FETHİYE TÜRK
Giriş Tarihi : 05-06-2021 08:58   Güncelleme : 05-06-2021 08:58

Yayla Karaçulha Yörük Şöleni 24-25 Temmuz’da

Yayla Karaçulha Yörük Şöleni 24-25 Temmuz’da

Yayla Karaçulha Yörük Şöleni 24-25 Temmuz’da

Fethiye Karaçulha Gönüllüleri Derneği tarafından organize edilen ve geleneksel hale getirilen Yayla Karaçulha Yörük Şöleni’nin; bu yıl 24-25 Temmuz tarihlerinde düzenleneceği bildirildi.

Geçtiğimiz yıl korona virüsü salgını nedeniyle yapılamayan ve bu yıl dördüncüsü gerçekleşecek olan Yayla Karaçulha Yörük Şenliği, 24-25 Temmuz tarihlerinde Yayla Karaçulha Güreş Sahası Meydanı’nda yapılacak. Fethiye Karaçulha Gönüllüleri Derneği Başkanı Halil Hancı, normalleşme süreci ile birlikte dernek yönetim kurulu toplantısını pandemi kuralları çerçevesinde yaptıklarını ve Yayla Karaçulha Yörük Şenliği’nin gerçekelşemesi için kararları aldıklarını söyledi.

Fethiye Karaçulha Gönüllüleri Derneği Başkanı Halil Hancı yaptığı açıklamada, “Gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak, Yörük kültürünü yeni nesillere aktarmak için düzenlediğimiz Yayla Karaçulha Yörük Şölenimizi, bu yıl da 24-25 Temmuz tarihlerinde düzenleme kararı aldık. Geçtiğimiz şölenler gibi dolu dolu bir program olacak. Büyüklerimizin çocuk yaşlarda oynadığı ve unutulmaya yüz tutmuş oyunları oynayıp; çeşitli yarışmalar düzenleyeceğiz” şeklinde ifadeler kullandı.

Açıklamasını sürdüren Hancı, “24 Temmuz Cumartesi günü akşam yöresel sanatçılarımız ve Erzincan bölgesinden 2 Aşık Ozanımız sahne alacak. Bunun yanında Yaren Gecesi düzenlenecek. 25 Temmuz Pazar günü öğle saatleri itibari ile yöresel gelin alma geleneğimizi canlandıracağız. Ardından da Yayla Karaçulha Güreş Sahası Meydanı’nda halkımızın yapacağı yarışmalarımız olacak. Aynı günün akşamında mahalle halkımızdan oluşan tiyatro ekibimiz sahne alacak ve ardından da sürpriz bir sanatçımız sahne alacak. Uzun zamandır yaşadığımız pandemi sürecinde evlerine kapanan halkımıza, bu sıkıntılı günleri şenliğimizde unutturmayı hedefliyoruz” dedi.