DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 30-09-2021 15:08

KENTPAR Sorunu Çözülmelidir

 

Konya’da Kentpar firmasında 20 gündür emeklerinin karşılığını almadıklarını, haksızlığa uğradıklarını belirten 140 civarında işçinin hak arayışı konusunda bir eylem süregelmektedir. Bunu Konyalının ne kadarı biliyor bilmiyorum ama sonuçta bu konuyu hem Konyalı vatandaşlar olarak duymalı, bilmeli hem de bu konunun bir an çözülmesi için gerekenlerin yapılmasına birlik içerisinde olmalıyız.

 

Buradaki konu şudur: Kent Otomotiv adı altında 1971 yılında küçük bir torna atölyesi olarak iş hayatına atılan firma başlangıçta yurtiçi toptancılarının ihtiyaç duyduğu otomotiv yedek parça mamullerinin imalatını yapmıştır. 2006 yılından itibaren gelişen ve büyüyen firma ismini değiştirerek Kentpar Otomotiv Makine Sanayi Tic. Ltd. Şti. adını almış ve 2007 yılından itibaren de Avrupa’ya ihracata başlamıştır. Yani Konya için faydalı ve güzel hizmetler içerisindedir.

 

Zaman içerisinde firmada çalışan işçiler DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası’nda örgütlenmişler ve sendikalı olmuşlardır. Bu da bir özel şirket için aslında “işçi hakları” açısından yerinde ve doğru bir harekettir. Buraya kadar aslında firmaya söylenecek bir söz yoktur. Buraya kadar anormal bir durum da yoktur.

 

Sıkıntı bundan sonra başlıyor. İşçilerin Sendika’da örgütlendiğini öğrenen işveren firma işçileri işten çıkarıyor. 140 civarındaki işçiyi işten çıkarırken de, “SGK İşten Çıkarma Kodu” olarak “Kod 46” diye bir mazereti kullanıyor.

 

Bu “Kod 46” şu demek: “İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi davranışlarda bulunması”.

 

Yani 140 civarındaki işçiyi Kentpar Firması kendilerinin güvenini kötüye kullandığı ya da hırsızlık yaptığı veya firmanın meslek sırlarını ortaya attığı için kapının önüne koyuyor. İşçiler de bunun doğru olmadığını, bu durumlardan hiçbirinin kendilerine isnat edilemeyeceğini belirterek firmanın önünden ayrılmıyor ve sendikalarıyla birlikte haklarını aramaktadırlar.

 

16 Eylül itibariyle hukuki süreç başlamış. İşten çıkarılan herkes, sendika avukatlarına vekâletlerini vermiş. Önce konu, arabulucuya gidecek; arabulucu ile anlaşma olmazsa süreç yargıya taşınacakmış.

 

Sendika avukatları “Burada birden fazla suç işleniyor. Birincisi Anayasa’nın ihlali, ikincisi Anayasa’yı korumakla sorumlu olanların görevlerini yapmaması, üçüncüsü ise işçilere iftira atılması” diyorlar. Bu arada işçilerden açıklama yapanlar; ağustos ayı hak ettikleri ücretlerinin henüz ödenmediğini belirtiyorlar.

 

Birileri işçi, direniş, eylem, DİSK, sendika gibi lafları duyunca olayı siyasallaştırmak isteyebilir diye şunu söylemem gerekir. Bu firma memleketimizin, Konya’nın firması ancak burada çalışanlar da Konyalı hemşerilerimiz. Birilerimizin, çocuğu, birilerimizin, yeğeni, birilerimizin kardeşi… Ortada bir haksızlık varsa, bu haksızlığı yapanlar siyasal olarak nitelendirilmemelidir.

 

Hele ki eğer işten çıkarılanların hak ettikleri eylül ayı maaşı halihazırda verilmemişse bu vicdani olarak da bizleri üzer, üzmelidir.

 

Her fırsatta söylüyorum; Mevlana kenti, hoşgörü şehri, kadim başkent Konya bu gibi durumlarla, haksızlıklarla gündeme gelmemelidir. Aynı zamanda bunu Konya aleyhine kullanmaya çalışanlara da fırsat verilmemelidir.

 

Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA