BODRUM
Giriş Tarihi : 10-07-2023 01:50

Aras: ‘’Muğla’dan Bir İl Çıkacaksa O da Milas Olmalıdır’’

Aras: ‘’Muğla’dan Bir İl Çıkacaksa O da Milas Olmalıdır’’

Aras: ‘’Muğla’dan Bir İl Çıkacaksa O da Milas Olmalıdır’’

  Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’un il yapılacağı yönündeki söylentilerle ilgili açıklama yaptı. Aras Bodrum’un il olmaya uygun olmadığını belirterek; “Eğer il olacaksa da Milas il olabilir. Bu konuda biz de destek oluruz” diye konuştu.

 


  Bodrum Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısı, Başkan Ahmet Aras başkanlığında yapıldı. 100. Yıl 100 il 1000 ilçe şeklinde bir yaklaşım olduğunu ve Bodrum’un adının da yeni il olacak ilçeler arasında anıldığını ifade eden Ahmet Aras şunları söyledi: “Son zamanlarda konuşulan bir il meselesi var. 100. yıl, 100 il, bin ilçe gibi bir yaklaşımla ortaya çıkmıştı. Ancak şu anda somut, resmi bir konu yok ama sürekli gündeme geliyor. Bodrum’un il olup olmaması ile ilgili karar tabi ki Bodrum halkınındır. Böyle bir konuda Bodrum halkına sormak gerekir diye düşünüyoruz. Ama bizim de bu konuda bazı çekincelerimizi ifade etmek isterim. Sizlerin de fikirleri vardır. Bodrum’un il olması, coğrafi yapısı açısından bize göre çok uygun değil. Çünkü Bodrum bir merkez değil, bir yarımada ve Muğla ilinin en ucunda yer alıyor. Yani hinterlandında bağlanabileceği başka bir ilçe yok şu anda. Aynı zamanda kültürel, tarihi ve mimari yapısının, ekstra kamu personeli ve kamu binalarına pek uygun olmadığını düşünüyoruz.”

 


  Muğla’nın Büyükşehir Belediyesi olduğu için Bodrum’un sorunlar yaşadığını ifade eden Aras, “Burada daha önce 11 belediye varken bu hizmetler yerinden yönetimle daha kaliteli verilebiliyordu. Ancak Büyükşehir Yasası ile birlikte sadece Muğla için değil, dağınık coğrafyada olan bölgelerde hizmet kalitesini hissettirir bir oranda düşürdü. Çünkü yerinden yönetim ilkesi her zaman doğru bir felsefedir. Siz 110 kilometre öteden hizmet götürmekte zorlanırsınız. Bu çok doğaldır, bunun partiyle veya şahısla hiçbir ilgisi yoktur. Tamamen sistemsel bir problemdir. Yetki ve sorumluluğun tekrar ilçe belediyelerine bırakılabilmesi bizim için Muğla’da büyük bir önem taşımaktadır. Bunun il yapılarak değil de, Büyükşehir Belediyesi statüsünden çıkarılarak yapılması çok daha evladır. Biz bunu düşünüyoruz. Bodrum’un il yapılması yeni problemlere yol açacaktır” dedi. 

 


Muğla’da başka bir il olacaksa Milas’ın bunun için uygun olduğunu vurgulayan Aras; “Tarihsel ve coğrafi gerçekliğe baktığınızda, Milas’ımız Menteşe Beyliği’nin yönetim merkezidir. Milas eskiden doğal olarak bir merkezdi. Eğer il olacaksa da Milas il olabilir. Bu konuda biz de destek oluruz diye düşünüyorum. Yatağan, Kavaklıdere ve belki Didim de Milas’a bağlanarak dâhil olabilir. Güzel bir hinterlant sağlanmış olur ama Bodrum’u merkez yaparsanız günübirlik trafiği çekilemez hale gelir” diye konuştu.

AdminAdmin