DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 28-09-2021 17:06

Uzmansız bir Türkiye isterim

 

Epeydir yazmak istediğim bir konuyu artık nihayet bugün yazabiliyorum. Son zamanlarda çok gördüğümüz ve duyduğumuz “uzmanlıklardan” bahsetmek istiyorum. “Son zamanlarda” diyorum çünkü daha önceleri terör uzmanı, strateji uzmanı, stratejist, güvenlik uzmanı veya güvenlik danışmanı gibi tabirleri bilmezdik.

Bilhassa “Kurtlar Vadisi” dizisi ve “Polat Alemdar” karakterinden sonra herkes birer stratejist, birer güvenlik danışmanı, birer uzman oldu. Yani aslında ne kadar çok Polat Alemdar’ımız ne kadar çok “derin devlet” uzmanımız varmış, bunları görmeye başladık.

Bunların çalışma biçimi şöyle; mesela ben bu yazımda diyorum ki, ekimin ilk haftasında kar yağar. Yarınki yazımda da “ekimin ikinci haftasında yağar. Buna devam ediyorum. Ekimin üçüncü, dördüncü, kasımın ilk haftası falan filan… Birinde illaki yağacak. Bu sefer o hafta kar yağmasıyla ilgili yazım hangisiyse onu alıyorum diyorum ki “bakın ben söylemiştim”.

Veya CIA gibi istihbarat örgütlerinin kendi sitelerinde yayınladıkları raporlar vardır. Mesela 2010’lu yıllarda 2020 yılındaki beklentilerle ilgili yayınladığı “Global Trends_Mapping the Global Future” isimli raporu vardır. Bu gibi raporları alır Türkçe’ye çevirir, kendi fikrinizmiş gibi Youtube’dan, Twitter’dan verirsiniz. İşte uzman oldunuz. Bu hikâyelerin peşine düşecek aptallar da bulursunuz…

Bir de işin ilginç yanı mesela eline gazete almayan, gazete okumayan, TV, haber vs. izlemeyen birileri vardır. Bunlar sosyal medyayı veya Whatsapp gruplarında aldığı mesajlarla ülkenin en derin halini çözmüştür ve herkese de anlatır. Tabii ki herkesten iyi de o bilir.

Bunların ne zararı var derseniz, bunların zararı; ülkemiz gibi okumayı araştırmayı sevmeyen toplumlarda bu tür manipülatif saçmalıklar prim yapar ve insanımız bu tür saçmalıkları doğru kabul eder. İşte o zaman ülkemizde bir kaos ve ayrımcılık oluşur ki bunu da sanırım hiç birimiz istemeyiz.

Bir de bunları matah bir şeymiş gibi televizyonlara çıkaranlar vardır ki, buna bir anlam vermenin imkanı yoktur. Hatta bu gözler, 20’li yaşlarının başında ABD’de “eğitim alıp terör uzmanı” olan bir kız çocuğunu bile gördü. Düşünün artık.

15-20 yıllık askerlik hizmetinin bir kısmını doğuda, güneydoğuda yapıp da şimdi “güvenlik uzmanı” sıfatı taşıyan TV yıldızlarını muhakkak hepiniz görüyorsunuzdur. Zar zor bir üniversite okumuş ve bölümü de “işletme” olan adamın stratejist sıfatıyla ahkam kestiğini sanırım hepiniz duymuşsunuzdur.

Tabii mesela bir ortopedistin veya hatta bir diyetisyenin Covid 19 virüsü ile ilgili uzmanmış gibi açıklama yaptığı ve buna inanan insanların olduğu bir ülkede yukarıdakiler de gayet normal geliyor ama maalesef bu normal değil sevgili vatandaşlar. Bunlara kulak asmamak asıl normal olanıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti her şeyin kontrolünü sağlamaktadır. Kendini güvenlik uzmanı, stratejist, terör uzmanı diye gösteren insanlara gerçek mesleklerini sorun. Ve bu tip insanların şarlatanlıklarına meydan vermeyin.

Bu tip şarlatanlara prim verirseniz, aşı da olmazsınız, ülkeye sevgiyle de bakamazsınız, siyaseti, politikayı, gerçek hayatı da anlayamazsınız. O nedenle boş verin “boş beleş” insanların sizleri sosyal medyada sömürmesini. Devlet’in; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin söylediklerine kulak verin.

Dostlukla kalın.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA