MUĞLA
Giriş Tarihi : 06-02-2023 15:39   Güncelleme : 06-02-2023 17:28

Muğla Kar Yağışı Hayatı Olumsuz Etkiledi

Muğla'nın Menteşe, Milas, Kavaklıdere, Dalaman, Köyceğiz ve Seydikemer ilçelerinde kar yağışı etkili oluyor.

Muğla Kar Yağışı Hayatı Olumsuz Etkiledi

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Muğla'da kar yağışı ulaşımı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Muğla'nın Menteşe, Milas, Kavaklıdere, Dalaman, Köyceğiz ve Seydikemer ilçelerinde kar yağışı etkili oluyor. Menteşede öğle saatlerinden itibaren kar yağışı başladı. Kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Yılanlı mevkisinde kar kalınlığı yer yer 20 santimetreye ulaştı.

Menteşe-Göktepe kara yolunda ise araç geçişlerine izin verilmiyor. Ekipler kar küreme çalışması yapıyor. Yolda kalan vatandaşlara ise AFAD ekipleri yardımcı oluyor.

Karayolları ve belediye ekiplerinin Muğla-Denizli ve Yatağan-Kavaklıdere kara yolunda, Seydikemer kara yolunda kar küreme çalışması sürüyor.

Milas ilçesinin yüksek kesimlerinde yer alan Fesleğen, Akkovanlık, Çallı, Sarıkaya ve Kayabükü mahallelerinde de kar yağışı etkili oluyor.

Milas’a bağlı Korucuk Mahallesi’ndeki yoğun kar yağışı nedeniyle Milas’tan Yatağan istikameti bir süre araç trafiğine kapatıldı. Milas-Yatağan karayolunu kullanmak isteyen sürücülerin dikkatli olması, kış lastiği ya da zincir kullanması gerektiği uyarısı yapıldı.

Dalaman ilçesine bağlı Narlı Mahallesinin yüksek kesimlerine de kar yağıyor. Belediye ekipleri bazı yerleşim yerlerinin kapanan yollarını ulaşıma açmak için çaba gösteriyor.

Dalaman Kaymakamı Mesut Yakuta, kar yağışı dolayısıyla Narlı, Gürleyik, Taşbaşı ve Çöğmen mahallelerinde ulaşıma kapanan bazı yolların açılması için çalışma yürütüldüğünü kaydetti.

Köyceğiz Kaymakamı Mustafa Maslak ise Ağla Mahallesinin yüksek kesimlerinde kar yağışının etkili olduğunu kaydetti.

Yakuta, bazı yollarda araçların mahsur kaldığı ihbarları üzerine çalışma başlattıklarını belirterek, "Ekiplerimiz anında müdahale ediyor. Sıkıntılı bir durum söz konusu değil." dedi.

Seydikemer ilçesi Karabel mahallelerinde de kar yağışı etkili oluyor. Fethiye-Antalya kara yolu Karabel mevkisinde trafik kontrollü sağlanıyor.

Ayrıca Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı dolayısıyla yaşanabilecek olumsuzluklara karşı 6 Şubat Pazartesi günü okulların tatil edildiğini ve kamuda çalışan engelli ve hamile personellerin de idari izinli sayılacağını duyurdu. Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklama şu şekilde: "İlimizde yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 06.02.2023 tarihinde Sayın Valimiz Orhan TAVLI Başkanlığında toplanmış olup aşağıdaki kararlar alınmıştır.

Yoğun kar yağışı, soğuk hava, fırtına ve yollarda oluşabilecek buzlanma sebebiyle meydana gelebilecek olumsuzlukları önlemek amacıyla İlimizde; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İlimiz genelindeki bütün resmi ve özel temel eğitim , ilköğretim ve orta öğretim kurumları ile halk eğitim merkezleri , olgunlaşma enstitüleri, mesleki eğitim merkezleri, motorlu taşıt sürücü kursları ile özel eğitim kursları, çeşitli kurslar ve rehabilitasyon merkezleri , resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki takviye kurslarına, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı özel kreş ve gündüz bakım evleri ile çocuk kulüplerinin faaliyetlerine 06.02.2023 Pazartesi tarihinde 1 ( bir) gün ara verilmesine, Okullarda eğitime ara verilen günde kreş ve anaokuluna çocuğu devam eden anneler ( sağlık, güvenlik ve 24 saat esasına göre hizmet veren birimlerde çalışan personelin durumu hizmetin gereği olarak ilgili birim amirleri tarafından değerlendirilecektir.) ile  engelli, malul ve hamile kamu çalışanı personelin de 1(bir) gün  idari izinli sayılmasına, Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına,Oy birliği ile karar verilmiştir." denildi.

 

AdminAdmin