EKONOMİ
Giriş Tarihi : 01-01-2021 13:39   Güncelleme : 01-01-2021 13:54

Elektrik ve doğal gaza zam

Elektrik ve doğal gaza zam

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Elektrik tarifelerinde tüm tüketici grupları için vergi ve fonlar dahil olmak üzere yaklaşık yüzde 6 zam yapıldı.Doğal gazda da ocak ayında geçerli olacak fiyat tarifelerinde konut, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri abone gruplarında yüzde 1 zam yapıldı.

 

 

Elektrik ve doğal gaza zam!

Elektrik tarifelerine ortalama yüzde 6 zam yapıldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) konuya ilişkin kurul kararı  Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Resmi Gazete'deki tarife tablolarından yapılan hesaplamaya göre,  elektrik tarifelerinde mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları için vergi ve  fonlar dahil ortalama yüzde 6 artışa gidildi. Söz konusu oran, tarife gruplarına göre ufak çaplı değişiklikler  gösterebiliyor.

Doğal gaz fiyatlarına yüzde 1 zam yapıldı

 

Doğal gazda ocak ayında geçerli olacak fiyat  tarifelerinde konut, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri abone  gruplarında yüzde 1 zam yapıldı.  Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde, ocak  ayına ilişkin tarife tablosu yayımlandı.  Buna göre, BOTAŞ'ın konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine  uyguladığı satış fiyatı, aralıkta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 artışla 1000  metreküp doğal gaz için 1264 lira, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim  santralleri için ise 1414 lira olarak belirlendi.  Doğal gazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.