BASIN
Giriş Tarihi : 13-03-2023 18:12

İMEF’de Yeni Dönem

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) Olağan Genel Kurulu’nda genel başkanlığa yeniden Dr. Süleyman Basa seçildi.

İMEF’de Yeni Dönem

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu Olağan Genel Kurulu, Ankara’da gerçekleştirildi. Genel kurulda başkanlığa Dr. Süleyman Basa seçilirken yeni yönetim kurulu oluşturuldu. 11 kişilik yönetim kurulunda başkan vekilleri Nizamettin Bilici ve Avukat Cüneyd Altıparmak oldu. Genel Sekreterliğe Abdurrahman Aksu, Genel Saymanlığa ise M. Fikri Kanıvar’ın getirildiği federasyonda, genel başkan yardımcıları ise Muhammet Kaçar, Alper Evren Şahin, Cengiz Aksan, İbrahim Eksilmez, Hasan Yavuz Bakır ve Ali Bulur oldu.

 ‘6 PROJE HAYATA GEÇİRİLDİ’

İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, İMEF’in internet medya bilişim dünyası başta olmak üzere verdiği hizmetler ve üstlendiği misyonla insanları ‘İnsan Noktası’nda birleştiren, etki alanı ülke sınırlarını aşan ulusal ve uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olduğunu söyledi. Basa, “Türkiye’nin dijital dönüşüm serüvenini yakından takip ediyoruz. Dijitalleşme hakkında proje ve farkındalık çalışmaları yaparak internet ve medya alanının sivil toplum rolünü üstlendik. Bu kapsamda son 3 yılda İçişleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile sivil toplum kuruluşları online sosyal medya eğitimi alıyor, kültürel değerlere ve telif haklarına duyarlı internet haberciliği projeleri gerçekleştirildi. Yine gerçekleştirdiğimiz gençler arasında güvenli internet kullanımı ve pandemi sonrası internet bağımlılığının araştırılması projesinde elde edilen sonuçlar Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından bilimsel makale olarak yayınlandı. Projelerimiz arasında kültür ve turizm haberciliğinin yaygınlaştırılması,Türk internet medyasının kapasitesinin geliştirilmesi ve gençler dijital kültür endüstrisi sektörüne giriyor, NFT uzman yetiştirilmesi projelerini de hayata geçirdik” dedi.

‘TİMBİR KURULDU’

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye İnternet Medya Birliği’nin (TİMBİR) kurulduğunu ifade eden Dr. Basa, “İnternet medyasının, Basın Kanunu çerçevesine alınması dünyanın internet ile geldiği noktayı yakalaması, çağdaş, haberciliğin yaygınlaşması ve zemine oturtulması adına demokratik bir adım oldu. Yıllardır üzerinde çalıştığımız ve son dönemde ülkemizin her ilinden, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden internet haber sitelerinin yer alan Türk İnternet Medya Birliği; bu adıma katkı sunmuştur. İnternet medyasının bir meslek olarak tanınması, faaliyetlerinin basın mevzuatına tabi tutulması, Türkiye’de fiilen var olan bir durumu hukukileştirdi. Bu alanda gerçekten mesleğini icra eden kimseler yerelde çok büyük sıkıntı ve sorunlar yaşıyorlardı. Bu düzenleme ile sektörde bir denetim olacak ve mali imkanlar ile daha güçlü ve iyi haber siteleri görmeye başlayacağız. Bu Türk İnternet Medyası için bir dönüm noktasıdır” diye konuştu.

 

 

 

AdminAdmin