MİLAS
Giriş Tarihi : 05-05-2023 11:59

Zeytinyağında İki Fazlı Üretime Geçiş Toplantısı Yapıldı

Milas Ticaret ve Sanayi Odası olarak 3 fazlı üretim yapan zeytinyağı işletmelerine 2 fazlı üretime geçiş zorunluluğu hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 

Zeytinyağında İki Fazlı Üretime Geçiş Toplantısı Yapıldı

MİTSO’ nun, Muğla Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile yapmış olduğu toplantıda Muğla Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Adem KONUK, Muğla Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Çevre Yönetim ve Denetim Şube Müdürü Kadriye Aybüke ÇOŞAR, Çevre Mühendisi Sami SALİM ve Çevre Mühendisi Yusuf KÖROĞLU odamızı ziyaret ederek İl Müdür Yardımcısı Adem KONUK tarafından toplantımız gerçekleştirilmiştir.

Muğla Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Adem KONUK ‘’Bakanlığımızca 3 fazlı üretim yapan zeytinyağı işletmelerine 15 Eylül'e kadar 2 fazlı üretime geçiş zorunluluğu getirildi. Zeytinyağı işletmelerinin çevreye olabilecek olumsuz etkilerini en aza indirmek, su kirliliğin önlenmesi ve su tüketiminin azaltılması amacıyla 'Zeytinyağı İşletmelerinin 2 Fazlı Üretime Geçişi Genelgesi' 23.01.2023 tarihinde yayımlanmıştır. Bu genelgenin getirdiği yükümlülükler doğrultusunda zeytinyağı işletmelerinin 3 fazlı üretimi sonucu oluşan atık su miktarları ve kirlilik yükleri düşürülecek olup Türkiye genelinde yer alan ve 3 fazlı üretim yapan zeytinyağı işletmelerinin 15 Eylül'e kadar 2 fazlı sisteme geçişi zorunlu hale getirilmiştir. Türkiye'de 816 adet 2 fazli,444 adet 3 fazlı, 4 adet de taş baskı üretim yapmak üzere toplam 1264 zeytinyağı üretim tesisinin faaliyet göstermekte olup 3 fazlı ve 2 fazlı üretimde elde edilen ürün miktarında fark olmamakla beraber 2 fazlı üretimde zeytinyağı kalitesi daha yüksektir. Zeytinyağı işletmelerinden kaynaklanan atık su miktarında, 3 fazlı üretimden 2 faza geçilmesiyle yüzde 75 oranında azalma beklenmekte olup "Türkiye'de 3 fazlı üretim yapan zeytinyağı işletmelerinden kaynaklanan toplam kirlilik yükü, hali hazırda ton başına 96 kilogram kimyasal oksijen ihtiyacıyken (KOl) 2 faza geçiş ile bu miktarın yüzde 98 azalarak ton başına 1,25 kilogram KOl'ye düşmesi amaçlanmaktadır.’’ dedi. 

Konuşmasının ardından soruları cevaplayan Muğla Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdür Yardımcısı Adem KONUK konu hakkında işletme sahiplerinden gelecek tüm istek ve talepleri bir dosya halinde bakanlığa sunacağını ve destek olacağını belirtti.

AdminAdmin