MENTEŞE
Giriş Tarihi : 17-08-2023 09:55

MENTEŞE ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASINA TAŞINDI

MENTEŞE ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASINA TAŞINDI

MENTEŞE ANADOLU LİSESİ YENİ BİNASINA TAŞINDI

Muğla’nın Menteşe ilçesinde ‘LGS sınav puanı ile öğrenci alan proje okulu’ olan Menteşe Anadolu Lisesi, ilçe merkezindeki yenilenen okul binasına taşındı.

 

 

Muğla’da okulların yenilenmesi ve depreme karşı daha güvenli hale getirilmesi için iki yıldır aralıksız sürdürülen güçlendirme ve büyük onarım çalışmaları peyderpey tamamlanmaya ve Muğla eğitime kazandırılmaya devam ediyor.  

2020- 2021 eğitim öğretim yılında proje okulu olarak hizmete açılan ve bir süre Menteşe’nin Yeniköy Mahallesinde bulunan Fen Lisesi binasında faaliyet gösteren Menteşe Anadolu Lisesi ilçe merkezindeki yenilenen okul binasına taşındı.

 

 

Ticaret Lisesi olarak bilinen ve son mezunlarını geçtiğimiz sene veren Kanuni Sultan Süleyman Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin binası geçtiğimiz eğitim öğretim yılında bakım ve onarıma alınmıştı. Menteşe Anadolu Lisesinin yeni okul binası olarak planlanan ve onarım çalışmaları tamamlanarak baştan sona yenilenen binaya Menteşe Anadolu Lisesinin taşınma işlemleri tamamlandı. Yeni eğitim öğretim yılı öncesinde okulda hazırlıklar hummalı bir şekilde devam ediyor.

 

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan mali imkanlar, Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) koordinasyonunda yürütülen çalışmalarla baştan sona yenilenen okul binası, yeni eğitim ve öğretim yılına hazır hale getirildi. Deprem güçlendirmesi yanında büyük onarım ve yenileme çalışmaları yapılan okulda; temelden çatıya, elektrik sisteminden ısıtma sistemine, kapı ve pencerelerinden tuvaletlerine kadar tüm alanlar yenilendi. Kamera ve güvenlik sistemlerinin yanında engelli bireyler için asansör yapılırken yangın ve diğer acil durumlarda binanın acil boşaltılmasını sağlamak üzere yangın merdiveni de binaya eklendi. Okul binası çalışmalar neticesinde modern görünümüne kavuştu.

 

 

Proje okulu olan Menteşe Anadolu Lisesi binasında fen laboratuvarları, bilgisayar laboratuvarı, spor salonu, kütüphane, matematik ve akıl ve zekâ oyunları atölyesi, müzik atölyesi, resim atölyesi, görsel sanatlar atölyesi, rehberlik odası, dinlenme ve sosyal alanlar gibi birçok bölüm hazırlanarak yeniden düzenlendi.

İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, yenilenen okulu ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Menteşe Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Akif Ağır ve yetkililerden okulun taşınma işlemleri ve hazırlıklar hakkında bilgi aldı.

 

 

Öğrenme ortamları olarak okul ve sınıfların, öğrencinin öğrenmesi ve akademik başarısı üzerinde doğrudan etkisi olduğunu ifade eden İl Müdürü Emre Çay “Okullar, ancak gerekli ortam ve koşullar sağlandığında uygun bir eğitim ve öğretim hizmeti sağlayabilir; verimli, etkili ve başarılı bir öğrenmeyi gerçekleştirebilirler. Bu nedenle yaptığımız güçlendirme ve onarım çalışmaları sırasında, okullarda fiziksel alanların yanında okulun en çok ihtiyaç duyduğu alanlarda da iyileştirmeler yapıyoruz. Menteşe Anadolu Lisemizin yeni binasında Fen laboratuvarı, kütüphane, bilgisayar laboratuvarı, görsel sanatlar ve müzik atölyeleri, matematik- akıl zeka oyunları atölyeleri ve rehberlik odaları gibi bir çok bölümü, tüm donatım ve ekipmanlarını sağlayarak öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin hizmetine sunuyoruz.” dedi.

 

 

İki yıldır aralıksız sürdürdüğümüz çalışmalarla eğitim yuvalarımızı daha güvenli ve modern hale getirirken eğitimin kalitesini artırmaya, okul iklimini güçlendirmeye, öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin motivasyonlarına katkı sunmaya devam ediyoruz diyen İl Müdürü Emre Çay “Bakanlığımız öncülüğünde, Valiliğimiz himayelerinde güçlendirme ve büyük onarım çalışmaları tamamlanan Menteşe Anadolu Lisesinin yenilenen binası Muğla eğitim ailemize hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin