MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 30-04-2021 12:40   Güncelleme : 30-04-2021 12:40

SON DAKİKA . “Alkol satış yasağı kalktı”…

SON DAKİKA . “Alkol satış yasağı kalktı”…

SON DAKİKA . “Alkol satış yasağı kalktı”…

Tam Kapanma sürecinde tartışma konusu olan Alkol Satış Yasağı ile ilgili son dakika açıklaması geldi. “Alkol satış yasağı kalktı”…

HABER: METE SÖNMEZ-MUGLAYERELHABER.COM – Türkiye Tekel Bayileri Platformu (TTBP) Başkanı Özgür Aybaş, tam kapanma sürecinde uygulanacağı belirtilen alkollü içki satış yasağının kalktığını söyledi. Aybaş, “Herkese hayırlı olsun” dedi.

Türkiye Tekel Bayileri Platformu (TTBP) Başkanı Özgür Aybaş, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında başlayan 17 günlük tam kapanma sürecinde uygulanması beklenen alkollü içki satışı yasağıyla ilgili yaşanan bir gelişmeyi aktardı.

 Aybaş, kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda “Alkol satışı yasağı kalkmıştır, herkese hayırlı olsun” ifadesini kullandı.

RESMİ AÇIKLAMA YOK, SATAN DA VAR SATMAYAN DA

Ancak buna karşın, Hükümet’ten konu hakkında resmi bir açıklama yapılmadı. Bazı Zincir Market ve Marketlerin yasağın devam ettiği gerekçesi ile satış yapmadığı, buna karşın bazı marketlerin ise içki satışı yaptığı belirtiliyor.

NE OLMUŞTU?

26 Nisan’da düzenlenen kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Nisan saat 19:00 ile 17 Mayıs saat 05:00 arasında tam kapanma uygulamasına geçileceğini duyurdu. İçişleri Bakanlığı da yayınladığı genelgeyle bu uygulamanın kapsamlarını belirledi. Buna göre 17 günlük tam kapanma sürecinde Alkol Satışı’nın da yapılmayacağı duyurulmuştu.

SOYLU; MUAFİYET SÖZ KONUSU DEĞİL

Ancak genelgede alkollü içki satışı yasağına ilişkin herhangi bir madde yer almadı. Bu durum kamuoyunda tartışmalara yol açarken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu alkol satışı yapan iş yerlerinin kapalı olup olmayacağı sorusuna, “İstisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan hem bir muafiyet yok hem de soru işareti de söz konusu değil” yanıtını verdi.

PALANDÖKEN; YASAĞA İLİŞKİN GENELGE YOK

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de kabine toplantısından yasakla ilgili bu yönde bir karar çıkmadığını hatırlattı. Bakanlıktan da satış yasağına ilişkin genelge gelmediğini ifade eden Palandöken, şöyle konuştu:

“Ne yapacağız, biz kendi kendimize ‘Yasal düzenleme yayımlanmadı ama yasak var’ deyip kafamıza göre yasak mı uygulayacağız? Şu anda ülke olarak olmayan bir yasağı konuşuyoruz. Sosyal medyada bir iddia ortaya atıldı. Biz de mevzuat ne diyor diye baktık. Yasağı göremedik. Biz doğal olarak satmaya devam edeceğiz. Yasakla ilgili bir genelge yayımlanır da bize yazı gelirse o zaman gereğini yapar, tüm teşkilatımıza ‘yasak geldi, satmayın’ deriz.”

TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Tam Kapanma sürecinde Alkol Satış Yasağı ilişkin Aralarında Bilim Kurulu üyelerininde bulunduğu çok sayıda kişinin yanı sıra sosyal medyada da büyük tepki görmüştü.

Türkiye Tekel Bayileri Platformu (TTBP) Başkanı Özgür Aybaş, içki satışı yasağının hukuki olmadığını ve bir karara dayanmadığını hatırlatan Aybaş, süpermarketlerde ve tekel bayilerinde içki satışının devam ettiğini kaydetmişti. AK Parti’nin koronavirüsü gerekçe göstererek içki yasağı getirmesi tepki çekerken, polisin tekel bayilere de imzalattığı belge ortaya çıkmıştı.

 Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş da belge için tekel bayilere ‘İmzalamayın’ çağrısı yapmış ve “İçki satışının yasağı tekel bayilerine tebliğ edilmeye başladı hiçbir meslektaşım bu tebliği imzalamasın imzadan imtina etme hakkınız anayasal haktır” demişti.

SATIŞI YASAL, YASAKLANAMAZ

Türkiye Tekel Bayileri Platformu (TTBP) Başkanı Özgür Aybaş ise genelgede satış yasağıyla ilgili bir maddenin yer almadığını vurgulayarak, “Hükümet yetkililerinden sağduyu, hoşgörü, dini bağlamda açıklama falan beklemiyoruz. Satışı yasal bir ürün kanuna aykırı şekilde yasaklanamaz” diyerek meslektaşlarına, kendilerine gelen tebliğleri imzalamama çağrısı yaptı.