DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Erhan Dargeçit
Erhan Dargeçit
Giriş Tarihi : 30-08-2021 14:37

Bugün 30 Ağustos

 

Bazen insan egosu çok ağır basar. Kendisini öyle büyük görür ki sanki kendisi olmazsa hiçbir şey olmayacakmış gibi düşünür. Hani şu aşı karşıtlarının içerisinde “aşıda chip” varmış gibi bir savunma yapanlar vardır ya sanırım en iyi örneklerden biridir. Yani “sen kimsin” dediğin zaman işinin tezgahtar olduğunu öğrenirsin ama kendini o kadar ciddiye alıp önemser ki, ABD’nin “chip” takarak kendisini takip edeceğini düşünür…

Bu durumun bir benzeri sporda vardır. Hayatında topu eline almamış ya da alsa bile hiçbir başarısı olmayan kişiler takım kurar, oyuncu alır, oyuncu çıkartır, taktik verir. Mesela Fatih Terim’i düşünün. Çok iyi bir futbolcu olarak Galatasaray’ın takım kaptanlığına yükselen ve daha sonra da dünyanın dört bir yanında teknik direktörlük yaparak başarılı bir kariyer kazanan Fatih Terim’e, 4 metrekarelik çay ocağından hiç çıkmamış adam futbol taktiği verir, yetmez bir de kızar…

Bu durum siyasette de farklı değildir. Hayatında siyaset konusunda hiçbir fikri olmayan kişi bir siyasi partinin başındaki liderine sayıp sayıştırıyor. Bu Recep Tayyip Erdoğan için de olsa, Kemal Kılıçdaroğlu için de olsa, Meral Akşener için de olsa anlamsızdır. Hoş, gerçi Cumhurbaşkanı Erdoğan için söz söylemek çok kolay olmasa da; diğer parti başkanları için her türlü lafı söylemek çok kolay oluyor. Mesela kendisi çok matah bir şeymiş gibi “bu Kılıçdaroğlu’dan hiçbir şey olmaz” diye rahatça söyleyebiliyor. Hâlbuki Kılıçdaroğlu hayatında genel müdürlük yapmış, milletvekilliği yapmış, grup başkan vekilliği yapmış ve şimdi de genel başkanlık yapan bir kişi. “Bir şey olmaz” diyen adama sorsan “sen ne iş yaparsın” diye “iş arıyorum” derse komik olmaz mı?

Bu işler aslında biraz “tavşanla dağ arasındaki mesele” gibidir. Bunlardan çok daha “saçma salak” olanı da Atatürk rekabetidir. Türkiye’de halkın yüzde 95’i Atatürk’ü sever ve sayar. Ama yüzde 5’lik marjinal, Yunan hayranı, İngiliz hayranı, dinci (dini ticari meta hale getirenleri kastediyorum) kesim vardır. Onlar da Atatürk’e hakaretle kendilerini mutlu ederler. Ama bu durum Atatürk’ün dünya üzerindeki itibarından, ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı olması gerçeğinden en ufak bir saptırma yapar mı? Tabii ki yapmaz.

Tüm dünya liderlerinin, halklarının, saygı ve sevgi duyduğu büyük insan Atatürk’ü bilmem neredeki meczup sevmiyormuş diye dünyanın sevgisi ve saygısında bir eksiklik olur mu? Kesinlikle olmaz.

Bugün 30 Ağustos. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin altın sayfalarından birisini daha kutluyoruz. Kim ne derse desin, 30 Ağustos zaferi olmasaydı geçmişteki hiçbir zaferin esamisi bile olmayacaktı. Millet olarak ölüm-kalım savaşı verdiğimiz Kurtuluş Savaşı’nda eğer savaş kaybedilmiş olsaydı şimdi hangi egemenlik altında yaşıyorsak, o egemenlik altında, kendi evimizin içerisinde, kendi kendimize “Yıldırım Beyazıt’ın Niğbolu savaşını nasıl kazandığını, Alparslan’ın Malazgirt’te nasıl düşmanı yendiği gibi…” hikayeleri anlatıp iç çekecektik. İşte 30 Ağustos zaferi o kadar önemlidir.

Hatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve protokolü, Malazgirt zaferinin 950. yıldönümünü kutlamak için Bitlis’e, Ahlat’a ve Çarho’ya getirip; orada rahat rahat Malazgirt zaferini kutlamasını sağlayan güç işte 30 Ağustos Zaferi’nin gücüdür. 30 Ağustos zaferi olmasaydı boyunduruk altındaki evimizde içten içe anacağımız zaferlerimizi, 30 Ağustos zaferi ile birlikte, kendi yerinde Devlet protokolüyle kutlayabiliyoruz.

Tabii ki bunu düşünebilmek için, insanın, vatandaşlık bilincinin olması, ülkesini sevmesi, halkını sevmesi gerekmektedir. Yani milliyetçi olması lazımdır.

Hani son zamanlarda çokça söylenen söz vardır ya “siyasette sağ-sol” kavramlarının kalmadığı gibi; işte bu doğru bir tespit olabilir ama siyasette asıl gelişen kavram “ülkesini seven-ülkesini sevmeyen kavramıdır”. Toplum eskiden olduğu gibi yine ikiye ayrılmaktadır ama bu sefer daha doğru bir tespitle, ülkesini seven, ülkesine ihanet eden diye ikiye ayrılmaktadır. Bir kişinin ülkesini sevip sevmediğinin, en bariz sağlaması da “Atatürk sevgisiyle” ölçülebilir. Atatürk sevgisi bu ülkeyi bir arada tutacak bir çimento görevi görür.

Dostlukla kalın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Erhan Dargeçit

Erhan Dargeçit

DİĞER YAZILARI Ramazan ayını yanlış anlamak Seçim barajı yüzde 2 olmalıdır Tıp sektörü ve diğerleri Savaştan spora gündem Artık politikanın şekli değişmeli  Bina inşası değil insanın inşası Gündem olmayacak gündemler Herkes gazeteci oldu Ah şu üniversiteler Asgari ücret ve ekmekte indirim CHP; Murat Kurum; MHP Sendikalar ve MHP muhalefeti Kurtuluş Savaşı ve Millet İttifakı adayları Gazeteciler Hatıra Ormanı ve Ukraynalılar Derneği Konya Kağıt’ın arzı, zam fırsatçılığı ve bakanlar kurulu İslam bir yaşantı biçimidir Atatürk, emperyalizmle mücadelenin adıdır Türkiye kapitalistleşiyor (II) Marketler ve asgari ücret tartışmaları MÜSİAD bu dönem daha farklı Devlet Politikalarını Sağlamlaştırmalıyız (II) Popülizmden, Yağcılığa Konya Kitap Günleri başladı Ülkemizde Olmasa Da Rüşvet Diye Bir Şey Var Parlamenter sistem nasıl güçlenir (II) Parlamenter sistem nasıl güçlenir(I) “Aşı karşıtı eylem” deyip geçmeyin Öğretim yılı başlıyor yine her şey karışık KENTPAR Sorunu Çözülmelidir Uzmansız bir Türkiye isterim PANKOBİRLİK en iyisini yaptı Eylül-ekim ayları memnuniyetsizlik aylarıdır Sağlık Bakanlığı 280 kilonun altında kaldı İnançtan ne anlıyorsunuz? Polise Sahip Çıkmak Vatandaşlık Görevidir Her “Oy”un önemi var Türkiye 1923’ten bu yana ilerlemektedir Dolarla, Euro’yla kira olmaz! Muhalefet kolay olduğu kadar zordur Vakalar ve sema soytarılığı 15 Temmuz’u hafife almayın Kurban bayramı mı, ticareti mi? İttifaklar hareketlenecektir Kanun kaçağı teslim olmuştur Trafik cezalarım Devletime feda olsun İnsan, kültür, sanat ve tarihten oluşur Kim aday olur bilmem ama aday olmayacakları biliyorum Darbenin iyisi olmaz
NAMAZ VAKİTLERİ
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
9 Yaşında kızın yaşadıkları
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Fethiye'de hizmetlerden memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Evin halleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA