GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-04-2020 13:22

Türk doktordan endişelendiren açıklama: Mizansen sanmıştık ama...

Türk doktordan endişelendiren açıklama: Mizansen sanmıştık ama...

 Malatya İnönü Üniversitesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim ÜyesiHastaların yüzde 80’i asemptomatik yani hemen hemen hiç semptom vermiyor ya da hafif belirti gösteriyor. O yüzden onlar ayakta atlatıyor ve hastaneye bile gelmiyor. Fakat hasta olduğunu bilmediği için bulaştırıcı, yayıcı oluyorlar. Doç. Dr. Ahmet Selim Özkan;

Hastaların yüzde 20 kadarı ise semptomlu… Ateş, öksürük, nefes darlığı şikayetleri le geliyorlar.

Bu hastalar Kovid pozitif çıksa bile semptom yoksa takip kontrol şartı ile eve gönderiliyor. Evinde izole ediliyor. Oda karantinası uygulaması gerekiyor. 14 gün bekledikten sonra testi negatif çıkmasıyla karantinası bitiyor.

IYILESEN TEKRAR VİRÜS KAPABILIR 

Bu dakikadan sonra hastalığı bulaştırma riski yok. Ama kendisine tekrardan Kovid-19 bulaşma riski var. Her ne kadar maymunlarda yapılan testlerde hastalık tekrar görülmese de dünyadaki bazı vakalarda ikinci kez yakalanma durumu görülebiliyor. Burada viral yük önemli. Yani hastaya bulaşan virüs sayısı... Hastaya az sayıda virüs bulaşmışsa iyileşse bile yeterli bağışıklığı kazanamayabilir. Daha yüklü bir virüs kaparsa tekrar hastalanabilir. Mesela akciğerinde patoloji olan hastanın öksürüğü ile virüs almak, aynı ortamda solunum yolu ile virüsü almaktan farklıdır. Sonuçta “Bir kere oldum artık bir şey olmaz” denemez.