SEYDİKEMER TÜRK
Giriş Tarihi : 24-05-2022 11:18   Güncelleme : 24-05-2022 11:26

Tekelleşme değil kooperatifleşme modeli

Seydikemer’e bağlı Çaykenarı Mahallesi’nde yaşayan lise öğrencisi Fatih Sivri, hazırladığı kooperatif projesi ile hayvancılık ve tarımının önemine vurgu yapıyor. Kooperatiflerin önemine vurgu yapan genç çiftçi, geliştirdiği modelin uygulandığı takdirde kentlere göçün azalacağını, üretimin kapasitesi ve verimin yükseleceğini dile getirdi.

Tekelleşme değil kooperatifleşme modeli

 

 

Seydikemer’e bağlı Çaykenarı Mahallesi’nde yaşayan lise öğrencisi Fatih Sivri, hazırladığı kooperatif projesi ile hayvancılık ve tarımının önemine vurgu yapıyor. Kooperatiflerin önemine vurgu yapan genç çiftçi, geliştirdiği modelin uygulandığı takdirde kentlere göçün azalacağını, üretimin kapasitesi ve verimin yükseleceğini dile getirdi.

 

 

 

Zor şartlara rağmen yaşadığı köyünü terk etmediğini kaydeden Fethiye Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Fatih Sivri, kooperatifleşme ile üretim ve kazancın artacağını; bunun yanında sanayileşmede hızlanma olacağını ve üreticinin kazancının artacağını belirtti. Hazırladığı proje ile dünyada bir ilke imza atan Fatih Sivri, bu çalışmasını ülke genelinde tanıtmaya gayret harcıyor. Yürüttüğü çalışmalar kapsamında öğretmenleri ve ilgililer ile istişare halinde olan genç çiftçi, toplumun birçok kesiminden büyük takdir topladı.

 

Genç çiftçi Fatih Sivri yaptığı açıklamada, “19 yaşında bu zor günlerde köyümü terk etmeyip sıcak soğuk demeden ne olursa olsun üretim yapan genç çiftçilerden biriyim. Herkesin olduğu gibi benim de hayallerim var… Köyümü ve en önemlisi Ata topraklarımızı bazı yanlış uygulamalar yüzünden terk etmek tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirim. Tarım arazilerimiz bölünüyor. Gözümüzün önünde satılıp; villalar, bungalovlar ve hobi bahçeleri kuruluyor. Bu durum verimli toprakların betonlaşmasına ve arazilerin parçalanmasına yol açıyor” şeklinde ifadeler kullandı.

 

Açıklamasını sürdüren genç çiftçi, “Hayvancılıkla uğraşanlar bir proje adı altında tek bölgeye toplanması tekelleşmeye neden olabilir. Sonuçta burada en çok etkilenen yine üreticiler olacaktır. Günümüzde örneklerini büyük zincir marketlerde yaşıyoruz. Hal böyle olunca, üreticinin sermayesini azalacak ve tüketicinin de alım gücü düşecek. Kısaca yol haritası tekelleşme değil, kooperatifleşme olmalıdır. 15 yaşından beri düşünüyorum. Bir model geliştirdim. Eğer uygulanırsa Türkiye’de hatta dünyada bir ilki gerçekleştirmiş olacağız.

Modelimin hedefi; göç azalacak, üretim ve üreticinin kazancı artacak, verim ve ürün kalitesi yükselecek, sanayileşme hızlanacak ve hızlı bir şekilde büyümeler olacak” dedi.

 

Fatih Sivri açıklamasını şöyle sürdürdü;

“En önemlisi bölgede üretici korunacak ve güvence altına alınarak gençler baba mesleğine yönelecek, baba mesleğine sahip çıkacak... Köylerde köy endüstrisi adı altında köyün kadın ve genç nüfusuna göre atölyeler kurularak, bölgede üretilen ürünler işlenerek bölge ve ülke ekonomisine büyük katkıda bulunulacak. Bu sayede rekabet oluşturarak köylülerin ürettiği ürünler değerlenecek hem de gençlerimize ve kadınlarımıza iş imkanı sağlanacak.

İlçede köy yüksek meslek okulu kurulup, köylümüzün gençleri alanında ücretsiz eğitimler hem de uygulamalı dersler verilecek. Böylelikle tarım ve hayvancılıkta zayiat azalacak, verim yükseltecektir. Burada eğitim alan gençlere arazisine veya sermayesine göre alanında anahtar teslim çiftlikler ve üretim tesisleri gibi ayrıcalıklar sunulacak. Birçok çiftçimize de sermaye sağlanacak faizsiz süt parasıyla veya hasat sonu ödemeli bol taksitli kredi imkanı oluşturulacak. Şunu kimse unutmasın ki köylümüzü köyünde ancak kooperatifleşme ile yaşatabiliriz. Ovalarımız, meralarımız bir bir betonlaştığı gibi de düzensiz göç ve kentleşme ileriki yıllarda daha büyük sorunlara yol açacaktır. Ve betonun yenilmediğini toprağın ne kadar değerli olduğunu anladığımız an iş işten geçmiş olacak.”