DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 15-07-2021 19:14

15 Temmuz’u hafife almayın

 

15 Temmuz nedir, bunu iyi anlamak lazımdır? Yani ülkede bir kesim 15 Temmuz’un “düzmece” olduğunu söyleyebiliyor ve bunu anmaktan imtina ediyor. Bir kesim de ne olduğunu bildiği yok ama “İktidar anmayı istiyor” diye ama “kraldan çok kralcılıkla” anıyor. Sadece maalesef küçük bir kesim de buradaki durumun ülkenin bekâ durumuyla alakalı olduğunu görebiliyor.

İşte sırf bu nedenle 15 Temmuz’un ne demek olduğunu iyi anlamak gerekiyor. 15 Temmuz’a “düzmece” diyenlerle; hani “fesli bir deli” söylüyordu ya “Kurtuluş Savaşı’nda Yunanlılarla savaşmadık, İnönü savaşları hiç olmadı” gibi safsatalar… İşte bu iki grup aynı mantıktaki iki gruptur.

Kim ne düşünürse düşünsün; ortada bir vakıa vardır. 15 Temmuz günü ABD emperyalizmi, Türkiye’de bir darbe yapmaya yeltenmiş, bunun için de FETÖ vasıtasıyla dini, Doğu-Güneydoğu ve sınırlarda PKK terör örgütünü, Ordu’nun içerisindeki ABD’cileri kullanarak da askeri kullanmaya yeltenmiştir.

Bu tür emperyalist oyunları bilhassa 1950’li yıllardan sonra birçok kez ülkemizde görmüş olmamıza rağmen tabii ki bunun önemli özelliği halkın bu girişime “dur” demesi olmuştur.

Mesela Talat Aydemir vakasını örnek verecek olursak, bu vakada yine emir-komuta disiplini dışında bir darbe girişimi vardır ve dönemin Başbakanı İsmet İnönü masaya yumruğunu vurmuş ve de darbeyi sonlandırmıştır. 15 Temmuz’da masaya yumruğunu vuran ise “Türk Halkı” olmuştur.

15 Temmuz darbe girişimini hafife alanlar sadece bu girişimi anlamamış olanlardır. Bakın şöyle bir beyin fırtınası yapalım:

15 Temmuz akşamının başında bunun bir darbe girişimi olduğunu öğrenen halk evlerine çekiliyordu. Sokaklar boşalmıştı. Ama birden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkı sahaya davetiyle birlikte sokaklar bir coşku, bir direniş, bir güç sahnesine dönüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkı sahaya çağırmadığını düşünelim…

Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevli Ömer Halisdemir’i düşünelim. Darbeci Semih Terzi Komutanlığı teslim almak için geliyor. O anda Ömer Halisdemir’in, Semih Terzi’yi öldürmediğini; Semih Terzi’nin Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı teslim aldığını düşünelim…

Konya’yı düşünelim…

Konya Valisi Yakup Canbolat’ın çok kısa bir zamanda olaylara önlem almadığını ve Konya’dan uçakların havalanabildiğini ve istediği yeri vurabildiğini; Fethullah denilen terör elebaşının Konya havaalanına indirildiğini, teröristlerce yakalanan cumhurbaşkanının ve başbakanın Konya’da alıkonulduğunu düşünelim…

Acaba sırf bu üç konuda bile durum farklı olsa, tüm tarihin akışının farklı olabileceği konusunu görmek bu kadar zor mu?

Aslında ne kadar küçücük ayrıntılarla bu darbe girişiminin halkın lehine sonuçlandığını görmek gerekir. Cumhurbaşkanı halkı sahaya direnmeye çağırmasa, halk, evinde televizyonlardan neler olup bittiğini izlerken sabah uyandığında çok kötü sonuçlarla birlikte, ABD emperyalizminin istediği bir Türkiye’ye uyanacaktı.

Eğer Ömer Halisdemir bir an tereddüte düşse ve darbeci komutan oradaki yönetimi ele geçirse, ülkenin her tarafına istediği gibi ulaşıp, tüm istediklerini yapmaları çok kolay olacaktı. Yani sadece 3-5 saniyelik bir durum bu yani.

Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya’ya yeni görevlendirilmiş olmasına rağmen konuya gayet hakim bir vaziyette önlemlerini alarak, havaalanından, tank birliğine kadar her birimi güvenlik içerisine almış ve Konya’da oluşacak hareketliliğin önünü kesmişti. Halbuki bilindiği üzere darbeciler Cumhurbaşkanı ve Başbakanı derdest edip Konya’ya getirecekler ve Fethullah Gülen denen din bezirganı teröristi de “Humeyni” gibi Konya havalimanında karşılayacaklardı.

İşte bunlar bir anlık düşünmeler. 15 Temmuz’u hafife alanlar, tekrar tekrar olan olayları düşünmeliler. Türkiye’nin anlık tavırlarla ne büyük bir felaketten kurtulduğunu görmeliler. Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA