GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-10-2022 12:39

Günay Özütok, “Akredite gıda analiz laboratuvarı kuracağız”

Birlik Hareketi FTSO Başkan Adayı Günay Özütok, Bölgemizin en önemli ihtiyaçlarından olan Akredite Gıda Analiz Laboratuvarını kuracaklarını belirterek bu sayede hem zaman hem de maliyetin düşürüleceğine dikkat çekti.

Günay Özütok, “Akredite gıda analiz laboratuvarı kuracağız”Birlik Hareketi FTSO Başkan Adayı Günay Özütok, Bölgemizin en önemli ihtiyaçlarından olan Akredite Gıda Analiz Laboratuvarını kuracaklarını belirterek bu sayede hem zaman hem de maliyetin düşürüleceğine dikkat çekti.

 

Birlik Hareketi FTSO Başkan Adayı Günay Özütok, Akredite Gıda Analiz Laboratuvarını kurulmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Ürünlerimizin ve hizmetlerin belirlenmiş kriterlere, standartlara veya alıcı firma isteklerine uygunluğu Deney ve Kalibrasyon laboratuvarlarında yapılacak test ve incelemeler sonucunda belgelenmekte. Özellikle Avrupa Birliği ve dünya ülkeleri ile yapılan ticarette mutlaka Uluslararası Akreditasyona sahip laboratuvarlardan test sonucu istenmektedir” dedi.

 

Açıklamasını sürdüren Özütok, “Bölgemizde bir akredite gıda laboratuvarı bulunmadığından, ürünleri uzak laboratuvarlara göndermede lojistik sıkıntısı zaman kaybı yaratmaktadır. 15 gün zaman kaybının dışında maliyeti daha yüksek olmaktadır. Üretimimizdeki artış beklentisine paralel bu testlere olan ihtiyacında artacağı düşünüldüğünde Fethiye&Seydikemer’de Akredite bir Gıda Laboratuvarı olmasının önemi daha da artmaktadır. Bu sürece işlerlik kazandırmak analiz hizmetlerine erişim imkanının kolaylaştırılması için bir Akredite Gıda Analiz Laboratuvarı kurulması için çalışacağız. Bu durum üreticilerin analiz için katlandıkları maliyetlerin ve analiz sonuçlarının çıkması için beklenen süreyi azaltacaktır. Dolayısı ile üreticilerin iş yükü ve maliyeti düşecektir” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin