MİLAS
Giriş Tarihi : 11-06-2024 09:38

Atıcı, Çiftçiyi Hor Gören Gıdayı Zor Görür!

Atıcı, Çiftçiyi Hor Gören Gıdayı Zor Görür!

 

Milas Ziraat Odası Onursal Başkanı İsmail Atıcı, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan 2024 buğday alım fiyatlarının maliyetlerin altında olduğunu belirterek, buğday fiyatlarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Atıcı, "Buğday fiyatları yeniden gözden geçirilmelidir. Hiç olmazsa yıllık resmi enflasyon oranında arttırılsaydı," dedi.

TMO, 2024 yılı buğday alım fiyatlarını açıkladı. Alım fiyatları şu şekilde belirlendi:

Makarnalık Buğdaylar:

Destek Ödemesi: 1.750 TL/TON

1. Grup Alım Fiyatı: 10.500 TL/TON

2. Grup Alım Fiyatı: 10.000 TL/TON

3. Grup Alım Fiyatı: 9.500 TL/TON

Düşük Vasıflı: 8.750 TL/TON

Ekmeklik Buğdaylar:

Destek Ödemesi: 1.750 TL/TON

1. Grup Alım Fiyatı: 9.750 TL/TON

2. Grup Alım Fiyatı: 9.250 TL/TON

3. Grup Alım Fiyatı: 8.750 TL/TON

Düşük Vasıflı: 8.000 TL/TON

Arpa:

Destek Ödemesi: 750 TL/TON

1. Grup Alım Fiyatı: 7.300 TL/TON

2. Grup Alım Fiyatı: 7.250 TL/TON

"Fatura Çiftçilere Kesiliyor"

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Milas Ziraat Odası Onursal Başkanı İsmail Atıcı, alım fiyatlarının çiftçilerin maliyetlerini karşılamadığını vurguladı. Atıcı, "Bu fiyatlar gösteriyor ki, buğday üreticisi maliyetinin altında buğday satmak zorunda kalacak. Çayda, sütte ne olduysa buğdayda da aynı şey oluyor. Enflasyonun müsebbibi belli oldu: Çiftçiler! Fatura çiftçilerimize kesiliyor! Buğday fiyatları yeniden gözden geçirilmelidir. Hiç olmazsa yıllık resmi enflasyon oranında arttırılsaydı," ifadelerini kullandı.

Çiftçiler, TMO’nun açıkladığı fiyatların maliyetleri karşılamadığını ve geçimlerini zorlaştırdığını belirtiyor. Çiftçiler, enflasyon oranında bir artış yapılmadığı sürece buğday üretiminde sürdürülebilirliğin zor olduğunu ifade ediyorlar. Bu durum, gıda üretiminin geleceği açısından da büyük bir risk teşkil ediyor.

Milas Ziraat Odası Onursal Başkanı İsmail Atıcı ve diğer çiftçi temsilcileri, yetkililere çağrıda bulunarak buğday alım fiyatlarının acilen yeniden değerlendirilmesini talep ediyor. Çiftçiler, fiyatların enflasyon oranında arttırılarak maliyetlerinin karşılanmasını ve sürdürülebilir bir üretim ortamının sağlanmasını istiyorlar.

AdminAdmin