GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-06-2024 17:24   Güncelleme : 01-07-2024 12:07

KolayBi E-Fatura İptal Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sağladığı sayısız avantaj nedeniyle pek çok işletme tercihini e fatura düzenlemeden yana kullanıyor.

KolayBi E-Fatura İptal Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sağladığı sayısız avantaj nedeniyle pek çok işletme tercihini e fatura düzenlemeden yana kullanıyor. E-fatura ve e-arşiv ayrıcalıklarından faydalanmak isteyenlerin aklındaki temel sorun ise e-fatura iptal işlemidir.  E-faturanın düzenlenmesi sırasında herhangi bir hata yapıldığında bunun düzeltilmesi mümkündür.

Temel e-fatura iptali için öncelikle faturayı düzenleyen kurum, fatura numarası ve fatura tutarı bilgilerinin imzalanarak iptal talebi oluşturulabilir. “E-fatura İptal Portalı” üzerinden fatura iptali bilgisinin iletilmesi gerekir. Fatura alıcısı da iptale onay verdiğinde işlem gerçekleşir. Fatura müsebbibinin iptal talebine onay vermesi önemlidir çünkü onay verilmezse fatura geçerli sayılır.

Ticari e-faturanın iptalinde de benzer bir prosedür izlenir. Alıcı tarafın faturayı kabul etme, iptal etme ya da reddetme imkânı olur. Temel fatura ile ticari fatura arasındaki fark da budur. Düzenlenen ticari faturanın iptal edilmesi için GİB portalı üzerinden rahatlıkla iptal işlemi gerçekleştirilebilir. Bu noktada bilinmesi gereken unsur ise iptal işleminin doğrudan gerçekleşmiyor olduğudur. Kayıtlı e-posta adresi üzerinden satıcıya e-faturada hata olduğuna dair bilgi içeren yazı iletilmelidir. İletilen faturaya alıcı 8 gün içinde bir yanıt vermezse fatura kabul edildi sayılır. Dolayısıyla bu konuda tarafların mutabık kalması önemlidir.

Bu arada e-fatura iptali için iptal portalının kullanılması gerektiğini aktardık. Bu portalın kullanılabilmesi için de mali mühür kartı ve imzalama aracının kullanılmasına ihtiyacınız olacak. E faturanın iptal edilmesi sırasında imzalama aracının açık ve çalışır durumda olmasına da dikkat etmelisiniz. İptal talebini oluşturan ise e-faturayı düzenleyen kişi olmalıdır. Alıcı da portal üzerinden iptal talebini onaylanmalıdır.

Fatura iptal talebi için öncelikle “Fatura İptal Talebi Oluşturma” butonuna tıklanmalıdır. Açılan ekranda ise karşınıza bazı seçenekler çıkacak. Bu seçenekler arasından hangisini işaretlemeniz gerektiğini ve sonrasında izlemeniz gereken adımları ise Kolaybi.com adresinden öğrenebilirsiniz. E-fatura iptal talebinin hızlı ve pratik bir şekilde yapılabilmesi için hangi adımları izlemeniz gerektiğini öğrenmeniz yeterli olacaktır. İptal taleplerine dair merak edilen tüm soruların yanıtlarını KolayBi internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca sitede e-fatura iptali için gerekli olan program ve ayarlar hakkında da detaylı bilgi bulunuyor.

AdminAdmin

serkancelik