EĞİTİM
Giriş Tarihi : 16-10-2022 16:08

Aile Okulu Başladı, Okul Sıralarına Veliler Oturdu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan "Aile Okulu Projesi" ile anne ve babalar okul sıralarına oturdular. Muğla’da Halk Eğitimi Merkezleri koordinesinde ebeveynlere yönelik olarak okullarda açılan kurslarda, anne ve babalara çocuklarının eğitimine ve sağlığına katkı sunacak eğitimler veriliyor.

Aile Okulu Başladı, Okul Sıralarına Veliler Oturdu

 

 

Toplumun temeli olan aileyi güçlendirmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 81 ilde başlatılan “Aile Okulu Projesi” kapsamında, Muğla’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde 483 öğretmen eğitici eğitimi aldı. Eğitimlerini tamamlayan öğretmenler Halk Eğitimi Merkezleri tarafından açılan 94 kursta 2074 veliye eğitim verdi.

Aile Okulu’nda öğrenci olan ve sınıf sıralarına oturan velilere, 10 ana başlık altında eğitim veriliyor. Aile yapısını olası risklere karşı daha korunaklı hale getirmeyi hedefleyen eğitimlerde; aile içi ilişkiler, ev yönetimi ve çocuklara olumlu davranış kazandırma yöntemlerine ışık tutması amacıyla aile içi iletişim becerileri, çatışma ve stres yönetimi, bilinçli ve güvenli teknoloji kullanımı, bağımlılıkla mücadele, sosyal duygusal beceri gelişimi, akran ilişkileri, ahlaki gelişim, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteler, ilk yardım, çevre koruma bilincinden oluşan 10 farklı konu başlığı yer alıyor.

Öğrencinin gelişiminde aile kavramının önemine değinen İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, Bakanlığın başlattığı Aile Okulu projesi ile velilerin kapsamlı ve farklı alanlarda verilen eğitimlerle desteklendiğini belirtti. İl Müdürü Emre Çay, “Eğitimin en önemli paydaşı olan velilerimizi, Aile Okulu Projesi ile okul sıralarımıza alıyoruz. Onları birer ebeveyn olarak çocuk gelişimi, eğitimi ve sağlığı konularında bilgi sahibi olmaları için çalışıyoruz. Okul ve aile arasında işbirliğini bu eğitimlerle daha da anlamlı hale getiriyoruz. Şu ana kadar İl genelinde açılan 94 kursumuzda 2074 velimize ulaştık. Kurslarımızı yaygınlaştırmaya devam edeceğiz.” dedi

Menteşe Halk Eğitimi Merkezi tarafından TOKİ Şehit Jandarma Alim Yılmaz İlkokulunda açılan aile okulu kursuna katılan veliler almış oldukları eğitimlerden çok faydalandıklarını ve memnuniyetlerini bildirdiler. Aile Okulu Eğitimi ile anne olarak çocukları için çok faydalı bilgiler edindiklerini söyleyerek “Tüm velilerimize bu eğitimleri  tavsiye ediyor okul sıralarına onları da bekliyoruz.” dedi.

AdminAdmin