EĞİTİM
Giriş Tarihi : 28-04-2021 15:27   Güncelleme : 28-04-2021 15:27

KIRSAL MAHALLELERDE HALK EĞİTİM KURSLARI AÇILIYOR..

KIRSAL MAHALLELERDE HALK EĞİTİM KURSLARI AÇILIYOR..

KIRSAL MAHALLELERDE HALK EĞİTİM KURSLARI AÇILIYOR..

 

Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı “Hayat Boyu Öğrenen Mahalle” uygulamasıyla, ilimizdeki birçok kırsal mahallede, halk eğitimi merkezi kursları hizmet vermeye başladı.

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 32,164 köy muhtarına göndermiş olduğu mektupla başlayan “Hayat Boyu Öğrenen Mahalle” uygulaması ile ülke genelinde yaklaşık 32 bin mahallede, halk eğitim kursu açılması hedefleniyor. İlimiz genelinde ise bu uygulama kapsamında Dalaman, Fethiye, Marmaris, Menteşe,  Milas ve Seydikemer’in kırsalda yer alan 85 mahallesinde halk eğitim kursları faaliyetlerini yürütüyor. “Hayat Boyu Öğrenen Mahalle” uygulaması ilimizde istihdamı geliştirmek, nitelikli iş gücü oluşturarak ekonomiye katkıda bulunmak, kişilerin mesleklerindeki gelişmelerini yakından takip etmek hedefleniyor.

 

          Halk Eğitimi Merkezleri,  İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile işbirliği içinde ilçelerimizdeki mahallelerde “Meyve Ağaçlarında Aşılama, Meyve ve Zeytin Ağaçlarında Budama, Arıcılık, Sürü Yönetimi, El Yapımı Sabun Yapımı ve Tıbbi Aromatik Bitkiler vb.” alanlarda açtığı kurslarla hem çiftçilere hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. 

 

          Bu hedef doğrultusunda çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini belirten Menteşe Halk Eğitimi Merkezi Müdürü İdris Kömürcü “Merkezimizce Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un talimatları doğrultusunda İlçemize bağlı mahallelerin tümünde kurs açmayı hedefliyoruz. Mahallelerde açtığımız El Sanatları, Salgın Döneminde Hijyen Kuralları ve Sağlıklı Beslenme kurslarının yanında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile işbirliği yaparak 18 mahallede açmış olduğumuz kurslarla 293 vatandaşımıza eğitim vermiş bulunmaktayız.  Bundan sonraki süreçte de yine Sayın Bakanımız tarafından duyurulan “Hayat Boyu Öğrenen Mahalle” projesiyle bu kapsamdaki eğitimlerimize devam etmeyi planlamaktayız. Mahallelerimizde ikamet eden vatandaşlarımızı kurslarımıza katılmayı davet ediyorum” dedi.

 

Arıcılık kursuna katılan kursiyer Birol Çiftçi ise; “Bilinçli tarım ve hayvancılık yapmak adına katıldığım Arıcılık kursunda mevcut bilgilerimin yanında doğru ve kaliteli üretim için bu kursun bana ve arkadaşlarıma faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu kursun açılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ayrıca tarım ve hayvancılıkla uğraşan herkesi bilgilerini arttırmak için Halk Eğitim ve İlçe Tarımın birlikte açtığı böyle kurslara katılmalarını tavsiye ederim” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre “ Artık halk eğitimi kurslarımız sadece ilçe merkezleriyle sınırlı değil. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’un direktifleri doğrultusunda başlatılan“ Hayat Boyu Öğrenen Mahalle” uygulamasıyla,  mahallelerimizde 7’den 77’ye her yaştan ve her vatandaşın katılabildiği kurslar düzenliyoruz. İlimizdeki Dalaman, Fethiye, Marmaris, Menteşe,  Milas ve Seydikemer olmak üzere 6 ilçemizin toplam 85 mahallesinde, halk eğitimi kurslarımız faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kurslara hâlihazırda 1500 kursiyerimiz devam ediyor. Kursiyerlerimiz yerli ve doğru üretim anlayışını modern tarım ve hayvancılık bilgileriyle buluşturma imkânı buluyorlar. İlçelerimizde  Tarım ve Orman Müdürlüklerinin de katkılarıyla açtığımız kurslarımızı yaygınlaştırmaya devam ediyoruz.. Mahallerimizde açtığımız kurslarımıza ilgi ve merakları doğrultusunda her yaştan, her eğitim seviyesinden vatandaşlarımızı bekliyoruz.” dedi.