TURİZM
Giriş Tarihi : 09-07-2021 08:13   Güncelleme : 09-07-2021 08:13

Çalış-Der Başkanı Ay, “Çalış Plajı halk plajıdır”

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay yönetim kurulu üyeleri ile birlikte son dönemlerde Çalış Plajı ile ilgili sosyal medyada yapılan asılsız söylemler nedeniyle basın açıklamasında bulundu.

Çalış-Der Başkanı Ay, “Çalış Plajı halk plajıdır”

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay yönetim kurulu üyeleri ile birlikte son dönemlerde Çalış Plajı ile ilgili sosyal medyada yapılan asılsız söylemler nedeniyle basın açıklamasında bulundu.

İnternetteki bazı sosyal medya hesaplarında  Çalış Plajı ile ilgili yapılan bilgi kirliliğinden yakınan Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, Çalış Plajı’nın bir halk plajı olduğunun altını çizdi. Herhangi bir yasakalamanın söz konusu olmadığını vurgulayan Dernek Başkanı Ay, arzu edev vatandaşların ve turistlerin kendi şemşiyeleri ve katlanır sandalyelerini rahatlıkla getirebileceklerini belirtti.

Konu hakkında gazetecilere açıklama yapan Çalış-Der Başkanı Mete Ay, “Çalış Plajı bir halk plajıdır. Misafirlerimiz kendi şemsiyesi ve katlanır sandalyeleri ile plajımıza gelip deniz ve kumdan ücretsiz bir şekilde faydalanmaktadır. Arzu edenler ise derneğimize ait şezlong ve şemsiyelerini belli bir ücret karşılığında kullanabilirler. Çalış Plajı halkımıza açık bir plajdır, 7 yıldır işletiyoruz. Kimseye yasak yok. İsteyen kendi şemsiyesi ve portatif sandalyesi ile gelebilir. Zaten bakınız kendiniz de gelenleri görüyorsunuz. İsteyenler ise derneğimize ait olan şezlong ve şemsiyeleri belli bir ücret vererek kullanabilir. Biz bilgi kirliliğine yol açan asılsız söylemlerden rahatsız oluyoruz. Bölgedeki işletmeciliğini yaptığımız alanlar; Yörük çadırının hemen orada bir park var o parktan 1.9 kilometrelik bir alan. Yani bütün Çalış plajı değil. Bir tane su sporlarının ve bir adette yelken yapılan bir alan var. Orası da bizim işlettiğimiz alana başlamadan önce geliyor. Fethiyeli çocuklarımızın yelken sporunu yaptığı bir bölüm olmaktadır” dedi.

BÖLGEMİZE ÖNEMLİ HİZMETLER KAZANDIRDIK

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay açıklamasında, “Bildiğiniz gibi sosyal medya yaşadığımız bu zamanda tüm dünyada çok önemli bir etken ve kuvvet olmaktadır. Ancak orada yayınlanan bazı haberlerin doğruluğu konusunda sorgulanması gerektiğine inanıyoruz. Bu asılsız söylemlerden dolayı  Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği olarak bir açıklama yapma gereği duyduk. Öncelikle Çalış Plajı son 7 yıldır, Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği olarak şezlong ve şemsiye işletmeciliği için kiralanmıştır. Bedelini ödeyerek bu plajı bizler kiraladık. Buradan kazanabildiğimiz para ile hem kiramızı ödüyoruz, çalışanlarımızın ücretlerini veriyoruz,  plajın temizliğini, bakımını yapıyoruz. Burası aynı zamanda caretta bölgesi ve hassas bir bölge, doğal hayatı korumak için hizmetler yapmaktayız. Dernek olarak Fethiye’mizin fuarlarda tanıtımını gerçekleştirmekteyiz. Pandemi nedeniyle bu sezon eğer gelir elde edebilirsek; bölgemiz için hizmet yapmaya ve projelerimizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bu güne kadar Çalış plajımıza ve bölgemize çok güzel hizmetler yaptık. Geçen yıl pandemiden dolayı çok zor bir sezon geçirdik, bu sezonda İnşallah gelir elde etmeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞ’A YAKIŞI ÇALIŞMALARA İMZA ATIYORUZ

Açıklamasını sürdüren Dernek Başkanı Ay, “Geçmiş yıllarda; Çalış Plajımızda vatandaşlarımız için denizi ve gün batımını seyretmeleri için çok güzel bir teras yaptık. Şimdi belediyemiz bu terası yeniliyor. Bununla birlikte Murt Deresi kanalı çevresine 700 tane ağacı Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği tarafından diktik. Çalış’a hoş geldiniz yazısı ve plaj voleybolunun oynandığı ve su sporlarının yapıldığı alanları plajımıza kazandırdık. Bunlar bir plajda olması gereken şeylerdir. Kısacası burada görmüş olduğunuz birçok şey derneğimiz tarafından yapılmıştır. Bunların hepsi o şemsiye ve şezlongdan kazanabildiğimiz paralar ile yapılmıştır. Fethiyeli çocuklarımızın yelken sporunu yaptığı bir bölümü de plajımıza kazandırdık. Bununla beraber bu sene motorlu ve motorsuz su sporlarının yapıldığı bir parkur izni aldık bu son 15 yıldır bir ilktir. Bu izni almamızın sebebi de çevrede konaklayan misafirlerimiz bu eylemleri görsün, turistik hareketin olduğunu ve biraz daha çekiciliği ve farkındalığı arttırsın istedik. Bu izni aldıktan sonrada yine buranın çocuğu olan kardeşlerimize bu alanın ücretsiz kullanımını verdik. Bizim derdimiz şurada kiramızı ya da paramızı çıkarmak değil. Turistik bir bölgeye yakışır bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Su sporlarının yapıldığı alanda yüzmek tehlikelidir. Dolayısıyla bu alana gelen misafirlerimizi uyarıyoruz.  Su sporları yıllarca Ölüdeniz’de ve koylarda yapıldı. Neden Çalışta Motorlu yada motorsuz su sporları yapılmasın Bununla beraber  yapılacak en doğru alanda Şat ile şövalye adası arasından uzakta  deniz trafiğinin daha az olduğu alan olmalıdır diye düşündük” ifadelerini kullandı.

SOSYAL MEDYADA YER ALAN YORUMLARA ÜZÜLDÜK

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, “Burada oteller, restoranlar, büfeler, barlar, hediyelik eşyacılar var. Burası turizmden istihdam sağlayan bir bölgedir.  Yeri geldiğinde 6 bin yatak kapasitesine ulaşan ve ziyaretçi akınına uğrayan bir bölge olmaktadır. Burası çocuklarımızın  deniz sporları yapması açısından çok büyük bir şans. Bunu da Çalış plajında yapıyorlar.  Sosyal medyalarda yayınlanan söylemlerden bir dernek olarak çok üzüldük. Ve yönetim ile birlikte oraya gittik. İki saat hem Yener kardeşimle konuştuk hem de oranın halkıyla konuştuk. Ve orayı şimdi bir düzenlemeye sokuyoruz. Şikayetleri de göz önünde bulundurarak vatandaşlarımızın mağdur olmayacağı emniyet şeridi içinde güvenle yüzülen bir alan oluşturacağız. Orada satılan alınan bir şey yok. Yelken, sörf, rüzgar sörfü ve Paraşüt tarzı motorlu sporların yapıldığı alanlarda insanların yüzmemesi gerekiyor. Yasak çünkü orada bir parkur oluşturulmuş. Bu parkurda kayıtlara geçmiş. O alanda yüzülmemesi için arkadaşlarımız uyarılarda bulunmuş. Olay çok farklı yönlere çekilmiş böyle bir durum yok. Biz oradaki düzenlemeyi tekrar ele alıyoruz. Şikayetleri de göz önünde bulundurarak halkımız açısından da daha kullanılabilir  alanlar oluşturacağız.  Tekrar söylüyorum su sporlarının yapıldığı yerde lütfen yüzmeyiniz. Hem turistik bir bölgeye yakışır hem halkın rahatlıkla kullanabileceği hem de çocuklarımızın yelken, rüzgar sörfü, kite sörf yapabileceği; turistlerin paraşüt ve banana aktivitelerini güvenli bir şekilde yapabileceği bir Çalış Plajı En büyük hayalimiz ve hedefimiz” diye konuştu.