EĞİTİM
Giriş Tarihi : 20-02-2024 20:27

SİVAS’TA FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU UNUTULMADI

2015 yılında Ege Üniversitesi’nde çıkan olaylarda bıçaklanarak hayatını kaybeden Fırat Yılmaz Çakıroğlu için Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu anma programı düzenlendi.

SİVAS’TA FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU UNUTULMADI

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından programın açılış konuşmasını Ülkü Ocakları Sivas İl Başkanı Rıfat Kalkan yaptı.

“Şehadetinin sene-i devriyesinde Ülkücü Şehitler kafilesinin son temsilcisi olan merhum Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nu anma programımıza hoş geldiniz” diyerek sözlerine başlayan Kalkan, “Bilindiği üzere 20 Şubat 2015 tarihinde Ege Üniversitesi’nde hain bir saldırı neticesinde aramızdan ayrılarak dar-ı bekaya göç etmişti Fırat Yılmaz Çakıroğlu. İnanıyor ve iman ediyoruz ki mekânı cennet, makamı âlidir yiğidimizin. İnanıyoruz ki mahşer gününde şehitlerle haşr olacak, Hazreti Peygamberin komşusu olacaktır. Aradan Altı sene geçti, Altı koca sene. Ancak bizim acımız hiç azalmadı, yaramız kabuk bağlamadı. Yüreğimizin yangını hala devam etmekte, O Yusuf yüzlü yiğidin gülen yüzü gözlerimizin önünden gitmemekte, hayali zihinlerimizden silinmemektedir. Fırat Yılmaz Çakıroğlu artık yalnızca Fuat babanın Özlem annenin bir evladı değildir. Fırat Yılmaz Çakıroğlu bütün Türkiye’nin, Türklüğün öz öz evladıdır.” İfadeleri kullandı.

ÜLKÜ OCAKLARINDA NİCE FIRATLAR YETİŞTİRECEĞİZ

“Fırat Yılmaz Çakıroğlu adı artık bir bayrak, bir sembol haline gelmiştir. Bu bayrak asırlarca elden ele devredilecek Türklük yaşadıkça Fırat’ın adı da yaşayacak, yaşatılacaktır. Bizler Ülkü Ocakları olarak nice Fıratlar, Önkuzular yetiştirmek için and içtik. “Varlığımızı Türk varlığına armağan” ettiğimiz günden beridir din-ü devlet mülk-ü millet uğruna şehadet şerbetini kana kana içmeyi şereflerin en büyüğü saydık. Bugün bu salonu,ocağı dolduran her genç kardeşim bir Kılıçkıran, bir Çakıroğlu’dur. Siz değerli gönüldaşlarımdan istirhamım şudur ki: bu yiğitlerin hakkını yaşarken verelim, kıymetini yaşarken bilelim. Çünkü onlar hiçbir menfaat ummadan, karşılık beklemeden damarlarındaki asil kanın gereği olarak bu millet için mücadeleyi göze almış yiğitlerdir. Sözlerime son verirken hepinizi saygıyla selamlıyor, Bebek katili pkk tarafından Şehit edilen Vatan evlatlarımız olmak üzere Yiğidimiz Fırat yılmaz Çakıroğlu şehidimiz nezdinde bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum” dedi.

ÇAKIROĞLU’NUN HEDEFLERİNİ KAMPÜSLERDE YAŞATACAĞIZ

Anma töreninde konuşan Ülkü Ocakları Sivas İl Başkanlığı Üniversite Birim Başkanı Osman Cansever, Ülkücü Türk gençliği olarak Fırat Çakıroğlu’nun hedeflerini kampüslerde yaşatacaklarını, bu coğrafyada nefes aldıkları sürece her türlü fitneye, teröriste, komüniste karşı bu memleketi koruyacaklarını belirterek; “24 yaşında nur yüzlü bir fakülte öğrencisiydi. Tarih okuyordu. Ecdadımızın, atalarımızın bizlere bıraktığı mirası araştırıyordu. İlim sahibi olacak, öğrenciler yetiştirecekti. Kıydılar canına, kıydılar gençliğine. Şehidi olan bir davanın elbette ki şahidi de olacaktı. Bizler 20 Şubat 2015’te Ege Üniversitesinde şehit olan Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nu hiç unutmadık. Kurduğu hayalleri düşündükçe daha çok çalıştık. Sizlerin huzurunda bir kez daha ant içiyoruz. Ülkümüzün davamızın peşinde durmaksızın yorulmadan koşacağız. Biliyoruz ki ne ilk şehidimiz Ruhi Kılıçkıran ne de son şehidimiz Fırat Çakıroğlu olmayacak. Türk milleti emin olsun ki hangi koşulda, hangi şartta olursa olsun bu vatanı müdafaa edecek ülkücü bir nesli hep var hep de var olacaktır” diye konuştu.

Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun hayatının anlatıldığı belgesel ve Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından öğrenciler şiirler seslendirdiler.

Harun demirel Harun demirel

Harun