DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Av. Murat Çağlar Ayıkol
Av. Murat Çağlar Ayıkol
Giriş Tarihi : 11-12-2019 19:11

-ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI-

-ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI-

İçinde bulunduğumuz zaman itibariyle ülkemiz de boşanma oranlarında bir hayli artış olduğu görülmektedir. Fethiye’miz de boşanma oranın en yüksek olduğu yerlerden biri olması sebebiyle bugün size anlaşmalı boşanma davasından bahsedeceğim.

 

Türk Medeni Kanunu; tarafların, stresli ve yıpratıcı olan boşanma sürecinin daha yumuşak bir geçişle tamamlanması, taraf iradelerin ön plana alındığı ve çabuk sonuçlanan anlaşmalı boşanma davası müesesesini bünyesinde barındırmaktadır.

 

TMK m. 166/3 gereği belirli olan kriterlerin yerine getirilmesiyle anlaşmalı boşanma davası açılabilmektedir.

 

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI ŞARTLARI

 

1-Evliliğin en az bir yıl sürmüş olması

 

İlgili yasa hükmü gereği birinci şartımız evliliğin bir yıl sürmüş olmasıdır. Burada evlilikten kastedilen resmi nikah tarihidir. Kanun koyucu bu süreyi tarafların daha birbirlerini iyice tanımadan boşanmaların engellemek amacıyla koymuştur. Ancak burada geçecek olan süre tarafların birlikte yaşamaları değildir.

 

2- Boşanmak için eşler, ya birlikte mahkemeye başvurmalı ya da bir eşi, diğer eşin açtığı boşanma davasını kabul etmelidir

 

 

 

 

TMK m. 166/1’e göre açılan davalar (evlilik birliğinin temelden sarsılması sebebiyle açılan boşanma davaları) hariç özel boşanma sebeplerine dayanılarak açılan davaların kabul edilmesi kaydıyla hakim evlilik birliğinin en az bir yıl sürmüş olması şartıyla anlaşmalı boşanmaya karar verebilir.

 

Örneğin ; zina sebebiyle açılan boşanma davasında, zina yapan eşin durumu ikrar etmesi hakimi bağlamaz. Ancak; aynı davada zina yapan eşin davayı kabul etmesi (zinayı değil) halinde hakim anlaşmalı boşanmaya karar verebilir.

 

 

 

 

3.Tarafların yapmış oldukları anlaşmanın hakim tarafından uygun bulunması

 

Burada kastedilen anlaşmanın asgari şartları;

Evliliğin mali sonuçları (mal paylaşımı,tazminat,nafaka)

Çocukların durumudur (velayet,nafaka).

 

Bu anlaşmanın yazılı olması gerekmez, duruşma aşamasında sözlü olarak zapta geçirilerek de sağlanmaktadır. Uygulamada taraflarca hazırlanan bir protokol boşanma davasının ekinde sunulmaktadır. Siz, yine de yazılı olarak protokolü hazırlamanızda fayda var.

 

 

Hakim tarafların yaptığı düzenlemeyi uygun bulmazsa tarafların ve çocukların menfaatini göz önünde bulundurarak gerekli olan değişiklikleri yapar. Ancak en nihayetinde tarafların bu anlaşmayı kabul etmesine bağlıdır aksi halde tarafların bu anlaşmayı kabul etmemesi halinde dava reddedilir.

 

 

 

 

 

 

4.Hakimin tarafları bizzat dinlemesi

 

TMK’da bu şart tarafların iradelerini serbestçe açıklayıp açıklamadıklarını kontrol için konulmuştur. Böylece taraflar boşanma hususunu bir kere daha düşünmüş olur.

 

Anlaşmalı boşanma davasında kendinizi avukat aracılığı ile temsil ettiriyor olsanız bile duruşmaya gelip hakim huzurunda bu irade dile getirilmelidir. Bu husus önemlidir. Uygulamada taraflar protokolün imzalanmasıyla kendilerine düşen yükümlülükleri yerine getirdikleri konusunda yanılmaktadır.

 

Anlaşmalı Boşanma Davasında Görevli Mahkeme

Anlaşmalı boşanma davasında Görevli Mahkeme; Aile Mahkemesidir.

 

Anlaşmalı Boşanma Davasında Yetkili Mahkeme

Boşanma davasında yetkili mahkeme; eşlerden birinin yerleşim yeri ya da boşanma davasının açılmasından önce son defa altı aydır birlikte oturdukları yer mahkemesidir.

 

Sürücülerin uzamaması için görev ve yetki konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

 Anlaşmalı boşanma davasında hazırlanan protokolün ileride hak kaybına sebep olmaması için taraflarca dikkatlice incelemelisini öneriyoruz. Bu konuda bir avukata danışmalarında fayda olduğunu da belirtelim.

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Av. Murat Çağlar Ayıkol

Av. Murat Çağlar Ayıkol

DİĞER YAZILARI -ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI- 11-12-2019 19:11
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA