FETHİYE
Giriş Tarihi : 21-02-2023 17:40

FETHİYE’DE DENİZ KIYIDAN 5-10 METRE ÇEKİLDİ

FETHİYE’DE DENİZ KIYIDAN 5-10 METRE ÇEKİLDİ


Muğla'nın Fethiye ilçesinde deniz kıyıdan yaklaşık 5-10 metre çekildi .Totel de deniz suyunun bir metre civarında eksildiğini belirten denizciler bu olayın med cezir etkisi ve havanın yıldız ve karayelden esmesinden kaynaklandığını ifade ettiler.
 Fethiye’de sahil bandında gezenler, suyun çekildiği kumsalda yürüyüş yaparken bol bol fotoğraf çektirdi. Yaklaşık bir haftadan bu yana 5- 10 metreye yaklaşan çekilme, bölgede yaşayanları ve gezintiye gelenleri şaşırttı.
Fethiye sahil bandında yer alan kafelerin müşterileri deniz suyunun 5-10 metre geriye gittiğini totel de deniz suyunun yaklaşık bir metre azaldığını gördüler. Fethiye körfezindeki tepeciklerin de bu çekilme ile ortaya çıktığı gözlemlenirken kıyıda batıklarda açık açık gözlenebiliyor. Körfezin kirliliğinin bu çekilme ile ne kadar arttığı bir kez daha ortaya çıkarken denizciler çekilmenin boyutlarının med cezirden kaynaklandığını ifade ettiler.Deniz Ticaret Odası Fethiye eski şube başkanı Şaban Arıkan “Her yıl aynı dönemlerde yaşanan deniz suyu çekilmesi, gel-git hareketleri ve rüzgar basınç değişikliklerinden kaynaklanabilir.Med Cezir in etkisi ile havanın yıldız ve karayel durumlarında deniz suyu çekilir. Şu anda kıyıdan yaklaşık 5-10 metre geriye gitti. Totel de deniz suyu bir metre kadar eksildi” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin