TURİZM
Giriş Tarihi : 09-12-2021 18:29   Güncelleme : 09-12-2021 18:29

Fethiye Otelciler Birliği bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi

Fethiye Otelciler Birliği ile İlçe Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde Belediye Belgeli işletmelerin Turizm İşletme Belgesine geçişleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.  

Fethiye Otelciler Birliği bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi

 

 

Fethiye Otelciler Birliği ile İlçe Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde Belediye Belgeli işletmelerin Turizm İşletme Belgesine geçişleri ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.  

 

Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen programa Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, Fethiye Belediyesi Zabıta Müdürü Sadık Bağlan, Fethiye İlçe Kültür ve Turizm Müdürü Saffet Dündar ile turizmciler katıldı. Toplantı kapsamında Belediye Belgeli işletmelerin Turizm İşletme Belgesine geçişleri hakkında bilgiler aktarıldı.

 

Fethiye İlçe Kültür ve Turizm Müdürü Saffet Dündar, Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında tesislerin Basit Konaklama Turizm Belgesi alması ile ilgili bir sunum yaptı. Belge alımı ile ilgili başvuruların başladığını kaydeden Dündar, belge alınmaması halinde işletmelerin mühürlenme durumu ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi.      

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal, “Belgelendirme sürecinde hakkında Fethiye Turizm Danışma Bürosu Müdürümüz Saffet Dündar, sizlere bilgiler aktaracak. Bildiğiniz gibi başvuru süreci Temmuz ayında sona erecek. Kış döneminde herhangi bir yoğunluk söz konusu değilken, belgelerin alınmasını tavsiye ediyorum. 2022 turizm sezonunda pandemi şartları azalır ve bir uçuş kısıtlaması gelmediği sürece, 2019 yılından daha iyi bir sezon olacağını ön görüyoruz. Aşılama ile de salgın illetinden kurtulacağımızı düşünüyorum” dedi.

 

Fethiye İlçe Kültür ve Turizm Müdürü Saffet Dündar konuşmasında, “Bakanlığımızca belgelendirme için bir yıllık süre ön görüldü. Yasanın yürürlüğe girdiği 28 Temmuz 2021 tarihinden önce belediye veya daha önce özel idare tarafından verilmiş ruhsatların Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlanması şeklinde bir süreç olacak. Bir yıllık süreç içerisinde bu belgenin alınmış olması gerekiyor. Belgesi olmayan tesislerin müracaatlarını bekliyoruz. Eğer bir yıl içerisinde başvuru yapılmazsa biz Bakanlık adına belediyeye işyeri açma çalışma ruhsatınız olsa dahi bir yazı gönderiyoruz. Bunun akabinde ruhsat iptal edilerek, 30 gün içinde işyeri kapatacak ve mühürleyecek” ifadelerini kullandı.