KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 03-10-2022 10:16

Festivalde Çameli Rüzgarı Esti

Festivalde Çameli Rüzgarı Esti

Binlerce yıllık buram buram tarih kokan kültür, tarım ve turizm İlçesi Çameli, uluslararası bir festivale ev sahipliği yaptı. Yamaç Paraşütü Şampiyonası ile birlikte 11 günlük süren festival çerçevesinde Çameli rüzgarı esti.

24 Ağustos başlayan 03 Eylül Pazar günü Yamaç Paraşütü Ödül Töreni ile son bulan 8'incisini gerçekleştirilen 8.Çameli 'Uluslararası Kültür, Turizm, Tarım ve Doğa Sporları Festivali' renkli görüntülere sahne oldu.

Festivalin ilk günü 24 Ağustos’ta kortej yürüyüşü mehteran ve halk oyunları gösterisi ile başlayan etkinliklerde festivalin startı verildi.

1.GÜN HAYATİ İNANÇ İLE SÖYLEŞİ

İnsan hayatına dokunan sözleriyle bilinen Yazar Hayati İnanç, ilk kez katıldığı bir festivalde hemşerileriyle buluştu. İnanç'ın sevenleri, soğuk havaya rağmen Çameli Belediyesi’nin ilçenin tanıtım ve kültürüne katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği festivale akın etti. Hayati İnanç, ilk kez katıldığı festivalde hemşerilerine geçmişte yazılan menkıbeler, gazeller ve şiirlerden parçalar okuyup kıssalar anlattı. Vatandaşlar, hava sıcaklığının 10 dereceye düşmesine rağmen doldurdukları alanda üşümemek için çareyi battaniyeye sarılmak buldu. İnanç, programına gelen vatandaşlara divan edebiyatı şiirlerinden örnek sunarak, günümüze ışık tutacak bilgilendirme ve öneriler sundu.

YEREL SANATÇILAR SAHNEDE

Çameli’mizin değerlerinden yerel sanatçılar festivalin belli günlerinde sahneye çıktı. 3 Telli Cura Ustası Durmuş Yıldırım, Saz Ustası Şevket Yıldırım, Tugay Atay, Yılmaz Seçgin yöreye  ve kendilerine ait türkülerini seslendirdi. Hayri Dev Kültür Merkezinde  resim sergisi açılışı yapıldı.

2.GÜN YARIŞMALARA YOĞUN İLGİ

Çameli İlçesi’nde düzenlenen 8. Uluslararası Kültür, Turizm, Tarım ve Doğa Sporları Festivali 3’üncü günü ‘En İyi Buzağı Yetiştiricisi Yarışması’ ile başladı. Bir birinden sevimli 14 buzağı saf ırk özelliği, bel, beden, ayak, bacak, beslenme ve tüy yapısı, nişanesi ile diğer özellikleriyle değerlendirildi. Yarışmada dereceye giren birinci Kadir Akhan, ikinci Hasan Ali Akşit, üçüncü ise Mustafa Turhan oldu. Dereceye girenlere ve yarışmaya katılanlara süt yemi hediye edildi. Bir diğer etkinlik ise ‘En İyi Domates ve Fasulye Yetiştiricisi Yarışması’ gerçekleştirildi. Yarışmada domatesler iriliği, sertliği, rengi, iç dolgunluğu, kirpik yapısı olarak değerlendirilirken; fasulyede ise tane standardı, lekeli durumu, şekli değerlendirildi. Domateste 13, fasulyede ise 18 kişi yarıştı. İlk 3’e giren vatandaşlara gübre desteği verildi.

SES YARIŞMASI İLE DEVAM ETTİ

Çameli Belediyesi tarafından düzenlenen 8. Çameli Uluslararası Kültür, Turizm, Tarım ve Doğa Sporları Festivali kapsamında, O Ses Çameli Amatör Ses Yarışması düzenlendi. 10 yarışmacının performans sergilediği yarışma büyük heyecana sahne oldu. Çameli Belediyesi Önünde gerçekleşen ve yoğun bir izleyici gerçekleşen yarışmacılar performansları ile göz doldurdu Yarışma sonunda Zehra Sultan birinci, Özay Yaman ikinci, Tolga Şener üçüncü oldu

 

MASTERCEF DÜZEYİNDE YEMEK YARIŞMASI

Çameli Taş Konaklarda düzenlenen Yarışmaya katılan şefler Çameli’nin coğrafi işaretli kuru fasulyesi, meşhur alabalığı yardımcı malzemeleri de kullanarak yemek yaptı. Jüri tarafından yapılan değerlendirmede Şef Halef Noyan’ın yaptığı Cevizli Alabalık Çökertme yemeği birinci, Şef Caner Yiğit Aydoğan Çıtır Fasulyeli Alabalık Yemeğinle ikinci ,Neclan Karakaş ise Alabegendi yemeği ile 3’üncü oldu .Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, düzenlenen etkinliğe katılan tüm Usta şeflere ve yarışanlara teşekkür etti.

 

MİNDER GÜREŞLERİ YAPILDI

Çameli Paşa Deresi mesire alanında minder güreşlerinde Denizli Büyükşehir Belediyesi, Pamukkale Belediyesi, Merkezefendi Belediyesi, Sarayköy Belediyesi, Acıpayam Belediye ve Çameli Belediyesi Spor Kulübünün güreş takımları katıldı. Yaklaşık 110 sporcunun katıldığı güreşler gün boyunca sürdü düzenlenen güreş turnuvasına ilgi büyüktü. Çameli Belediyesi güreş takımından 23-26 Kg kategorisinde Muhammed Ali Akyol 3’üncü, 38 Kg kategorisinde Emin Sağdıç 1’inci, 52 Kg kategorisinde ise Ahmet Sevban Uzun 3’üncü oldu.

Başkan Arslan; “Minder güreşlerimiz hakkında bir karar aldık. Bundan sonra her yıl ‘Geleneksel Çameli Minder Güreşleri’ yapma kararı aldık. Çocuklarımızla çok güzel bir güreş organizasyonu oldu. Çamelili çocuklarımızı geliştirmek, daha iyi noktaya getirmek için her yıl bu organizasyonu yapma kararı aldık. İnşallah gelecek yıllarda da bu organizasyonu geliştirerek yapacağız” dedi.

O SES İSMAİL YILMAZ

O Ses Türkiye yarışmasında gösterdiği başarılı performansı ile başarısına imza atan Çamelili İsmail Yılmaz, festivale katılanlara unutulmaz bir gece yaşattı. Konsere gelen gençler şarkılara hep bir ağızdan eşlik ettiler. İzleyiciler, zaman zaman cep telefonlarının ışıklarını yakarak görsel şölen oluşturdu ve bu anlar da havadan görüntülendi.

Festivalin ikinci gününde sahne alan Atakan Metin ve Orkestrası izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Atakan Metin ve Orkestrası dünden bugüne hit olmuş şarkılarının yanı sıra sahne de söylemekten zevk aldığı şarkılardan oluşan repertuvarıyla 1 saate yakın süren performansıyla izleyeciler şarkılarına eşlik etti

3.GÜN ÇAMELİ’LİLER KOLPA İLE COŞTU

 

Çameli Otogarı alanında düzenlenen Kolpa konserine halk, yoğun ilgi gösterirken; Kolpa Grubu’nun sahneye çıkmasıyla coşku doruğa çıktı. Çeşitli illerden katılım ile onbinlerce kişinin katıldığı konserde Kolpa Grubu, birbirinden güzel şarkılarıyla gençlik konserine katılan 7'den 70'e herkesi coşturdu. Konserin sonunda Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan tarafından grup adına Barış Yurtçu'ya plaket takdim edilirken, Başkan Arslan, gençlerin Türkiye'nin geleceği olduğunu belirtip onlar için en güzel çalışmaları ve hizmetleri vermeyi sürdüreceklerini kaydetti.

4.GÜN DOĞA GEZİSİ BALIK İKRAMI VE ELİF BUSE DOĞAN KONSERİ

Festivalin dördüncü gününde  Çameli’nin doğal güzellikleri adına Elmalı Mahallesinde Patika yollarda doğa yürüyüşü düzenlendi doğa yürüyüşüne katılan vatandaşlar hem gezmek  hem de yeni yerler keşfetti yürüyüş sonunda balık ekmek şenliği  yağıldı.Elmalı Mahallesinde yürüyen vatandaşlar ise Elmalı bezi ve ve atölyeyi gezdi

2022 yılına ‘Samsak Döveci’ şarkısıyla damga vuran Elif Buse Doğan, festivalin final gecesinde sahne aldı. Aysunucu olarak bilinen Aysun Şahin Mutlu, cep telefonu ışıklarıyla alanı dolduran seyircilerle birlikte 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılını kutladı. Kendine has tarzıyla geniş bir hayran kitlesine sahip olan Doğan, Çamelili vatandaşlarla buluştu. Konserine beyazlar içinde çıkan Doğan, yaklaşık 2 saat sahnede kalarak, sevilen türküleri binlerce vatandaşla koro halinde hep bir ağızdan seslendirdi. Sanatçının, sosyal medyaya damga vuran 'Samsak Döveci' şarkısını minik çocuklarla birlikte söyledi.

Festival etkinliklerinde  dereceye girenlere plaketleri Azerbaycan Bilasuvar ( Valisi ) Faig Gurbetov ,Çameli Kaymakamı Kerem Yenigün ve Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan  takdim etti . İlçede 2 yıllık pandemi sürecinin ardından binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilen festivalde renkli görüntülerin oluştuğunu anlatan Belediye Başkanı Cengiz Arslan, 2023 yılında daha da dolu dolu geçeceği söyledi.

YAMAÇ PARAŞÜTÜNE YOĞUN İLGİ

8. Uluslararası Kültür, Turizm, Tarım ve Doğa Sporları Festivali çerçevesinde, Yaylacık Dağı'ndan 2150 metre yükseklikten 8.Çameli Yamaç Paraşütü Ön Dünya Kupası XC Open Yarışları 28 Ağustosta Başlayıp -03 Eylül Günü Son buldu

Yaklaşık 2 bin rakımlı Kargın Dağı zirvesinde gerçekleşen yarışlara. 7’günlük maratonda Toplam 520 kilometrelik uçuş gerçekleştirildi. 18 Ülkeden 74 sporcu katıldı. Herhangi bir kaza ya da bir olumsuz durum yaşanmadan çok güzel hava şartlarında Yarışma 3 kategoride . ( Genel klasman, Spor Klasmanı, Takımlar klasmanı) gerçekleştirildi. Yarışmayı 1 haftalık süreç içerisinde On binlerce sporseverler yarışmayı izledi.

Türkiye Hava Sporları Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkan Yardımcısı Tecelli Aydın, şampiyonanın 8’incisi gerçekleştirdiklerini söyledi. Yarışmada genel klasmanda GeneL Klasmanda  Hadi  Hedari  Dostferdi ( iran ) .birinci oldu  Spor Klasmanında  Rezi  Lapachisvili 1’inci oldu. Takımlar Klasmanında Condor Air Sports Takımı birinciliği elde etti.

CUMHURİYETİMİZİN 100.YILINDA DÜNYA KUPASINI GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

Başkan Arslan; “Belevi Mahallemizde bulunan Karadağ uçuş okulu ve pistimizi gerçekleştirmiş olduk. Yarışmaların haricinde de arkadaşlarımız burada belge, kurs verilmesiyle ilgili çalışmalar yapıyorlar. 2014 yılından 2022 yılına kadar Yamaç Paraşütü ile ilgili projelerimizi gerçekleştirdik. Pistimizde değişiklikler yaptık 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100.Yılında Dünya Kupasını Çameli’nde gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.


AdminAdmin