GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-12-2021 13:47   Güncelleme : 10-12-2021 13:47

Sağlık işçisi emeğinin hakkını istiyor

Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri (Öz Sağlık-İş) Sendikası üyeleri, Fethiye Devlet Hastanesi’nde basın açıklaması düzenledi. Açıklamada sağlık işçileri, kendilerini sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmediklerini belirttiler.

Sağlık işçisi emeğinin hakkını istiyor

Sağlık ve Sosyal Hizmet İşçileri (Öz Sağlık-İş) Sendikası üyeleri, Fethiye Devlet Hastanesi’nde basın açıklaması düzenledi. Açıklamada sağlık işçileri, kendilerini sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmediklerini belirttiler.

Pandemi sürecinin kahramanı olan sağlık çalışanları, sağlık hizmeti verilirken işçinin de emeğinin görülmesini talep ettiler. Öz Sağlık-İş Sendikası İşyeri Baş Temsilcisi Meral Sıdıka Holep’in okuduğu basın açıklamasında, “Bizleri sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmiyoruz. Alkış değil, hakkımızı istiyoruz. Sağlık işçisi de emeğinin hakkını istiyor. Hepinizin yakından bildiği gibi kamuoyunda Hekim Zammı olarak adlandırılan çalışma, diğer tüm sağlık çalışanlarının tepkisi ile karşılaşılınca isabetli bir karar ile yeniden değerlendirilmek üzere bütçe görüşmelerinden sonraya bırakılmıştır. Pandeminin kahramanı sağlık çalışanlarına müjdemiz var denilerek açıklanan zam haberi ile kimlerin sağlık çalışanı olarak görülüp, kimlerin kapsam dışı tutulduğu net olarak ortaya çıkmıştır. Yapılan açıklamalarla, sağlık işçisinin sağlık çalışanı olarak görülmemiş olması bizleri derinden üzmüştür. Hekimlere yapılacağı ilan edilen ve biz sağlık işçilerinin de desteklediği zamlarla ilgili kimsenin bir sıkıntısı yoktur. Sıkıntı; ayrıştırılmakta, ötekileştirilmekte, sağlık ekip işidir sözünün boşa çıkartılmasında… Çalışma barışının altına dinamit yerleştirilmesinde, fedakarlığın meslek ayrımına tabi tutulmasında, sağlık işçisinin sağlık çalışanı olarak görülmemesinde, nimet-külfet dengesinde, işçiye sadece külfetin yazılmasındadır” ifadelerini kullandı.

 

Açıklamasını sürdüren İşyeri Baş Temsilcisi Meral Sıdıka Holep, “Öncelikle bilinmelidir ki; sağlık ve sosyal hizmet işçisinin yetkili sendikası olarak; işçiyi sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmiyoruz. Sağlık kurumlarının bel kemiği olan sağlık işçileri olmasa, dünyada ilk sıralara oturan, her türlü övgüyü hak eden Türk sağlık hizmetinin çökeceği herkesin malumu olan yadsınamaz bir gerçektir. Pandemi koşullarında gösterilen fedakarlıktan söz edilirken; ambulanslarla kovidli hasta taşıyan 112 personelinden, ambulans sürücülerinden, Hasta karşılama personelinden, kovidli hastaların altını temizleyen, bakımını yapan, yemeğini yediren, yönlendirmelerini yapan, verilerini giren çalışanlardan, teknik personelinden, sağlık işyerlerinde asayişi sağlayan güvenlik görevlilerinden, teknik işlerden sorumlu işçilerden söz etmemek, onların fedakarlığını yok saymak, ailelerinden uzakta günlerce izinsiz çalışan sağlık işçilerini sağlık personelinden saymamak şeklindeki bir anlayışı kabul etmiyoruz. Balkonlardan alkış aldığımızda ve hakkınız ödenmez denildiğinde kendimizi vatan nöbetinde hissedecek kadar onurlanmış, gurur duymuştuk. Ama bugün görüyor ki hakkınız ödenmez sözü meğer gerçek anlamında kullanılmış. Sağlık Bakanlığı'nda çalışan 170 bin sağlık işçisinin yetkili sendikası olarak; sağlık işçisinin emeğinin hakkını istiyoruz bizlerin de sağlık çalışanı olduğumuz gerçeğinin şartsız kabulünü istiyoruz. Nimet külfet dengesinde eşitlik istiyoruz. Sağlık hizmeti verilirken işçinin de emeğinin görülmesini istiyoruz. Sizler kabul etmeseniz de sağlık ekip işidir. Bizleri mali haklar üzerinden birbirimize düşürmeyin bizler işyerlerindeki çalışma barışını korumaya çalışırken, eylem ve söylemlerle bu birlikteliği baltalamayın sağlık çalışanlarının tamamı pandeminin kahramanıdır… Ortada bir paylaşım varsa herkes hakkı olanı almalıdır biz sağlık çalışanlarının hizmeti nefes gibidir, kesilince hissedersiniz” ifadelerini kullandı.