BODRUM
Giriş Tarihi : 19-03-2023 07:53

Bodrum Belediyesinden Kadına Karşı Şiddet Ve Tacize Sıfır Tolerans

Bodrum Belediyesi Gıda A.Ş. Genel Müdürü Faruk Ulusoy hakkında 2 Ay Uzaklaştırma ile ilgili belediyeden yazılı açıklama yapıldı.

Bodrum Belediyesinden Kadına Karşı Şiddet Ve Tacize Sıfır Tolerans

Açıklamada şunlar belirtildi:

17.03.2023 tarihinde “Gıda A.Ş. Genel Müdürü Faruk Ulusoy’a 2 Ay Uzaklaştırma!!!” başlıklı haberin içeriğinde Bodrum Belediye Başkanlığı ve Belediye Başkanı olarak şahsım hedef alınmış olup, haberde yer alan atıf ve ithamlara açıklık getirmek ve kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla açıklama yapma gereği duyulmuştur.

GEREKLİ SORUŞTURMALAR BÜYÜK BİR HIZLA YAPILDI

Önemle belirtilmelidir ki Bodrum Belediye Başkanlığı’nın kadına şiddete karşı duyarsız veya sessiz kalması kesinlikle söz konusu değildir. Göreve başladığımız 2019 tarihinden bu yana “Bodrum Belediyesi Kadın-Erkek Eşitliği Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Politikaları” titizlikle yürütülmektedir. Nitekim Bodrum Belediye Başkanlığı, Avrupa Belediyeler Bölgeler Konseyi (CEMR) Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı imzalayan Türkiye’nin ilk belediyelerinden olmuştur. Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Birimi kurulmuştur. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ‘’Acil Yardım Hattı’’ protokolü imzalanmıştır. Bodrum Belediye Başkanlığı’nın talebiyle Belediye ve iştirakleri ile yetkili sendikalarla yapılan tüm Toplu İş Sözleşmelerine ‘’Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Ayrımcılığın Önlenmesi’’ başlıklı madde eklenmiştir. 8 Mart 2021 tarihinde “Bodrum Belediyesi Kadın Danışma Merkezi” açılmıştır. 22 Şubat 2022 tarihinde “Bodrum Belediyesi Kadın Sığınma Evi” faaliyetine başlamıştır. 6 Aralık 2022 tarihinde Bodrum Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün kurulması kararlaştırılmıştır. Bodrum Belediyesi ile Bodrum Kadın Dayanışma Derneği arasında imzalanan protokol kapsamında tüm personeli kapsayacak şekilde toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri verilmiştir. Bu çerçevede de haberde yer alan iddiaların aksine görev süremizde meydana gelen münferit olaylar ile ilgili gerekli soruşturmalar ivedilikle başlatılmış, soruşturma sonuçlarına göre gerekleri yerine getirilmiştir.

TACİZ VE MOBBİNG HUSSULARINA KARŞI SON DERECE HASSAS DAVRANIYORUZ

Bodrum Belediye Başkanlığı, taciz ve mobbing hususlarına karşı son derece hassas olup, bu tür iddialar karşısında gerekli araştırma ve işlemler ivedilikle yapılmaktadır. Nitekim habere konu iddia, 06.03.2023 tarihinde Başkanlığımıza iletilmiş olup, hemen ertesi gün 07.03.2023 tarihinde Bodrum Belediye Başkanlığı oluruyla Teftiş Kurulu tarafından idari soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında Teftiş Kurulu tarafından 09.03.2023 tarihinde iddia sahibinin beyanları tutanak altına alınmış, 10.03.2023 tarihinde ise ilgili kişinin savunması talep edilmiştir.  Bodrum Belediye Başkanlığı Teftiş Kurulunca konuya ilişkin tanıklar dinlenilmekte ve delil toplama aşaması devam etmektedir.

Kamuoyunu bilgilendirmek üzere altını çizmek isteriz ki habere konu iddialarla ilgili olarak idari soruşturma süreci usul ve yasalara uygun şekilde titizlikle devam ettirilmektedir. Soruşturmanın sonucuna göre de önceki örneklerle sabit olduğu gibi gereği yapılacaktır.

Bodrum Belediye Başkanlığı kadına karşı şiddet ve tacize karşı sıfır tolerans politikasını sürdürmeye devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

AdminAdmin