DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 27-09-2021 15:46

PANKOBİRLİK en iyisini yaptı

 

Konya Şeker, Pankobirlik, Torku ve hatta Recep Konuk isimleri Konya için önemli isimlerdendir. Sanı­rım bunu herkes kabul eder.

 

Recep Konuk 1994 yılında Çumra Belediye Başkanı olarak profesyonel siyasetin içinde yer almaya başlamış­tır. Daha önceden muhakkak siyasi çalışmaları vardır ama profesyonel manada siyaseti Çumra Belediye Başkanlığı ile başlamıştır. Belediye Başkanlığı döneminde de Çumra için bir farklılık yaratmış ve 1980 öncesi “Kavun Festivali" olarak düzenlenen festivalin bir benzerini “Çumra Çatal- höyük Anadolu Tarım Bayramı” adı altında düzenlemeye başlamıştır. O dönemde Çumra için de bir farklılık ortaya konulmuştur.

 

Daha sonra Konya Şeker’in ve Konya Pankobirlik’in başkanı olduğu gibi Pankobirlik Genel Başkanlığı’nı da kazanmıştır. Şunları yapmıştır bunları yapmıştır diye faaliyet raporu çıkaracak değilim. Ama Konya Şeker Fabrikası, fabrika olarak Şeker mahallesi tarafında zaman zaman küspe kokusu şehre yayılan bir fabri­ka olarak bilinen, iç işleyişi konusun­da Konyalı’nın bihaber olduğu bir kurumdu. Konya'da 1999 yılından sonra Konya Şeker, Pankobirlik isimleri konuşulma­ya ve tanınmaya başladı. Zaten sonraki süreci herkes biliyor.

 

Mesela 1972’de Pankobirlik Genel Başkanı’nın Konyalı hem- şerimiz Behçet Oğur olduğunu; 1992 ile 1996 yılları arasında Pankobirlik Genel Başkanı'nın eski belediye başkanlarımızdan Ömer Şen olduğunu çoğu kimse hatırlamaz bile. Çünkü Konyalı, ne Konya Şeker'le ne de Pankobirlik’le ilgili falan değildi.

 

Recep Konuk, 1999 yılından itibaren Konya’nın gündemine önce Konya Şeker’i, sonra da Pankobirlik’i sok­muştur. Yaptığı başarılı çalışmalarla hem Konya gündeminin hem de Tür­kiye gündeminin çok önemli yerlerini işgal etmiştir. Yukarıda da bahset­tiğim gibi bir faaliyet raporu falan çıkaracak değilim. Zaten hemen her vatandaşımız bu konuda bir faaliyet raporu çıkaracak duruma gelmiştir. Sadece “Torku" deyin; vatandaşlar size Konya Şeker’in ve Pankobirlik’in faaliyet raporunu çıkarsınlar.

 

1994’ten bu yana Recep Konuk’u takip eden birisi olarak hiç başka bir şey söylememe gerek yoktur tek söyleyeceğim şey; aldığı kararları yanındaki yol arkadaşlarıyla aldığı ve bu çerçevede ilerlediğidir. Recep Konuk ilk kez 27 yıl sonra kendi başına bir karar almıştır ve Konya Pankobirlik başkanlığına tekrar aday olmayacağını açıklamıştır.

 

Tabii ki bu açıklamanın en başın­dan itibaren önce ortakları, üreti­min dinamosu, ülkeyi ayakta tutan dinamik güç çiftçiler ayaklanmıştır. Bunu kabul etmediklerini her fırsatta belirtmişlerdir. Geçtiğimiz hafta ba­şında da Konya Şeker Fabrikası’nda bu kararı kabul etmeyen tüm bu işin lokomotifi olan kurum ve kuruluşlar bir eylem yapmışlar, Recep Konuk’un bu kararını doğru bulmadıklarını belirtmişlerdir. Burada ülkenin dört bir yanındaki çiftçilerin yanı sıra, Edirne’den Kars’a tüm Pancar Ekici Kooperatifleri bu eyleme destek verdiklerini belirtmiştir. Türkiye’nin dört bir yanından Ziraat Odaları eyle­me desteklerini belirttikleri gibi Konya Ziraat Odalarının Baş­kanlar bilfiil eylemde yerlerini almışlardır. Tabiri caizse “Panko­birlik’in milli iradesi" tamamen Recep Konuk’un kararının karşısında ve bu kararın uygulamasının imkansızlığını belirtmektedir. Yani “Recep Konuk bu seçimlerde de tekrar adaylığını açıklamalıdır” demektedirler.

 

Tabii bu gibi durumlarda fitne hiçbir zaman eksik olmaz. “Efendim, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Recep Konuk’la görüşmüş. Ona aday olma demiş. O da aday olmayacakmış.” Böyle bir dedikoduya kargalar bile güler desem sanırım yeridir. Bir kere Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, beledi­ye başkanlığından bu yana Türkiye siyasetinde belki de en önemli özen gösterdiği konulardan birisi “milli irade" değil midir? Cumhurbaşkanı Erdoğan, “milli irade” dediği, Milletin, istekleri dışına hiç çıkmamıştır. Şimdi Pankobirlik konusunda, Pankobir­lik’in milli iradesini oluşturan çiftçinin ve çiftçi kuruluşlarının taleplerini gör­mezden gelip, bu taleplerin tersine bir hareket edeceğini düşünmek, Cumhurbaşkanının tanımamak ve Cumhurbaşkanı’na “boş isnattan" başka bir şey değildir.

 

Recep Konuk, bir kez daha “kendi tabanının” görüşlerini ciddiye alarak ve de bu görüşlere uyarak, kongre­nin ertelenmesini sağlamıştır. Pandemi nedeniyle alınan karar yerinde olduğu gibi aynı zamanda tabanın da bir talebidir. Neredeyse 30 yıldır kendisini sevenlerin fikirlerini hiç yok saymayan Recep Konuk bu sefer de böyle yapmalı ve adaylığını açıkla­malıdır.

 

Tabanın isteği bu yöndeyken, çiftçi kurum ve kuruluşlarının talebi bu yöndeyken, aynı zamanda Cum- hurbaşkanı’na yukarıda bahsettiğim gibi haksız isnatlarda bulunulurken, Recep Konuk tüm bu talepleri olum­lu değerlendirmeli ve Cumhurbaşka­nımızın da haksız yere isnat altında kalmasını engellemelidir.

 

Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA