FETHİYE
Giriş Tarihi : 14-06-2024 11:44

Karayiğit’ten Anız Yangını Uyarısı

Karayiğit’ten Anız Yangını Uyarısı


Fethiye’de kavurucu sıcakların başladığı bu günlerde, anız yangınlarına karşı bir uyarıda Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit’ten geldi.
Son yıllarda orman yangınlarının dikkat çekici bir şekilde arttığını belirten Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, anız yakılmaması konusunda çiftçilere çağrıda bulundu.
Hasat sonrası tarlada kalan bitki saplarının yakılması tarım alanlarındaki verimliliği düşürdüğünü ve orman yangınlarına sebebiyet verdiğini belirten Başkan Karayiğit, “Orman yangınlarının yoğunlaştığı bu sıcak yaz günlerinde anızları yakmayalım, tarımsal üretimin ana unsuru olan toprağımızı koruyalım." ifadesini kullandı.
“Anız Yakmak Doğaya Ve Toprağa Zarar Veriyor”
Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, anız yangınları konusunda kaymakamlık nezdinde kriz masası oluşturduklarını söyleyerek, “Bütün çiftçilerimizi mesajlar atarak bilgilendirdik.  Önümüzdeki haftaya kadar kuvvetli sıcak ve rüzgar var. En ufak bir kıvılcımda her yerin yanması söz konusu. Biz de çiftçilerimize buğday yataklarını yakmanın bir faydası olmadığını, toprakta ki değerli minerallerin de öldüğünü anlatıyoruz. Çiftçilerimiz de bunu göz önünde bulunduruyor. Sadece anız değil, sera etrafında topladıkları pislikleri bile yakmamalarını mesaj olaraktan bildirdik. Uyarılarımıza uyduklarını görüyoruz. Çiftçilerimize ve bu önlemleri almamızda bize öncülük yaptığı için Kaymakam Bey'e teşekkür ediyorum” diye konuştu.
“Anız Yakanlara Cezai İşlem”
Anız yakanların tespit edilmesi ile cezai işlem uygulandığını belirten Başkan Karayiğit,”Tarım ve Orman Bakanlığımız anız yakanları yakalandığı zaman cezai işlem uyguluyor. Zaten Fethiye sahilde buğday ve arpa yataklar bitti sayılır. Kimisi mısır ve susam ekiyor. Genellikle Seydikemer’in yayla bölgelerinde hasat yeni başlayacak. Onlara da buradan seslenmiş olalım. Dikkatli olsunlar” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin