GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-06-2024 16:25

Hayvan Pazarlarında Satılamayan Kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu Satın Alacak

Hayvan Pazarlarında Satılamayan Kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu Satın Alacak

Tarım ve Orman Bakanlığı,hayvan pazarlarında satılamayan kurbanlıklar yetiştiricilerin talep etmesi  halinde Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacağını duyurdu.

Yetiştiricilerin hayvan pazarlarına satmak üzere getirdiği kurbanlıkların satılmaması halinde bakım, besleme ve taşıma maliyeti dikkate alınarak oluşturulan Kurbanlık Hayvanların Alım Tarifesinden karkas et olarak Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından alınacak.

Ödemeler 3 Gün İçinde Yapılacak

Hayvanlarını ESK'ye satan üreticilere ödemelerin en geç 3 iş günü içinde yapılacağı ifade edilirken, üreticilere kolaylık sağlamak için, hayvanlar bulundukları yere en yakın kesimhanede kestirilebilecek.

Hayvanlarını satmak isteyen üreticilerin, 20-28 Haziran tarihleri arasında en yakın ESK Kombina Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekecek.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Üreticilerin hayvanlarına ait kimlik bilgileri, İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince kurban satışı için verilen sevk raporları, kurban pazar yeri giriş ve kira belgesiyle başvurmaları yeterli olacak.

İlgili kombina müdürlüğü tarafından TÜRKVET sistemi üzerinde gerekli kontroller yapıldıktan sonra, ESK'nin Hayvan Alım Kriterleri ve Uygulama Esasları Talimatları doğrultusunda hayvanlar karkas et olarak satın alınacak.

Elif OturakçıElif Oturakçı