MİLAS
Giriş Tarihi : 13-06-2024 23:02

Milas Muhtarlar Derneği Yeni Yerine Taşındı

Milas Muhtarlar Derneği Yeni Yerine Taşındı

 

Milas Muhtarlar Derneği, yeni hizmet yerinin açılışını düzenlenen törenle gerçekleştirdi. Açılış töreninde muhtarlar, sorun ve şikayetlerini ileterek çözüm talebinde bulundu. Törene, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz, CHP Milas İlçe Başkanı Tüze Çetinkaya, Muğla Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Havva Atabey, Milas Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Şimşek, oda başkanları, dernek başkanları, kurum ve daire amirleri ile muhtarlar katıldı.

Açılışta konuşan Milas Muhtarlar Derneği Başkanı İlhan Şimşek, “Milas’ta 132 mahalle muhtarlığımız bulunmaktadır. Derneğimizin amacı halkımıza en iyi hizmeti sunmaktır. Eski dernek yerimiz yeterli olmadığı için, yeni bir hizmet yerine ihtiyaç duyduk,” diyerek yeni yerin hayırlı olmasını diledi. Yapılan konuşmanın ardından Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz ve diğer protokol üyeleri kurdele keserek dernek binasının yeni yerinin açılışını gerçekleştirdi. Dernek artık Milas Ziraat Odası’nın eski hizmet binasında faaliyet gösterecek.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından yeni dernek binası protokol üyeleri ve katılımcılar tarafından gezildi. Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz, Muğla Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Havva Atabey ve muhtarlar, yeni dernek binasında bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu ve sorun ile şikayetleri dinledi.

Orman Yangınlarına Karşı Uyarılar

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, aşırı sıcaklar nedeniyle orman yangınları konusunda dikkatli ve tedbirli olunmasını istedi. Böke, “Orman yangınları konusunda çok riskli bir haftadayız. En son çıkan orman yangını sigara izmaritinden kaynaklandı. Yangınları alacağımız tedbirlerle önleyebiliriz. Anız yakımı bu dönemde yasak. Yasaklara mutlaka uyalım. 2021 yazında cehennemi yaşadık. Tekrar bir felaket yaşamamak için önlemlerimizi alalım ve vatandaşları bilgilendirelim,” dedi.

Trafik Güvenliği Uyarıları

Kaymakam Böke, özellikle motosiklet ve TIR sürücülerinin dikkatli olması gerektiğini vurguladı. “Trafikte özellikle motosiklet ve TIR sürücüleri büyük risk teşkil ediyor. En son yaşadığımız motosiklet kazası ciğerimizi yaktı. Motosiklet sürücüsünün durumu ağır. Kazaların geri dönüşü yok. Dikkatli olmak zorundayız,” dedi.

Kaçak Yapılarla Mücadele

Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz, kaçak yapılaşmanın bildirilmesi konusunda muhtarlardan destek istedi. Topuz, “Kaçak yapılaşmayı mümkün olduğunca sıfıra indirmemiz lazım. Bazı vatandaşlar kaçak inşaatlar nedeniyle kesilen cezaların af edilmesi ve kaçak yapılara imar izni verilmesi yönünde şikayetlerini iletti. O zaman imar planı yapmaya gerek yok. Bir milletvekili bile kaçak inşaat cezasını iptal edin diye telefon ediyorsa, yazıklar olsun! Herkes kaçak yapı ile ilgili iltimas istiyor,” diyerek tepki gösterdi.

TIR ve Trafik Sorunları

Muhtarlar, Kırcağız yolu ile Labranda yolunda hızlı giden TIR’larla ilgili şikayette bulunurken, bu bölgeye HGS yapılmasını talep ettiler. TIR'ların gelişi güzel park edilmesi ve bu nedenle tali yoldan ana yola çıkmakta zorluk yaşandığını belirttiler. Ayrıca Avşar Köyü’nün alt kısmındaki yol için de TIR’ların hız yapması nedeniyle HGS sistemi talep edildi.

Başkan Topuz, Kırcağız yolu üzerinde incelemelerde bulunduğunu ve parklanmanın önüne geçmek için bordür çalışması ve yaya geçidi yapmayı düşündüklerini belirtti. Ayrıca Bafa Mahallesi’ne itfaiye aracı konuşlandırılması için Büyükşehir Başkanı Ahmet Aras ile görüştüğünü ve Ekim ayına kadar bir itfaiye aracı temin edeceklerini söyledi.

Yangın Tankeri Talepleri

Karahayıt Mahallesi Muhtarı, kendi mahallelerinde ve diğer kırsal mahallelerde yangın tankeri olmadığını belirterek bu konuda talepte bulundu. Kaymakam Böke, “Yangın tankeri olmayan köylerle ilgili bir liste oluşturursanız, bu konuyu orman müdürlüğü ile paylaşarak çözüm bulmaya çalışacağım. Her köye olmasa bile destek gereken yerleri destekleyelim,” dedi.

Kuru Ot Sorunu

Kemikler Mahallesi Muhtarı, özel bir arazide insan boyunu geçen otların çevresinde yaşayan ev sahipleri için olası bir yangın halinde tehdit oluşturduğunu belirterek, otların kesilmesini talep etti. Kaymakam Böke, mülk sahibi ile iletişime geçilip, çözüm sağlanacağını söyledi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Havva Atabey, çalışmalar hakkında bilgilendirme yaparak, “Sizlerden gelen taleplere anında dönüş yapmaya çalışıyoruz. Milas Dernek Başkanımızla irtibat halindeyiz. Sorunları dernek başkanımıza iletmeniz yeterli,” dedi.

AdminAdmin