TARIM
Giriş Tarihi : 15-12-2021 18:56   Güncelleme : 15-12-2021 18:56

İlçe Başkanı Tezcan, “Çiftçimizin beli büküldü”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan, bölgemizdeki çiftçilerin durumu hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

İlçe Başkanı Tezcan, “Çiftçimizin beli büküldü”

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan, bölgemizdeki çiftçilerin durumu hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

 

Meyve ve örtü altı yetiştiriciliğinde Muğla’nın önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan, “Bildiğiniz üzere bölgemiz nar, limon ve portakal olarak narenciyede ön sıralarda, bununla birlikte örtü altı yetiştiriciliğinde de önemli bir yere sahip. Limon üreticimizin son yıllarda yaşadığı sıkıntı bu yıl zirveye ulaştı. Limon üreticisini bir taraftan girdi maliyetlerindeki artış vurdu. Diğer taraftan da düşük fiyatlar vurdu. Halen birçok üreticimizin ürünü dalında alıcı beklemekte. Limonda yaşanan sıkıntıyı diğer ürün çeşitlerini yapan üreticilerimizde kaygıyla izlemekteler. İlçemizde güz domates fidanlarının dikimi başladı. CHP Ortaca İlçe Örgütü olarak seracı kardeşlerimizi ve dikim yapan emekçi çiftçilerimizi ziyaret ettik. Bizlerden beklentilerini ve kendilerine nasıl katkılar verebileceğimiz üzerine görüşmeler yaptık. Yerelde ve ülke genelinde çiftçilerimizin, emekçilerimizin karşılaştıkları problemleri dinledik” dedi.

 

Açıklamasını sürdüren CHP Ortaca İlçe Başkanı Tezcan, “Çiftçilerimizin daha üretime başlamadan belini büken maliyetler oluyor. Çiftçilerimizle örtü altı yetiştiriciliğinde kullanılan ürünleri geçtiğimiz yıl ile bu yıl 13 Aralık’a kadar olan fiyatları karşılaştırdık. Geçtiğimiz yıl 350 lira olan 25 kilogramlık gübre şu an itibari ile 650 lira, 200 lira olan 25 kilogramlık gübre şu an itibari ile 420 lira. 250 gramlık ilaç 200 liradan 340 liraya, 1,2 lira olan fide 2 liraya, tanesi 130 lira olan bambus arı 250 liraya, kilosu 18 lira olan plastik örtü 45 liraya, 20 kiloluk sera ipi 320 liradan 670 liraya yükselmiş. Bu rakamlar son zamlarla birlikte bu şekilde, önümüzdeki günlerde kaç liraya yükseleceği ise meçhul. Üreticimiz, çiftçimiz alın terinin karşılığını, hak ettiği değeri Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında alacak. Bizler söz verdiğimiz gibi, her zaman çiftçi ve emekçi kardeşlerimizin yanında olacağız” şeklinde ifadeler kullandı.