunlar söylendi; bu arkadaşımız Kürt kökenlidir. Muğla'da da Kürt kökenli çok sayıda vatandaşımız vardır. Onların oylarını alır. Biz de dedik ki o Kürt kökenli vatandaşlarımızın oylarını alır ama ya Muğla'nın yerlisi vatandaşlarımız buna tepki gösterir de oylarını başkasına verirlerse?
Her neyse, önceki hafta bir olaydan haberimiz oldu. Kürt kökenli iki vatandaşımız Çamköy'de söylenildiğine göre hemşehrileri  Ayaydın'ı desteklemek için bir seçim bürosu açmış. Ama gelgelelim Ayaydın'ın bundan haberi yokmuş, bunu duyar duymaz büroyu kapattırmış. Büro neden törensiz, kimsenin haberi olmadan açıldı, koskoca bina donatılırken örgütün bundan haberi olmadı mı, sonra neden kapatıldı. Cevapları dedikodu şeklinde olduğu için burada açıklamıyoruz. Şimdi herkes bu konuyu merak ediyor. Yalan rüzgarı fırtına olmuş aramızda esiyor.
Bu arada en can alıcı olay Fethiye Cumhur İttifakı adayı belirlenirken gerçekleşti. Aday adaylığına başvuran 14 üye arasından hiç kimse Ak Parti Genel Merkez tarafından uygun bulunmamış olacak ki bu iş MHP'ye devredildi. Çoğu seçmen bunu garipsedi. Fethiye'de 30 binin üzerinde oy almış bir parti bırakılır da 6 bin oy alan bir partiye nasıl başkanlık yetkisi verilir diye sordu. Biz de dedik ki, bu iş zorunlu olarak yapıldı. Adaylardan hangisi seçilse diğerleri bunu sorun yapacaktı; iyisi mi biz bu işi MHP'ye devredelim sorumluluktan kurtulmuş olalım dediler diye düşündük.
Ancak aday seçimi MHP'de de sorun oldu. Bir türlü bir isim üzerinde uzlaşamadılar. Aralarında geçen tartışmalar dedikodu özelliği taşıdığından resmi bir açıklama yapılmadığı sürece biz burada söz etmeyeceğiz. Uzlaşma olmayınca bir de baktık ki Ak Parti aday adayı Muhammet Kökten MHP tarafından aday gösterilmiş. Anlaşılan onlar da topu yeniden Ak Parti'ye atmışlar.
Bu olay en başta MHP içinde tepkilere neden oldu. Davranış biçimleri yanlış bile olsa bir kısım Ülkü Ocaklı vatandaş adaylığın niçin Ak Partili birisine verildiğini protesto amacıyla bir gösteri yaptılar. Bu tepki yalnız Ülkü Ocakları ile sınırlı kalmadı. Partili, partisiz hemen hiç kimse olup bitenlere bir anlam veremedi. Bazıları daha da ileri giderek işi kişiselleştirdiler ve Muhammet Kökten'e hücuma başladılar.
Bize göre sorun Kökten'in kimliğinde değil. Onun yerine başka kim aday yapılsaydı bu aşamadan sonra insanlar benzer tepki verirdi.  Kabak zavallı Muhammet Bey'in başında patladı. Sorun teşkilatların içinde, sorun Muğla'yı bir türlü yeterince anlayamayan parti genel merkezlerinde. Şayet olayların üzerine ciddi bir şekilde gidilmez, partileri karıştıran eller kesilmezse Cumhur ittifakının ayağa kalkması zor olur. Bu iş "Aman CHP'ye oy vermeyelim, biz yine de partimize bağlı kalalım" diye fetva vermekle düzelmez. Bunu belki partililere anlatırsın ama sıradan vatandaşın kafasındaki soru işaretleri bitmez. Burada Muhammet Bey'e de bir fedakarlık yapmak düşüyor. Adaylıktan çekilsin. Bu fedakarlığı Ak Parti İlçe Başkanı Arif Bozyel yaptı ve istifa etti. Aynı fedakarlığı yapmakta geç kalan MHP ilçe başkanı Osman Cura ise görevden alındı. Bütün bu istifalar ve görevden almalar sonunda şimdi genel merkezlerin hamleleri bekleniyor.
Gelelim CHP'ye. Fethiye adayı bir türlü belirlenemedi. Her ne kadar çok eleştirilse de Âlim Bey seçimde daha şanslı görülüyor. Şayet CHP Genel Merkezi bir hata yapıp bir başka şahısı aday göstermezse Fethiye'de CHP'nin seçilme olasılığı yükselir. Muğla Büyükşehirde ise CHP, CHP'liliğini gösterdi. Hizmet etmek gibi bir amacı olmayan, Bodrum'da tüm kesimlerin eleştirisini almış, üstelik adı yolsuzluklarla anılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ı aday gösterdi. Ekrem Junior olarak adlandırabileceğimiz Ahmet Aras artık Muğlayı bol bol pahalı heykellerle süsler, dağa taşa kaçak villalar yapılır. Türkiye'nin en sulak bölgelerinden biri olan Muğla'da tüm suları kurutmayı başarır. Her ne kadar bir kısım CHP'liler bu tercihe sevinseler de biz "CHP Muğla'da intihar etti" diyoruz.
Bütün bunlardan sonra pusuda bekleyen Behçet Saatcı'nın yolu açılmış görünüyor. Behçet Bey şimdiye kadar büyükşehir adaylığı konusunda bir talep ortaya koymadı, gelişmeleri izlemekle yetindi. Son aldığımız habere göre İYİ Parti'den adaylığa yeşil ışık yakmış. Durum kendisi için uygun. Cumhur İttifakının toparlanması zaman alır. CHP biraz daha çukura düştü. İnsanlar tutunacak bir dal, sığınacak güvenli bir liman arıyor. Muğla'da İYİ Parti'nin azımsanmayacak bir oy gücü var. Behçet Bey derseniz hem Cumhur İttifakından, hem de CHP kesiminden oy alabilecek birisi. Bunu geçtiğimiz seçimde kanıtladı, az bir farkla üçüncü olarak seçimleri kaybetti. Üstelik birbirinden farklı insanları bir arada toplayıp kendi doğrultusunda yönlendirme gibi bir becerisi var. Fethiye Belediyesinde 20 yıl boyunca yaptığı hizmetleri de kimse inkar edemez. Bütün bunlar bir araya gelince Behçet Saatcı Muğla Büyükşehir Başkanı seçilebilir diyebilir miyiz. Olabilir, neden olmasın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Akın Tezel

Akın Tezel

DİĞER YAZILARI Vatandaş Yasalara Uymuyor, Biz de Yasaları Vatandaşa Uydururuz Fethiye Neden Fethiye Oldu? Muğla Seçimlerinin Sosyo Politiği Bugün Ne Yazsam Acaba? Bana Göre Hava Hoş İngiltere 3-Türkiye 0 Herkes Safını Belirlesin Fethiyeli Ak Parti Seçmeni Endişeli Aaa... Adama Bak, Dama Çıkmış Atlayacak Elektrik Direklerinin Dili Olsa Osman Abiyi Uğurlarken Newsweek Ne Diyor Ağır Ağır Çıkacaksın Bu Merdivenlerden Karamsarlık ve Yılgınlık Tosun Gibi Maşallah Seçim Mitingi Mi, Aday Tanıtım Toplantısı Mı? "Nedir bu Atatürk ilkeleri? Emperyalizmin Dini Yoktur Athena Bir Başkadır Fethiye'nin Sonbaharı Ortanın Solu Filistin İsrail Savaşı Nereye? Filistinde Neler Oluyor Rüzgâr Gibi Geçti İmama Kızıp Oruç Bozmak Küresel Isınma, Yanlışlar ve Doğrular Müşteri Kızıştırma Besmeleyi Unuttuk Milli Eğitim Faciası Ne Zaman Son Bulacak? Önce Kendimizi Eleştirelim Sesi Çıkmayan Siyasetçiler Rahat Bırakın Kızları Ne Kadar Da Sevinmiştik Türkiye Anadolu'dan Büyüktür (II) Türkiye Anadolu'ya Sığmayacak Kadar Büyüktür Villakondu Bizden Hatırlatması Kültürel Saldırı Altındayız Elbette Bir Bildiği Vardır Sıcaklarda Ne Yapmalıyız Sağlam Giren, Hasta Çıkar Örgüt Yöneticileri Nasıl Olmalı Örgüt Yöneticileri Nasıl Olmalı Gökkuşağı Cenazeyi Taşıyan Başka, Gömen Başka Karasinek mi, Sivrisinek mi? İsimler, İsimler, Yeni İsimler Cenazeyi Taşıyan Başka, Gömen Başka Karasinek mi, Sivrisinek mi? İsimler, İsimler, Yeni İsimler İsimler, İsimler, İsimler... Matematik Ne Diyor? Yüzde Elli İki Yetmez Bu Adamlara Devlet Teslim Edilmez Mozart'ın Kapı Gıcırtısı Konçertosu Okçular Tepesinde Ne Oldu Bu Seçim Farklı Seçim "Megri, megri" Böl ve Yönet Kıyamet Erken Koptu Üretici Kazandı Bu Ne Biçim Sol Kime Propaganda Yapalım Boş Atıp Dolu Tutmak Allah Akıl Versin "AKP'lilerin İzmir'de işi yok. Burası Atatürkçü'lerin." Seçim Toto Biraz Da Gülelim Sonunda Oldu "Başbakan Erbakan, Şakadan" Siyasi Parti Mi, İşçi Bulma Kurumu Mu? Soğanın Cücüğü Kızılay AHLAKIN FAY HATTI: Müteahhitler Günah Keçisi Oldu "Yaşadığımız Tek Sorun Yağmacılık Değil Yalancılıktır" Muhalefet Nasıl Yapılır Rıfkı Nereye Kayboldu? Sokak Köpekleri Üzerinden Siyaset Tasarruf Etmeyi Öğrenelim Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Fethiye’de Nasıl Bir Siyasetçi İstiyoruz Asgari Ücret Efsanesi Anlayamadıklarım Oyun İçinde Oyun Aspirin Medyanın Gücü Bu Da Mı Gelecekti Başıma? Babadağ'ın Babası Göründüğün Gibi Ol, Olduğun Gibi Görün LGBTI'yi Konuşmak Yasakmış Tunç Soyer Neden Böyle Konuştu Tatil-i Eşgal Enflasyon Ayıp Ettin Osman Abi
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1GALATASARAY2772
 • 2FENERBAHÇE2770
 • 3TRABZONSPOR2746
 • 4BEŞİKTAŞ2746
 • 5KASIMPAŞA2739
 • 6EMS YAPI SİVASSPOR2737
 • 7RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ2736
 • 8ÇAYKUR RİZESPOR2736
 • 9BITEXEN ANTALYASPOR2735
 • 10MONDİHOME KAYSERİSPOR2735
 • 11YILPORT SAMSUNSPOR2733
 • 12YUKATEL ADANA DEMİRSPOR2732
 • 13CORENDON ALANYASPOR2730
 • 14VAVACARS FATİH KARAGÜMRÜK2729
 • 15MKE ANKARAGÜCÜ2729
 • 16ATAKAŞ HATAYSPOR2729
 • 17GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ2728
 • 18TÜMOSAN KONYASPOR2728
 • 19SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL2726
 • 20İSTANBULSPOR2712
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA