GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-09-2022 15:33

Türk Eczacılar Birliği miting kararı aldı

Türk Eczacıları Birliği (TEB), kamuda taleplerinin karşılıksız kaldığını belirterek Ekim ayında Ankara'da büyük bir miting yapacaklarını açıkladı. Muğla Eczacılar Odası da destek veren odalar arasında yer aldı.

Türk Eczacılar Birliği miting kararı aldı

 

 

 

Türk Eczacıları Birliği (TEB), kamuda taleplerinin karşılıksız kaldığını belirterek Ekim ayında Ankara'da büyük bir miting yapacaklarını açıkladı. Muğla Eczacılar Odası da destek veren odalar arasında yer aldı.

 

Türk Eczacıları Birliği (TEB) kamuda taleplerinin karşılıksız kaldığını belirterek eylem kararı aldı. TEB Başkanı Arman Üney, 54 bölge eczacı odası yöneticileriyle birlikte yaptığı açıklamayla 16 Ekim günü Ankara’da büyük bir miting düzenleyeceklerini açıkladı. TEB en son eylemini 14 yıl önce yapmıştı. Arman Üney, 25 Eylül’ün Dünya Eczacılar Günü olduğunu hatırlatarak, bu yılın temasının “daha sağlıklı bir dünya için eylemde birleşmiş bir eczacılık” olarak belirlendiğini bildirdi.

 

“ECZANELER ŞİMDİLİK AÇIK, SONRA NE OLUR BİLMİYORUZ”

Arman Üney, eylem açıklamasında kamunun birinci basamakta halka en yakın sağlık hizmeti veren kuruluşların eczaneler olduğunu ve salgın döneminde kesintisiz hizmet sunduklarını hatırlattı. Gelinen ekonomik ortamda eczane ekonomilerinin bozulduğunu vurgulayan Üney, “Biz bu sene eczacılık gününü bayram havasında kutlayamıyoruz ama tam da temasına uygun bir şekilde mesleğimize sahip çıkıyoruz. Çünkü mesleğimiz ekonomik tehdit altında. Bugün en temel işletme giderlerimizi dahi karşılayamadan, ecza depolarına olan borçlarımızı krediyle kapatarak ayakta durmaya çalışıyoruz. Onun için “şimdilik” kaydıyla açığız diyoruz, çünkü yarın ne olacağını biz de bilmiyoruz” dedi.

 

Sağlık sistemi ve ilaç sunumuna yönelik çok sayıda öneri geliştirdiklerini ancak bunun kamu tarafından dikkate alınmadığını belirten Üney, sorunlarına yönelik adımların da yetersiz kaldığını kaydetti. Eczacılık mesleğinin devamı, hastalar adına eylem kararı aldıklarını belirten Arman Üney, mitinge eczacılar, eczane çalışanları, öğrenciler ve aileleriyle birlikte katılacaklarını kaydetti.

 

ECZACILARIN TALEPLERİ

Basın açıklamasında, eczaneler ve eczacılar için taleplerini tekrarlayan Arman Üney bu kapsamda; eczane ekonomilerinin iyileştirilmesi, barem sisteminin kaldırılması, ilaç yokluklarının önlenmesi, kamuda çalışan eczacıların mali durumlarının iyileştirilmesi, plansız, akademik ve altyapı eksiklerine rağmen açılan fakülte açılmaması taleplerini sıraladı.

 

FİYAT FARKI ÖDEMEDEN ALINAN İLAÇ KALMADI, ECZACILARA MESLEK HAKKI ÖDENMELİ

Eczanelerden genel sağlık sigortası kapsamında alınan ilaçlara yönelik olarak, “neredeyse fiyat farkı çıkmayan ilaç kalmadı” ifadesini kullanan Arman Üney, fiyat farklarının da her geçen gün arttığını vurguladı. Üney, “Hastalarımızın cebini yakan yüksek fiyat farklarına dur diyoruz” dedi.

 

Üney ayrıca meslek hakkı ödemesi ve eczacıların sağlık hizmeti sunumuna dahil edilmesine yönelik taleplerini de öne çıkararak, “Bizler kronik hastalık takibi, aşılama hizmetleri gibi pek çok hizmet ile sağlık sisteminin geliştirilmesine katkı sağlayacak bir modelin başlatılmasını ve  eczacılar olarak bu hizmetlerin karşılığında meslek hakkı verilmesini istiyoruz. Mesleğimize yapılan haksızlıklara dur diyoruz” diye konuştu.

Gerçekleşen toplantıya Muğla'dan 32. Bölge Muğla Eczacı Odası Başkanı Ecz. Kadir Serkan Tekin ve Yönetim Kurulu Üyesi Saim Korkmaz katılım sağlayanlar arasında yer aldı. Başkan Tekin burada bir konuşma yaparak Muğlalı eczacıların sorunlarını dile getirdi.

AdminAdmin