GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-09-2021 13:39   Güncelleme : 19-09-2021 13:39

Gaziler Günü törenle kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de törenle kutlandı. Program kapsamında Fethiye Kaymakamlık Binası önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Gaziler Günü törenle kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Fethiye’de de törenle kutlandı. Program kapsamında Fethiye Kaymakamlık Binası önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Daha sonra Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ziyaret edilip, Şehit Özgür Özekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde kahvaltı etkinliği organize edildi.

Gerçekleşen tören Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, Garnizon Komutanı Per. Atğm. Adil Emin Kaya, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ercan Akın, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Namık Ünal, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Programda ilk olarak Fethiye Kaymakamlığı, Fethiye Belediye Başkanlığı ile Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çelenkleri Atatürk Anıtı’na sunuldu. Ardından tüm şehitlerimiz adına saygı duruşunda bulunulup, Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşımız okundu.

Günün anlam ve önemini açıklayan konuşmayı yapan Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Namık Ünal, “Şehitlerine, Gazilerine ve geçmişine değer vermeyen toplum, asaletini kaybeder, soysuzlaştırır, yıkılmaya ve yok olmaya mahkumdur. 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi, yüce Türk milleti adına vefa duygusunun en güzel örneğini göstererek çağdaş Türkiye Cumhuriyet’imizin kurucusu büyük önder Atatürk’e mareşallik  ve gazilik unvanını vermiştir. Buna atfen, 4768 sayılı yasa ile ülkemizde 19 Eylül Gaziler Günü olarak belirlenmiştir. Bu vesile ile her yıl 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanmaktadır. Bizde bugün; Gaziler Gününü ülkesi ve milleti için çok değerli hizmetler vermiş, gerektiğinde canlarını vermekten asla tereddüt etmemiş kahraman gazileri anmak için toplanmış bulunuyoruz” dedi.

Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Namık Ünal’ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Daha sonra Kaymakam Eyüp Fırat önderliğinde protokol üyeleri dernek binasına giderek gazilerin günlerini kutladı ve son olarak da Şehit Yüzbaşı Özgür Özekin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde verilen kahvaltı ile tören sona erdi.

Kahvaltı programında konuşan Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat, “Bugün gazilerimize devletimizin var olma sebebi olan büyüklerimize gereken hürmeti gösterdiğimizi düşünüyorum. Kendilerini de ziyaret ettik. Resmi programlarımızı yaptık ve bir sofra paylaştık. Her bir gazimize teşekkür ediyor, ellerinden öpüyorum. Bir her zaman her yerde gaza ile övünüyoruz. Gazilikte buradan geliyor. Allah bu millete daha nice zaferler nasip etsin.  Bizim milletimiz gaza milleti. Bundan sonrada böyle olacak. Kanını dökmüş, canını vermiş şehitlerimize bu milletin var olması için savaş meydanlarında kahramanlık göstermiş nice kahraman gazimize ilçe kaymakamı olarak şükranlarımı sunuyorum. Gaziler gününü tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.