DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 18-10-2021 13:04

Konya Kitap Günleri başladı

 

Geçtiğimiz hafta da yazmış­tım, Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu festivallerde ortak olarak gözüken sonuç; Konyalı hemşerilerimiz, Pandeminin de getirdiği kısıt­lamalar sonrasında bu tür faaliyetleri özlemişler. Konya Kitap Günlerinde de benim gördüğüm temel sonuç buydu.

Geçtiğimiz Cuma günü kapılarını açan kitap günlerinin resmi açılışı da cumartesi günü yapıldı. Cumartesi günü hem de büyük bir izdihamla karşılaşıldı. Tabiri caizse “iğne atsan yere düşmeyecek" şekildeydi. Bu da sanırım hem katılımcı kitap firma­larını hem de Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm düzenleyici kurumlan memnun etmiştir diye düşünüyorum.

Şunu da yazımın başında belirtme­den geçmeyeyim; bilhassa çocukları olanlar için çocuk kitapları oldukça büyük yer kaplamış durumda. Çocukları­mızın bilhassa kitap sevgisi için orayı görmeleri çok doğru bir karar olacağından eminim.

Milli Eğitim Bakanlarımızdan Nabi Avcının açılışında bulun­duğu Konya Kitap Günlerinde Tarihçi Erhan Afyoncu, Gazeteci Nedim Şener, İlahiyatçı Mus­tafa Karataş ve emekli subay Mete Yarar’ın söyleşileri ilk günün söyle­şileriydi.

Tabii ki kişisel olarak herkesin ken­disine göre görmek istediği yazarlar da vardır. “Keşke onlar da katılsaydı” diye düşünceler oluşmuştur. Ancak bunlara çok takılmaya gerek yoktur. Ben inanıyorum ki diğer festivaller­de olduğu gibi Konya Kitap Günlerinde Türkiye’de adını duyuracak ve gelenekselleşecek bir yapıya sahip olacak, vazgeçilmez bir Kitap Fuarı özelliğini kazanacaktır.

Tabii ki kimin katılmadığından çok katılanları iyi değerlendirmek gerekir. Bir kere “Eski Türkiye’nin kalıntıları olan, kendilerine “Atatürk düşmanlığıyla" yer bulmaya çalışan; “sözde yazarların" Konya’da işleri olmamalıdır. Çünkü artık bu devir geçmiştir. “Atatürk düşmanlığı" tabiri caizse prim yapmamak­tadır.

Artık tüm ülkemizde vatan­daşlarımız yarım yamalak tarih bilgileriyle kendisini tarihçi göstermeye çalışan; yarım ya­malak dini bilgileriyle kendisini ilahiyatçı göstermeye çalışan, yarım yamalak ekonomi bilgile­riyle kendisini ekonomist olarak göstermeye çalışan popülist kimliklere itibar göstermemektedir.

Artık Hükümet kanadı bile bu tür manipülasyon yapanların kendi­lerine zarar verdiğini gayet açık görebilmekte ve bun tür kişilerin kendilerini temsil etmediğini kabul etmektedir.

20 yıllık iktidar döneminde tarihin yalanlar üzerine kurulamayacağını, İslam dininin insanların kendi çıkar­ları için kullanılmayacağını, ekonomi­nin temel ilkelerinden vaz geçileme­yeceğini, artık tüm vatandaşlarımız anlamıştır. Dolayısıyla bu konulardan nemalanan yazar-çizer ve diğer tüm insanların toplum içerisindeki say­gınlıkları da göz önüne serilmiştir.

İşte bu nedenlerle Konya Kitap Günlerine kimlerin gelmediği değil, gelenlerin çok dikkatli değerlendi­rilmesi gerekliliği daha büyük önem arz etmektedir.

Önümüzdeki hafta Pazar gününe kadar sürecek olan Konya Kitap Günleri muhakkak ziyaret edilmeli ve de bu günlerden yararlanılmalıdır. Bu arada çocukların da özellikle bu ziyaretten faydalanmaları sağlanma­lıdır.

Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Bugün 30 Ağustos Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA