GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-11-2021 13:18   Güncelleme : 10-11-2021 13:18

İlçe Anma Programı duygusal anlara sahne oldu

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ebediyete intikalinin 83’üncü yıl dönümü kapsamında düzenlenen İlçe Anma Programı; duygusal anlara sahne oldu.

İlçe Anma Programı duygusal anlara sahne oldu

 

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ebediyete intikalinin 83’üncü yıl dönümü kapsamında düzenlenen İlçe Anma Programı; duygusal anlara sahne oldu.

 

Fethiye Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan İlçe Anma Programı, Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi Salonu’nda gerçekleştirildi. Anma etkinliğine Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Garnizon Komutanı Personel Asteğmen Adil Emin Kaya, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, kurum müdürleri, siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

 

İlçe Anma Programı’nda ilk olarak saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız söylendi. Açılış konuşmasını Fethiye Anadolu Lisesi Müdürü Asım Cezayirlioğlu yaptı. Cezayirlioğlu konuşmasında, “Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve çağdaş Türkiye’nin mimarı olan Büyük Atatürk’ün ölümünün 83. yıldönümünde onu bir kez daha anmak için toplanmış bulunmaktayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk savaşlardaki başarısıyla büyük asker, yönetimi ile büyük bir devlet adamı; görüşlerindeki sağlamlık, doğruluk, geçerlilik, uluslararası ilişkilerde güvenirlik, barış ve insan severlik değerleri ile de evrensel bir kişidir. Bilindiği gibi 19. yüzyılda Avrupa’nın ekonomi, hukuk ve eğitim alanlarında büyük atılımlar yaptığı bir yüzyıldır. Avrupalı aydınlar ve yöneticiler, kendi toplumlarının 19. yüzyıldaki büyük gelişme ve dönüşümlerine öncülük etmişlerdir. Ne yazı ki, Osmanlı aydını ve yönetimi, çağın dinamiklerini ve dönüşümlerini tanımak ve çağla barışık yaşamayı başarmakta yetersiz kalmıştır” dedi.

 

 

Konuşmasını sürdüren Okul Müdürü Asım Cezayirlioğlu, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ise Türk Devleti’nin ulaşması gerektiği aşamayı 20. yüzyılın başlarında görerek; hayatta gerçek yol göstericinin bilim ve teknoloji olduğunu tespit etmiştir. Ayrıca gerçek kurtuluşun ekonomik bağımsızlıktan, ülkenin her bakımdan kalkınıp güçlenmesinden geçtiğini belirtmiş; batı uygarlığının biliminden, teknolojisinden yararlanarak, bunları özümseyerek çağdaş uygarlık düzeyine çıkıp, bu düzeyi de aşmayı milletinin önüne amaç olarak koymuştur.  Aynı çağda yaşayan gerek kendi milletleri gerek dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise sevgi ve saygı uyandırarak, Türk milletini çağ ile tanıştırmaya gayret edip, varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir. Muasır medeniyet seviyesi üzerine çıkmak hedefi ise çağın akışına yön verme düşüncesinin bir göstergesidir.  Büyük önder Atatürk Kurtuluş savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor olan birçok inkılap gerçekleştirmiştir. Onun Türk milletine en büyük hediyesi Türkiye Cumhuriyetini kurmak olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyetinin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır. Hayatının son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan; ‘Benden sonra beni benimsemek isteyenler, akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar’ demek suretiyle kurduğu Cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını istemiştir. İşte 10 Kasımlar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürk’ün fikirlerinin daha iyi anlaşılacağı günler olmalıdır. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayıp, düşüncelerinden daha iyi faydalanarak; bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız. Ünlü bir devlet adamının da dediği gibi ‘Atatürk gibi insanlar bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır.’ Bu duygu ve düşüncelerle aramızdan ayrılışının 83. yılında Türk milletinin yüreğinde ölümsüzleşen, Büyük Önder Atatürk’ü bir kez daha gurur, özlem ve saygıyla anıyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.

 

Günün anlam ve önemi belirten konuşmayı yapan Fethiye Fatih Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Yurdakul Göçer, “Elbette insan doğar, yaşar ve ölür. Ancak bazı müstesna kişiler vardır ki yaşantıları ile tarihe damga vururlar. İşte Mustafa Kemal böyle bir hayatı yaşamış ve 57 yıllık ömründe çok büyük işler başarmıştır. Osmanlı İmparatorluğunun enkazı üzerinde, ulusuna olan güvenini kendi dehası ile birleştiren ve böylece genç Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk hiçbir liderin ömrüne sığdıramadığı inkılapları gerçekleştirmiş ve devletin geleceğini de koyduğu ilkelerle teminat altına almıştır. Onun koyduğu her ilke ve gerçekleştirdiği her inkılabında asil Türk milletinin devamlılığı, mutluluğu ve refahı yatar. İşte onun içindir ki bu aziz vatanda yaşayan ve Ne mutlu Türküm diyebilen her yurttaş Atatürk’ün ilke ve inkılaplarına bu inançla sahip çıkmalıdır. O büyük insan Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması ile görevinin bitmediğini çok iyi takdir etmiş, Türk devletinin sağlam temeller üstünde yükselebilmesi için; Kurtuluş mücadelesinin ardından Türk milletini uygar ülkeler seviyesine çıkaracak olan inkılaplarını teker teker gerçekleştirmiş ve onları koyduğu ilkelerle perçinlemiştir. Hepsi birbirini tamamlayan bütün bu inkılaplar Türkiye Cumhuriyeti’nin bugün ki temelini oluşturmuştur. Atatürk Türk milletini ayağa kaldıran, kimlik kazandıran bir kahramandır. Tarih onu hiç unutmayacak. Trablusgarp’tan, Balkanlara, Çanakkale’den, Filistin’e, Sakarya’dan, Kocatepe’ye izleri silinmez, silinemez. Asker olarak büyük ama devlet adamlığı daha büyük olan Atatürk; ‘Benim naciz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Lakin Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır’ demiştir. Bugün bizlere düşen görev Atatürk’ü ve ‘En büyük eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni anlamak, Cumhuriyetin değerlerini korumak, Atatürkçü düşünceyi benimsemek, Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşımaktır.  Bunun için birlik ve beraberlik içinde olmalıyız, ülkemiz üzerinde oynanan tehlikeli oyunları da görmeliyiz.  Atatürk’ün bize bıraktığı ışık yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. Bu ışık sadece yolumuzu değil içimizi de ısıtıp aydınlatmaktadır. Sonsuzluğa akıp giden her yılda olduğu gibi bu 10 Kasım gününde de büyük Atatürk’ün şahsında bu vatan uğruna canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi de rahmet, minnet ve şükranla anıyor, saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 83’üncü yıldönümü kapsamında düzenlenen yarışmalar sonucunda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Ödül töreninin ardından anma programı şiirler, şarkılar, dans ve Zeybek gösterisi ile devam etti. Duygusal anlara sahne olan program, öğrencilerin Gençliğe Hitabeyi okuması ile sona erdi.