SAĞLIK
Giriş Tarihi : 16-05-2020 23:31   Güncelleme : 16-05-2020 23:31

'Kovid'i köpekler teşhis edecek

'Kovid'i köpekler teşhis edecek

İngiltere'de köpekler, Kovid-19'u koklayarak teşhis etmeleri için eğitilecek. Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu, Durham Üniversitesi ve Tıbbi Teşhis Köpekleri adlı araştırma merkezinin iş birliği yapacağı çalışmaya, devlet de 500 bin sterlinlik fon sağlayacak.

 

KANSERİ TEŞHİS EDEBİLİYORLAR

AA'da yer alan habere göre çalışmada, kanser, sıtma ve parkinson gibi hastalıkları teşhis edebilen köpeklerin, semptom göstermeseler bile koku örneklerinden insanlarda koronavirüsü tespit edip edemeyeceği araştırılacak. Çalışmanın ilk aşamasında, koronavirüs taşıyan ve taşımayan kişilerden koku numuneleri toplanacak.

ÖNCE 6 KÖPEK EĞİTİME ALINACAK

Daha sonra 6 köpek, numunelerden virüsü tespit edebilmeleri için kapsamlı bir eğitime tabi tutulacak. Başarılı olunması durumunda köpekler, salgınla mücadelede kullanılacak.

"YAYILMASINI DURDURMADA ETKİLİ OLACAK"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sağlık Bakanı Yardımcısı James Bethell ise, çalışmanın virüsü tespit etmede hızlı sonuç almak açısından önemli olduğunu belirterek, "Kesinlik oranı önemli. Bu yüzden de bu deneme, bize 'Kovid köpekleri'nin virüsü güvenilir bir şekilde tespit edip edemeyeceğini ve yayılmasını durdurmada etkili olup olamayacağını söyleyecek" dedi.