MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 21-03-2022 22:30   Güncelleme : 21-03-2022 22:56

Yangından Zarar Gören Mahalle Muhtarlarıyla Toplantı Yapıldı

Yangından Zarar Gören Mahalle Muhtarlarıyla Toplantı Yapıldı

 

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinasyonunda yangından zarar gören 61 mahalle muhtarı ile bir araya gelindi.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen istişare toplantısına Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, AFAD İl Müdürü İsmail Özkan, İl müdür yardımcıları,  ilçe müdürleri, ilgili teknik personel ile 61 mahalle muhtarı katıldı.

57 projeye 21 milyon destek ile Cumhurbaşkanlığı İl Acil Destek Ödeneğinden  17 milyon liralık destek üreticilerimize dağıtıldı

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak konuşmasında yangın süresince gösterilen olağanüstü çabadan ve yapılan yardımlardan söz etti. Yangında kaybettiğimizşehitleri anarak başlayan Saylak, ardından “ 57 adet Entegre Tarımsal Kalkınma Projelerine 21 milyon liralık destek ile Cumhurbaşkanlığı İl Acil Destek ödeneğinden 17 milyon liralık destek 2409 üreticilerimize dağıtıldı. Yangınlardan bu yana üreticilere 100 bin fidan, 184 tona yakın arı yemi, 154 ton tohum, 18 bin doz aşı, 80 ton gübre, 860 kg aşı macunu, 1835 tona yakın yem dağıtımının yanı sıra 45 adet makine ekipman desteği ile 4.222 adet zeytin kasası ile 500 tona arı yemi dağıttık. Kadın Dayanışması ile Koyun Yetiştiriciliği Projesi kapsamında dağıtımlarımızı yaptık Hedef 1.000 kadın üreticimize 10.000 Damızlık Koyun ve 400 Damızlık Koç dağıtmak olacaktır.” dedi.

İl Müdürü Barış Saylak devlet millet el ele her yaraları hızla sardıklarını ifade ederek, gün bir olma birlik olma zamanı dedi. Toplantıda  söz sizde diyerek muhtarları dinlemek  ve birlikte olmak için bir araya geldiklerini ifade etti.

Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan konuşmasında “Pandemiden dolayı uzak kaldığımız bu süreçte baharı müjdeleyen bugünde siz değerli muhtarlarla bir araya gelmek bizi mutlu etti. Yangında hep birlikte zor bir dönemden geçtik. Yaraları hep birlikte hızla sarıyoruz ve sarmaya devam ediyoruz. Toplantıda durum değerlendirmesini birlikte yapacağız.” Dedi.

Toplantının sonunda verimli bir toplantı olduğuna değinen Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, böyle bir toplantı tertip ettikleri için İl Müdürlüğüne teşekkür etti.

Koordinasyon ve Tarımsal veriler Şube Müdürü Levent Uyan, yangından etkilenen tarım ve hayvancılık tespitleri ile üreticilere yapılan nakdi ve ayni destekler hakkında sunum yaptı.

Toplantı sonunda Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ile AFAD İl Müdürü İsmail Özkan, muhtarların sorularını cevaplandırdı.