MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 07-11-2021 15:42   Güncelleme : 07-11-2021 15:42

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Hekimleri Tarafından Bir İlk.

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Hekimleri Tarafından Bir İlk.

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Hekimleri Tarafından Bir İlk.

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Hekimleri  tarafından ASD’i olan hastaya ameliyatsız şemsiye yöntemiyle Perkütan Yolla Atriyal Septal Defekt Kapatılması (Kalp Kulakçıkları Arasında Bulunan Deliğin Kapatılması) işlemi gerçekleştirildi.

40 yaşındaki bayan hastaya günlük yaşamında çabuk yorulma ve göğüs ağrısı şikayetiyle ayaktan kardiyoloji polikliniğie başvurdu. Yapılan tetkikler, elektrokardiyografi ve Transözafajiyal ekokardiyografi işlemi neticesinde Atriyal Septal Defekt’i tespit edilen hastamızın kalp deliğinin ameliyatsız olarak Perkütan Yolla Atriyal Septal Defekt Kapatılması işlem için yatış işlemleri tamamlandı.

Anjio Ünitesinde Prof. Dr. Hasan Güngör’ün de katılımıyla, Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Volkan Doğan’ın öncülüğünde, Doç. Dr. Oğuzhan Çelik, Doç. Dr. Fatih Akın, Doç. Dr. İbrahim Altun ve Uzm. Dr. Eda Özlek'in de bulunduğu ekip hastaya gerekli işlem hazırlıkları yapılarak anjiyo işlemiyle kasık toplardamarından girilerek şemsiye şeklindeki çok küçük bir cihaz kalp deliğine yerleştirerek ameliyatsız bir şekilde delik kapatma işlemi başarıyla gerçekleştirildi. İşlem sonrası hastanın klinik takibi devam etmektedir.

Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Volkan Doğan’ın yaptığı açıklamada “Şu anda hastamızın kalbindeki deliğe ait en ufak bir işaret ya da iz kalmamıştır. Kalbindeki delik tamamen kapandı. Kontrol için çektiğimiz filmde de kalbin iç boşluğu arasında daha önce var olan delikten hiçbir kan akımı olmadığını tespit ettik. Hastamızın işlem sonrası yirmi dört saattir takibi yapılmaktadır, herhangi bir şikayeti yoktur.”dedi.