MUĞLA TÜRK
Giriş Tarihi : 29-04-2022 03:31

Bakan Kurum Muğla'da İncelemelerde Bulundu

Bakan Kurum Muğla'da İncelemelerde Bulundu

Bakan Kurum, Muğla'da incelemelerde bulundu
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Muğla’nın Köyceğiz, Marmaris, Ula ve Menteşe ilçelerinde çeşitli programlara katıldı, vatandaşlarla bir araya geldi.
Havayoluyla Dalaman’a gelen Kurum, ilk olarak Köyceğiz ilçesinde İller Bankası tarafından finanse edilen bisiklet ve yaya yolu projesini inceleyerek, Belediye Başkanı Kamil Ceylan'dan bilgi aldı.
Kurum, daha sonra çocuklar ve protokol üyeleri ile bisiklete bindi, yolda yürüyüş yaptı. Ardından Köyceğiz Belediyesine geçen Bakan Kurum, Belediye Başkanı Kamil Ceylan'dan çalışmaları hakkında bilgi aldı.
Kurum'a, Ceylan ile Kaymakam Mustafa Maslak tarafından el dokuması halı hediye edildi.
MARMARİS’TE YAPIMI DEVAM EDEN EVLERİ İNCELEDİ
Daha sonra Marmaris'te yanan orman alanlarında da incelemelerde bulunan Kurum, Osmaniye Mahallesi'ne geldi. Burada yangından zarar gören ve TOKİ tarafından yapımı devam eden evlerde incelemelerde bulanan Kurum, vatandaşlarla bir süre sohbet etti.
“AFETZEDE VATANDAŞLARIMIZIN YANINDA OLDUK”
Kurum, incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yangından zarar gören vatandaşların ihtiyaç ve taleplerini dinlemek üzere kente geldiklerini söyledi.
Kurum, "Vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz ve yangın sürecindeki söz verdiğimiz işleri yerinde görme fırsatına erişeceğiz. Her yangın, sel ve deprem afetinde olduğu gibi seferberlik ruhuyla, şuuruyla, daha önce Malatya'da, Elazığ'da, Kastamonu'da, Bartın'da, Rize'de ne yaptıysak, İzmir'de nasıl vatandaşımızın yanında yer aldıysak, Antalya'mız ve Muğla'mız için de yangın afeti sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde valimizle, milletvekillerimizle, bakanlıklarımızla birlikte hemen afetzede vatandaşlarımızın yanında olduk." dedi.
Mahalle mahalle, köy köy yangından zarar gören neresi varsa oralara gittiklerini vurgulayan Kurum, bu çerçevede muhtarlarla, vatandaşlarla görüşerek ihtiyaçlarını giderebilmenin gayreti içerisinde olduklarını kaydetti.
Kurum, bir yıl içerisinde yanan evlerin yerlerine yenilerini yapacaklarına dair verdikleri sözleri hatırlatarak, "Bu çerçevede yaklaşık 290 bağımsız bölümden oluşan konutuyla, ahırıyla, deposuyla vatandaşlarımızın yangından zarar gören yerlerinin yapım sürecini başlattık ve az önce de bir tane evimizi ziyaret ettik. Vatandaşımızın mutluluğuna şahit oluyoruz. Söz verdiğimiz gibi onların bir yıl içerisinde teslimlerini yapacağız." diye konuştu.
Bunun dışında köylerin altyapılarında, kanalizasyonlarında, içme sularında, spor sahalarında ihtiyaçları bulunduğunu anlatan Kurum, ihtiyaçlara ilişkin süreci yakından takip edeceklerini ve eksikliklerin giderilmesi için çalışma yürüteceklerini vurguladı.
Kurum, yanan kısımların bazı bölümlerinin Özel Çevre Koruma Bölgeleri ve SİT alanlarından oluştuğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:
"Bu alanlara ilişkin de sadece üst yapıda değil tabiatta da rehabilitasyonu bilim insanlarımızın verdiği görüşler doğrultusunda yapıyoruz. Yeni ağaçlarımızın dikimi, yine buradaki ekolojik yaşamın yeniden canlandırılması, bitkisel yaşamın yeniden canlandırılması, buradaki yaban hayatının korunabilmesi adına da çalışmaları yine Bakanlığımız bünyesinde Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğümüz ile birlikte yürütüyoruz. İnşallah bu afetten zarar gören vatandaşlarımızın yarasını en kısa sürede saracağız. Her afette olduğu gibi yine yangın afeti sebebiyle de Muğla'mızın yanında olacağız. Sözlerimizi tutmaya devam edeceğiz. Ben bu afetten dolayı tekrar Muğla'mıza ve Antalya'mıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yaralı kardeşlerimiz var. Onlara da acil şifalar diliyorum.”
"KAÇAK YAPILARA KESİNLİKLE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"
Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kurum, kaçak yapıların, özellikle Özel Çevre Koruma Bölgeleri'nde kaçak iskele, yat bağlama yerleri gibi yerlerde yapıldığını tespit ettiklerini kaydetti.
Yaklaşık bir hafta, 10 gün önce kıyılarda kaçak yapıların yıkımlarını gerçekleştirdiklerini anımsatan Kurum, "Bu tespitler çerçevesinde de özellikle Özel Çevre Koruma alanlarında, sit alanlarında kaçak yapıya kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. İmar barışına başvurmuş, imar barışından hak elde etmiş vatandaşlarımızın zaten durumları baki ama bunun dışında halen bu alanlarda bilhassa bu durumu fırsat bilip yangın sebebiyle boş alanlarda yapılaşma talebiyle veya bu noktada yapılaşmanın tespit edildiği alanlardaki duruma ilişkin de kararlılığımızı sonuna kadar sürdüreceğiz ve kaçak yapılara kesinlikle müsaade etmeyeceğimizi buradan tekrar ifade etmek istiyorum." diye konuştu.
Kurum, yangın sebebiyle İçmeler Körfezi'ne yağışlarla kül ve balçıkların aktığını tespit ettiklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
"Bu noktada Bakanlığımız burada bir dip tarama ve temizlik sürecini başlatacak. Valiliğimiz ve kaymakamlığımızla birlikte bu süreci yürüteceğiz ve Marmaris'imizi inşallah en kısa zamanda en güzel, o eski hatırladığımız, özlediğimiz Marmaris'e getirebilmenin çabası içerisinde olacağız. Hem tabiatta bu süreci takip edeceğiz hem körfezimizdeki dip çamurunun alınması, oradaki tortuların temizlenmesi suretiyle inşallah masmavi o turkuaz rengi körfezimize yeniden kavuşacağız. Burada istihdamı, üretimi arttıracak, yine yerli, yabancı turistlerin buraya gelmesini sağlayacak, bu eşsiz güzelliğe en kısa zamanda Marmaris'i, İçmeler'i kavuşturacağız. Buna ilişkin de çalışmamızı başlattık. Bu süreçte en kısa zamanda bitecektir."
Kurum, yangınlarda şehit verdiklerini aktararak, yoğun emek sarf etmiş ve sarf eden ormancılara teşekkür etti.
Şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Kurum, "Kızılay'ımıza, AFAD'ımıza, TOKİ'mize, İller Bankasına, bakanlığımızın, bakanlıklarımızın çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Marmaris'e, Antalya'ya verdiğimiz sözlerimizi, diğer afet bölgelerinde olduğu gibi Muğla'da, tüm ilçelerinde de afetten, yangından zarar gören tüm ilçelerinde de sürdüreceğimizi buradan bir kez daha ifade ediyor, geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” diye konuştu.
Açıklamanın ardından İçmeler Mahallesi'ne geçen Bakan Kurum ve beraberindekiler, İçmeler Plajı'nda incelemede bulundu, yetkililerden bilgi aldı.
Bakan Kurum, plaj yakınında bulunan otellerin yetkililerini de dinledi.
ULA’DA İFTAR PROGRAMINA KATILDI
Bakan Kurum, Muğla'daki temasları kapsamında Ula Belediye Meydanı'nda düzenlenen iftar programına katıldı.
İftar programına, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Muğla Valisi Orhan Tavlı, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, AK Parti Muğla milletvekilleri Yelda Erol Gökcan, Mehmet Yavuz Demir, Ula Kaymakamı Baha Başçelik, Ula Belediye Başkanı Özay Türkler, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz, protokol üyeleri, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Vatandaşlarla iftar yapan Kurum, buradaki konuşmasında, Muğla'da olmanın, o dev alevler arasında birbirine sarılmış kardeşler olarak yeniden buluşmanın kendisine apayrı bir duygu verdiğini söyledi.
O günlerde yangının külleri arasında olduklarını hatırlatan Kurum, "Yüzümüzde yangının isleri ve korkusu vardı. Bugün hamdolsun artık, Muğla'nın yaralarını sarıyoruz. Acıyı, mutluluğu paylaşan kardeşler olarak bugün de yine birbirimize sımsıkı sarılıyoruz. Sizlerle birlikte olmaktan, yeniden kucaklaşmaktan dolayı çok mutluyum. Allah hepinizden razı olsun." dedi.
"Maalesef geçtiğimiz yaz ülkemizde çok farklı afetlerle karşı karşıya kaldık. Muğla ve Antalya'da ormanlarımız, ciğerlerimiz yandı, içimiz yandı. Kara dumanlar mavi göğü esir almış, tüm canlıları bitap bırakmıştı." diyen Kurum, "Muğlalı kardeşlerimizin yürekleri adeta yangın yeri olmuştu. Millet olma şuuru ile her zaman olduğu gibi Muğlalı kardeşlerimizi alev perdelerinin sardığı o günlerde yalnız bırakmadık. Yangın esnasında Muğla'ya akın eden itfaiye erlerimiz, STK'larımız, AFAD'ımız ve vatandaşlarımızla birlikte canla başla seferber olduk." ifadelerini kullandı.
Yangına körükle gidenlerin, kara propaganda yapanların aksine durmaksızın yangının üzerine yürüdüklerine işaret eden Kurum, Elazığ, Malatya, İzmir, Kastamonu, Giresun ve Artvin'de deprem ve sellerde olduğu gibi Muğla yangınlarında da afetzede vatandaşların tüm ihtiyaçlarını ivedi biçimde karşıladıklarını söyledi.
Kurum, şöyle konuştu:
"Yüreği saran bu kora su serpecek çalışmaların, projelerin hazırlığına koyulduk. Evi, yuvası yanan kardeşlerimize daha güzellerini yapacağız dedik, söz verdik. Sözümüzü tuttuk. Milletimizin üzüntüsünden fitne üretenlerin, '#HelpTurkey' garabetine imza atanların aksine, milletimizin yanında dimdik durduk, yavrularımıza hizmet ettik. Bugün hamdolsun, yangının izlerini silmek için Bodrum, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas ve Seydikemer ilçeleri ve mahallelerinde 110 konut ve 130 ahırın yapımına devam ediyoruz. Tüm konutlarımızı söz verdiğimiz üzere bir yıldan daha kısa sürede sizlere teslim edeceğiz. Şimdiden teslim ettiğimiz ve edeceğimiz konutlarımız hayırlı, uğurlu olsun."
Muğla'nın milli kalkınma seferberliğinin itici gücü, dinamosu olduğuna dikkati çeken Kurum, "Tarım, turizm, arıcılık, ormancılık faaliyetlerindeki etkin konumuyla da iklim dostu öncü şehirlerimiz arasında, yeşil kalkınmanın en önemli temsilcisi. Şehrimizin ihtiyaçları doğrultusunda projeler üretiyor, birçok alanda yeni yatırımlara imza atıyoruz." diye konuştu.
Muğla'da bugüne kadar TOKİ eliyle toplam yatırım değeri 4.2 milyar lira olan 3 bin 355 konut ile onlarca sosyal donatının yapımını tamamladıklarına dikkati çeken Kurum, şöyle devam etti:
"317 milyon liralık 110 konut ile 130 ahır, DSİ Sulama projesi, Tapu ve Kadastro Hizmet Binasının yapımına devam ediyoruz. 150 bin sosyal konut projemizle Kavaklıdere, Fethiye, Köyceğiz, Merkez, Milas ve Seydikemer'de 1980 konut üretiyoruz. Yine kentsel dönüşüm projemiz kapsamında Menteşe ilçesinde Ata Küçük Sanayi sitesini de şehrin dışına taşıyoruz. Muğlalı esnaf kardeşlerimiz için 1 milyon metrekare büyüklüğündeki alanda toplam bin 550 yeni dükkan yapıyoruz. Yeni sanayi sitemizin içerisinde okuldan, restoranlara, spor alanlarından otele kadar her türlü imkan yer alacak. Muğla'da toplam büyüklüğü 935 bin metrekare olan 5 millet bahçesi projemizi TOKİ eliyle yürütüyoruz. Yatağan'da çalışmalarımız devam ediyor. Seydikemer, Dalaman, Akyaka ve Köyceğiz millet bahçelerimizi de çok yakında fidanları ile buluşturuyoruz. Tüm projelerimiz Muğlalılara, milletimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun."
Sahada bakanlığa bağlı genel müdürlüklerle, İller Bankasıyla özellikle de TOKİ'yle milletin yaralarını bir an evvel sarmanın derdine düştüklerine vurgu yapan Kurum, "Gece gündüz çalışarak onlara yeni yuva yaparken birileri de bu memleketin en büyük sosyal devlet uygulamasına dönüşen TOKİ'ye dair akla, izana ve ahlaka sığmayan bir tavırla iftira atmanın derdine düşüyor. Dün CHP zihniyeti 'Muğla'da yangınlar devam ederken proje açıkladınız, aceleniz ne?' deyip bizim hızımızı, vatandaşın yaralarını hızlıca sarmamızı akla hayale gelmeyecek bir şekilde eleştirirken, bugün de ortağı İYİ Parti Genel Başkanı kalkmış, TOKİ'ye iftiralar atıyor, on binlerce çalışanımızın hakkına giriyor. Ne diyor, TOKİ sosyal devlet amacına uygun hareket etmiyormuş. Biz de kendisine diyoruz ki, 1984 ve 2002 yılları arasında TOKİ birilerinin elindeydi." diye konuştu. 
Bakan Kurum, şunları kaydetti:
"Bu ülkede 19 yılda sadece 43 bin konut yapılabildi. 2002 yılında görevi biz devraldık ve at sahibine göre kişnemeye başladı. Sayın Genel Başkana sesleniyorum, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, o günden bu güne tam 1 milyon 100 bin konut ürettik. Alt gelir grubu için özel şartlar sunuyoruz. Şehit ailelerine faizsiz konut kredisi veriyoruz. Engelli kardeşlerimiz için özel kotalar uyguluyoruz. İnşaat sektöründeki üretim payımızı yüzde 8'lerden yüzde 14'lere yükselttik. Bu rakamlara biz hangi şuurla ulaştık? Biz bir hedef koyduk. Bu ülkede ev sahibi olmayan dar gelirli hiç kimse kalmayacak dedik. Dünyada eşi benzeri olmayan bir başarıyı sağlayarak, tam 5 milyon insanımızı sıcak yuvalarına ve iş yerlerine kavuşturduk. Soruyorum kendisine, bunu bugüne kadar başaran bir tane devlet veya uluslararası kuruluş gösterebilir misiniz? Gösteremezsiniz, çünkü yok. İYİ Parti Genel Başkanı 'TOKİ kimseye hesap vermiyor' diyor. Bu da iftira. Sayıştay denetimine tabiyiz, kamu ihale kanununa tabiyiz. Tüm ihalelerimizi kamuya açık ve şeffaf bir şekilde yapıyoruz. Soruyorum, siz 1.1 milyon konutun yapılmasından mı rahatsız oldunuz? Siz Elazığ ve Malatya'da 1 yılda 36 bin konut üretmemizden mi rahatsız oldunuz? Siz Muğla'da Antalya'da, Giresun'da, Rize'de binlerce yeni yuva yapmamızdan mı rahatsız oluyorsunuz? Muğla'da İlyas amcanın, Antalya'da İbrahim amcanın 15 günde yeni evine girmesinden mi rahatsız oluyorsunuz? Sizi ne rahatsız ediyor? Bunun bize ve millete cevabını verin. İşte biz Muğla'dayız, buradayız. Kardeşlerimizle beraberiz. Muğla'dan, Ula'dan sesleniyorum, siz isteseniz de istemeseniz de biz milletimize yeni yuvalar, sıcak yuvalar yapmaya devam edeceğiz."
"Siz ne kadar rahatsız olursanız olun, biz sellerde, yangınlarda, afetlerde milletimizin yanında olmaya, onların yaralarını sarmaya devam edeceğiz." diyen Kurum, "Siz ne derseniz deyin, biz gözlerimizi milletimizin gözlerinden ayırmayacağız, milletimizle omuz omuza istikbalin güçlü Türkiye'sine yürüyeceğiz." ifadesini kullandı.
Bakan Kurum, konuşmasının sonunda vatandaşların bayramını da kutladı.
Vatandaşlarla bir süre sohbet eden Kurum, alanda bulunan çocuklara oyuncak hediye etti.
Bakan Kurum, daha sonra Ula Belediyesine geçerek Belediye Başkanı Özay Türkler'den brifing aldı. Buradaki ziyaretin ardından Kurum, Muğla'nın Yatağan, Kavaklıdere, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman ve Seydikemer belediye başkanları ile bir araya geldi.
MENTEŞE’DE GENÇLERLE BULUŞTU
Muğla ziyaretleri kapsamında Menteşe ilçesindeki Uluslararası Gençlik Merkezi'nde gençlerle biraraya gelen Kurum'u merkez önünde gençler meşalelerle karşılayarak kapıda çiçek takdim etti.
Merkezdeki Has Oda Salonunda gençlerle biraya gelerek bir süre sohbet eden Kurum, gençlere daha iyi bir gelecek sunabilmek için mücadele verdiklerini söyledi.
Bakanlık olarak doğasıyla, havasıyla, ormanıyla, yeşil alanlarıyla gençlere daha iyi bir gelecek hazırlamak adına çalıştıklarını belirten Kurum, "Bu çerçevede Muğla’mızda bir milyon metrekare yeni millet bahçelerini projelendiriyoruz. Okullarımızla, üniversitelerimizle sizlerin daha iyi eğitim alabilmenize imkan sağlayacak yatırımları yapıyoruz. Artık her ilimizde üniversitemiz var. Hep söylüyoruz, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracak ve her alanda kendine yeten, milli şuurla hareket edeceğimiz, vatanımız için, bayrağımız için, 780 bin kilometrekare yüzölçümümüzdeki her bir karış toprağımız için bu mücadeleyi hep birlikte vereceğiz." dedi.
Çalışmalarını kimseyi ötekileştirmeden, kimseyi ayırt etmeden, kardeşlik ruhu içerisinde, mütevazi bir şekilde yürüttüklerini vurgulayan Kurum, gençler için tüm projeleri hayata geçirmeye gayret gösterdiklerini dile getirdi.
Bakan Kurum, kaynakların sınırsız olmadığına vurgu yaparak, her türlü doğal kaynaklara sahip çıkmak zorunda olduklarını belirtti.
Korunan alan miktarımızı arttırdıklarına işaret eden Kurum, "Türkiye yüzölçümünün yüzde 13.7’si korunan alan. Bunun miktarını da her geçen arttıracağız. Hedefimiz ilk etapta yüzde 17’ye çıkarmak. Akabinde de daha da fazla bu alanları yükselteceğiz. Eminiz ki bizler bu projeleri yapıyoruz ama bizden sonraki neslimiz sizler çok daha iyisini, çok daha güzelini yapacaksınız. Bizden aldığınız bayrağı çok daha yukarıya taşıyacaksınız. Biz buna eminiz. Biz sizlere inanıyor, güveniyoruz. Sizlerin bizden bu noktada her türlü taleplerinize de destek olmaya gayret gösteriyoruz.” diye konuştu.
Dünyanın yeşil kalkınma sürecinde yeni bir döneme girdiğini belirten Kurum, şunları söyledi:
"Döngüsel ekonomi dediğimiz bu ekonomiyi her alanda oturtmak zorundayız. Yenilenebilir enerji kaynaklarımızın sayısını ve miktarını artırmak zorundayız. Yeni yapacağımız inşaatlarda çevreye ve doğaya uyumlu neredeyse sıfır enerjili bina konseptine geçiyoruz. Ulaşımda yürüyüş ve bisiklet yollarını artıracağız. Demiryolu ulaşımının miktarını artıracağız. Buna ilişkin hedeflerimizi ortaya koyduk. Sanayide döngüsel ekonomi dediğimiz projeyle kullandığımız tüm atıklardan geri dönüşümü kullanmak zorundayız. Kaynaklarımız sınırsız değil. Bu manada 2053'te 2071'de her alanda kendimize yeten ülke olmak zorundayız. Rusya Ukrayna krizi göstermiştir ki bugün tüm dünya bir enerji kriziyle karşı karşıya. Dolayısıyla biz enerji, sanayi, tarım, ulaşım, savunma gibi her alanda kendimize yetmek zorundayız. Kullanmayabilirsiniz ama bunlar en güçlü silahlarınız olacak. Gelişmekte olan bir ülkeyiz. Sanayi ve enerji yatırımlarına devam etmek zorundayız. Tüm dünyada bu süreci en iyi yöneten ülke olmak istiyoruz."
Kurum, konuşmasının ardından gençlerin sorularını yanıtladı.
TAZİYE EVİNİ ZİYARET ETTİ
Bakan Kurum, Muğla ziyaretleri kapsamında Menteşe ilçesinde girdikleri kuyuda metan gazından zehirlenerek yaşamını yitiren 4 kişinin ailelerini taziye ziyaretinde bulundu.
Ziyaretlere, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Muğla Valisi Orhan Tavlı, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, AK Parti Muğla milletvekilleri Yelda Erol Gökcan, Mehmet Yavuz Demir, Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Osman Toprakçı, AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz, protokol üyeleri katıldı.
Kurum Kafaca Mahallesinde ilk olarak Taner Karaçin'in evine ziyarette bulunarak yakınlarına başsağlığı diledi. Burada Karaçin, için Kur'an-ı Kerim okunarak dua edildi.
Daha sonda İlkay Altındal ve Tuncay Altındal'ın taziye evini ziyaret ederek başsağlığı dileyen Kurum, aile üyeleri ile görüştü.
Kurum, son olarak Kenan Can'ın evine giderek yakınlarına başsağlığında bulundu.