Çevre
Giriş Tarihi : 17-06-2022 15:19

Meralarda Islah Çalışmaları Devam Ediyor…

Meralarda Islah Çalışmaları Devam Ediyor…Bodrum İlçesi Yalıkavak Mahallesi Küdür Yarımadasında bulunan mera parseli, 2021 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi.
Küdür Yarımadasında bulunan kadimden beri “mera” olarak kullanılan alan alınan mahkeme kararı doğrultusunda 10.06.2022 tarihinde Bodrum Kaymakamlığı koordinatörlüğünde Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi birliği ile işgaline son verildi. Mera Islah ve Amenajman çalışması kapsamına alınan Küdür Merası çalışmaları başlıyor.  
Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, konuyla ilgili açıklamasında meraların amacı dışında kullanılamayacağına değindi. 
4342 sayılı Mera Kanununun 4. Maddesinde “Mera, yaylak ve kışlaklar, özel mülkiyete geçirilemez, amacı dışında kullanılamaz, zaman aşımı uygulanamaz, sınırları daraltılamaz” ifadesine istinaden söz konusu Küdür Yarımadasında bulunan mera alanı korumak amaçlı girişimlerde bulunduklarını anlatan Saylak, son dört yıldır mera alanlarını rehabilite etmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını vurguladı.
Saylak, Muğla genelinde toplam 19 bin 231 mera alanı için 12 adet Mera Islah ve Amenajman projesinin 8 tanesini başarıyla tamamladıklarına işaret ederek, şöyle devam etti:
“Küdür Yarımadasında bulunan mera alanımızın da içinde olduğu 4 adet proje Tarım ve Orman Bakanlığımızca 2021 yılında onaylandı. 2022 yılında çalışmaları başlayan 4 adet Mera Islah ve Amenajman Projemizin toplam bütçesi 3 milyon 556 bin 000 liradır. Proje kapsamında hayvan refahına yönelik çalışmalar yaptık. Mera alanlarına sıvat (suluk), gölgelikler, kaşınma kazıkları, sondaj kuyuları, sondaj kuyularının çalışması için güneş enerjisi panelleri, tel çitler, canlı çit ile ağaçlandırma çalışmaları yer aldı. Meradaki ot kalitesine yönelik drenaj kanalları, yabancı ot mücadelesi, gübreleme, çalı temizliği, tohumlama işlemleri yaptık. Dağlarda zor şartlarda çalışmalarını yürüten çobanlarımızı da unutmadık. Yayladaki yaşam koşullarını iyileştirmek amacı ile 2022 yılı Mera Islah ve Amenajman projesi kapsamında 10 adet çoban evini de yapıyoruz.”
Küdür Yarımadası Merasında yaklaşık 4 bin 159 alanda proje kapsamında buna benzer ıslah çalışmalarını da yapacaklarını belirten Saylak, “Projelerin yürütülebilmesi için il geneli meralarımızda etüd çalışmaları sırasında tespit edilen aksaklıkları düzelmek için gerekli yasal süreci başlatıyoruz. Amacımız Muğla’da tarım ve hayvancılığı desteklemek, alanlarımızı korumak. Projelerimizi en kısa sürede hayata geçirmek için söz konusu işgal konusunda gerekli yasal süreci başlattık. Mera alanlarını korumak bizim asli vazifemizdir.” diye konuştu.