GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-06-2024 12:14

YAZ TATİLİNDE ÇOCUKLARIN KARŞILAŞTIĞI 5 SİBER TEHDİT

YAZ TATİLİNDE ÇOCUKLARIN KARŞILAŞTIĞI  5 SİBER TEHDİT

Milyonlarca öğrencinin heyecanla beklediği yaz tatili geldi. Ancak bu süreçte bilgisayarlarıyla daha fazla vakit geçiren çocuklar bazı tehlikelerle karşı karşıya kalabiliyor. Yaz döneminde çocukların siber saldırılara daha fazla maruz kaldığını belirten Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, yaz döneminde çocukları bekleyen 5 siber tehdidi ve ebeveynlerin alması gereken önlemleri sıralıyor.

 Yazın keyfini çıkarmak isteyen çocuklar tatillerin büyük bir bölümünü bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi teknolojik cihazların başında geçiriyor. Bu durumu fırsata çeviren siber suçlular, dış dünyayı yeteri kadar tanımayan çocuklara çeşitli manipülasyon teknikleriyle saldırılar düzenliyor. Yaz dönemiyle birlikte çocuklara yönelik siber saldırıların arttığını ve bunun önüne geçmek için en büyük görevin ebeveynlere düştüğünü ifade eden Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, yaz döneminde çocukları bekleyen 5 siber tehdidi ve ebeveynlerin alması gereken önlemleri sıralıyor.

Çocukların Karşılaştığı Yaygın Siber Tehditler

1. Siber Zorbalık: Çocukların çevrimiçi ortamda, özellikle de sosyal medya ve oyun platformlarında daha fazla zaman geçirmeleri, onları çevrimiçi taciz ve zorbalığa karşı daha açık bir hedef haline getiriyor.

2. Çevrimiçi Saldırganlar: Kötü niyetli kişiler genellikle sosyal medya, oyun platformları ve sohbet odaları aracılığıyla çocukları hedef alıyor. Kendilerini aynı yaşta ve arkadaş canlısı kişiler olarak tanıtan saldırganlar, çocukları hem çevrimiçi hem de çevrimdışı ortamda tehlikeli durumlara çekebiliyor.

3. Uygunsuz İçerik: İnternet, çocukların zihinsel ve duygusal sağlığına zarar verebilecek şiddet içerikli videolar, müstehcen materyaller ve nefret söylemi gibi uygunsuz içeriklerle genç zihinlere zarar verebiliyor.

4. Kimlik Avı ve Dolandırıcılık: Yalnızca yetişkinler değil, çocuklar da dolandırıcılar için hedef olabiliyor. Çocukların kişisel bilgilerini paylaşmaları veya evlerindeki cihazlara kötü amaçlı yazılım indirmeleri için çocukları kandıran saldırganlar, amaçlarına ulaşmak için spam e-postalar, mesajlar veya metinler gönderebiliyor.

5. Gizlilik İhlali: Ebeveynler çoğunlukla çocuklarının kullandığı tüm uygulamalardan ve internet sitelerinden habersiz. Ancak bu uygulamalar ve platformlar, kullanıcılardan kişisel bilgiler toplayabilir veya yaş, konum ve telefon numarası gibi dijital kötü niyetli kişiler tarafından istismar edilebilecek hassas verileri paylaşmalarını isteyebilir.

 

Ebeveynlerin Çevrimiçi Güvenliği Sağlamak İçin Atabilecekleri Adımlar

1. Temel kurallar belirleyin. İnternet kullanımı, ekran süresi sınırları ve çevrimiçi uygun davranışlar için net kurallar belirleyin. Kişisel bilgileri asla paylaşmamanın ve yabancılarla asla çevrimiçi etkileşime girmemenin önemini vurgulayın. Bağlı kalmak isteyebileceğiniz diğer kurallar arasında yeni bir oyun veya uygulama yükleyeceklerse her zaman izin istemeleri, uygulama içi ödemelere asla izin vermemeleri veya diğer hassas bilgileri (fotoğraflar ve videolar dahil) paylaşmamaları için çocuğunuzu bilgilendirin.

2. Ebeveyn kontrol yazılımı kullanın. Özellikle çocuğunuz 13 yaşın altındaysa, belirli internet sitelerine ve uygulamalara erişimini izlemek veya kısıtlamak için ebeveyn kontrol yazılımı kullanın.

3. Siber tehditler hakkında eğitin. Çocuklarınızla tehlikeler hakkında açıkça konuşun ve onlara internet tehditlerini nasıl tanıyacaklarını ve bunlardan nasıl kaçınacaklarını öğretin.

4. Güvenlik ve gizlilik araçlarını kullanın. Kapsamlı güvenlik çözümleri, çevrimiçi güvenlik sorunlarının üstesinden gelmenize, çocuğunuzu ve ailenizi tehditlere karşı güvende tutmanıza yardımcı olabilir.

Çok katmanlı koruma özelliklerine sahip kapsamlı bir güvenlik çözümü, yalnızca kötü amaçlı yazılımları tespit etmekle kalmaz, aynı zamanda kötü amaçlı bir web sayfasına gitmenizi de önleyerek güvenliğinizi ve gizliliğinizi etkileyebilecek izinsiz indirmeleri durdurur. En gelişmiş zararlı yazılımlara karşı bile zırhlı koruma sağlayan Bitdefender Total Security, tek seferde Windows, Mac, İOS ve Android cihazlarınızı koruma altına alır ve birden fazla platformda bulunan cihazlarınızdaki kişisel verilerinizi sistem performansını düşürmeden korumak için tasarlanmış özelliklere sahiptir.

Elif OturakçıElif Oturakçı