GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-10-2021 16:16   Güncelleme : 28-10-2021 16:16

Kazıların 12 aya çıkarılması hedefleniyor

AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek, Özlüce kazılarının 12 aya çıkarılması aynı zamandan Özlüce’de Doğa Tarihi Araştırma ve Uygulama Fosil Parkı'nın kurulmasını hedeflediklerini belirtti.

Kazıların 12 aya çıkarılması hedefleniyor

 

 

AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek, Özlüce kazılarının 12 aya çıkarılması aynı zamandan Özlüce’de Doğa Tarihi Araştırma ve Uygulama Fosil Parkı'nın kurulmasını hedeflediklerini belirtti.

 

Konuyla ilgili açıklamada bulunan AK Parti Menteşe İlçe Başkanı Eray Çiçek, “Turolian dönemine ait fosillerin bulunduğu Özlüce Mahallemizin 27 Haziran 2020 tarihli 2669 karar sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kesin korunacak hassas alan olarak ilan edilmesiyle birlikte Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Sayın Gökhan Yazgı ile bir araya gelerek bölgemizde kazıların tekrar başlatılması için girişimlerde bulunmuştuk. Bugün söz verdiğimiz gibi bölgede ön kazı çalışmaları başlamış bulunmaktadır. Bunun sevincini ve mutluluğunu yaşarken Özlüce kazılarının 12 aya çıkarılması ve Özlüce’de Doğa Tarihi Araştırma ve Uygulama Fosil Parkı'nın kurulması hedefimizdir. Özlüce Doğa Tarihi Araştırma ve Uygulama Fosil Parkı’nın kurulmasıyla birlikte fosil alanından çıkan fosiller Özlüce’de kurulacak olan Doğa Tarihi Müzesi ile yerinde sergilenmesinin yanı sıra Özlüce’nin bir bilim ve kültür merkezi haline gelmesi de hedeflenmektedir” dedi.

 

Açıklamasını sürdüren İlçe Başkanı Çiçek, “Özlüce’nin fosil zenginliğine sahip olmasının yanında eski Muğla Denizli karayolu güzergahında olması nedeniyle Muğla’nın diğer turistik ilçelerinden Pamukkale’ye gidecek olan turistlerinde ulaşımı kolay olacak ve seyahatlerinde keyifli kılacaktır.  Aynı zamanda Yörük kültürünü muhafaza eden bir yer olması, karaçam ormanları, akarsuları, alabalık çiftlikleri ve en önemlisi Geyik Kanyonu ve Elkin Yaylasına yakın olması sebebiyle de güçlü bir turizm potansiyeli bulunmaktadır. Ek olarak Muğla-Denizli karayolu güzergâhındaki 7 yerleşim yerine yakın olması sebebiyle de bu bölgelerde pozitif yönde bir sosyo-ekonomik gelişmenin önünü açacaktır. Özlüce Doğa Tarihi Araştırma ve Uygulama Fosil Parkı’nın kurulmasını, bu potansiyellerle birlikte düşündüğümüzde, Menteşe inşallah 12 ay turizm yapılan bir kent haline gelecek. Menteşe’nin  potansiyelini açığa çıkarma noktasındaki adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Güçlü destekleri için Sayın Valimiz Orhan Tavlı'ya, Müze Müdürümüz Gülnaz Savran'a, çok kıymetli hocamız Prof. Dr. Berna Alpagut ve beraberindeki bilim insanlarına çok teşekkür ediyorum” şeklinde ifadeler kullandı.