MUĞLA
Giriş Tarihi : 26-06-2024 11:17

Valilik Duyurdu! Havai Fişek ve Patlayıcı Maddeler Yasaklandı

Valilik Duyurdu! Havai Fişek ve Patlayıcı Maddeler Yasaklandı

Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, orman yangınlarıyla mücadele kapsamında özel günlerde havai fişek, dilek balonu, torpil ve diğer piroteknik maddelerin izinsiz ve mevzuata aykırı şekilde kullanılması ve bulundurulmasının yasaklanmasına karar verildiğini duyurdu.

Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, yüzde 70'i ormanlarla kaplı olan Muğla'da, orman yangınlarıyla mücadelede kapsamında alınan yeni kararı duyurdu. Vali Akbıyık nişan, düğün, uğurlama, resmi ve milli bayramlar, çeşitli açılış, kutlama ve organizasyonlarda, özel günlerde havai fişek, dilek balonu, torpil ve diğer piroteknik maddelerin izinsiz ve mevzuata aykırı şekilde kullanılması ve bulundurulmasının yasaklanmasına karar verildiğini duyurdu.

Yasağa uymayanların cezalandırılacağını kaydeden İdris Akbıyık, "Valiliğimizce alınan genel emir doğrultusunda başta genel ve özel kolluk birimleri olmak üzere yetkili, görevli ve sorumlu bütün kamu görevlilerince gerekli denetim ve takiplerin yapılmasını, getirilen yasağa uymayanlarla ilgili 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu ve diğer ilgili mevzuat uyarınca gerekli adli ve idari işlemlerin başlatılarak konunun hassasiyetle takip edilmesini önemle rica ederim" ifadelerini kullandı.

Elif OturakçıElif Oturakçı